Powiązane leki
(opisy)

Solcoseryl (pasta do stosowania w jamie ustnej)

Na zdrowe dziąsła

Calgel (Cetylpyridinii chloridum, Lidocaini hydrochloridum)

Petroselin

Granuflex (pasta)

Pasta Zinci (Zinci oxidum)

Mitomycin C (Mitomycinum)

Pasta Lassara (Acidum salicylicum, Zinci oxidum)

Pasta cynkowa (Zinci oxydi pasta)

Cisplatin-Ebewe (Cisplatinum)

Tagi

pasta szczotkowac kamien szczoteczka dziaslo schodzic uzywac usuwac szyjka usunac

Fora dyskusyjne

odsłaniające się dziąsła (4)

cofające się dziasła (5)

KRWAWIĄCE DZIĄSŁA (6)

kamień (11)

Fluor - dobry czy zły? (11)

Scaling? (10)

Jak dokładnie myć zęby? (3)

Osad (1)

Ból dziąsła (5)

kamień na zębach (3)

Krwawienie z dziaseł (6)

kamień jak usunąć. (1)

zapalenie dziasel (1)

zapalenia dziąseł (2)

Zioła przy krwawieniu dziąseł (46)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » "Schodzące" z zębów dziąsła

"Schodzące" z zębów dziąsła

Mariusz, 04-02-2006, 14:43

Witam Co polecicie na tą dolegliwość ? Może jakieś maści ? Jakieś leki ? Dodam iż stosowałem różne pasty do zębów przeciw paradontozie i nic nie pomagają i co jakiś czas zauważam, że dziąsła trochę "zchodza" :( Używałem także "Sachol", ale też bez skutku.

pozdr.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Tadeusz, 04-02-2006, 15:55

Użytkownik "Mariusz" napisał w wiadomości news:ds27hs$pue$1 [at] news.dialog.net.pl...
Witam Co polecicie na tą dolegliwość ? Może jakieś maści ? Jakieś leki ?
pasty: Sensodyne F i/lub zielony Elmex i koniecznie !!! miękkie szczoteczki

odsłonięte szyjki to dość częsta przypadłość

pozdrawiam Tadeusz

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Radosław Rossa, 04-02-2006, 16:42

Co polecicie na tą dolegliwość ? Może jakieś maści ? Jakieś leki ? Dodam iż stosowałem różne pasty do zębów przeciw paradontozie i nic nie pomagają i co jakiś czas zauważam, że dziąsła trochę "zchodza" :( Używałem także "Sachol", ale też bez skutku.
Jeżeli rzeczywiście jest to związane z chorobą przyzębia, to należy usunąć złogi nazębne (skaling, polerowanie, ew. kiretaż etc.) Oczywiście w gabinecie. Resztę powie Tobie stomatolog przy okazji wizyty. Będziesz musiał zapewne zmienić swoje nawyki higieniczne (technika szczotkowania, nitka, irygacje, płukanki itp.). Sachol wprawdzie działa przeciwzapalnie i nawet odkażająco, ale w wielu przypadkach jest mało skuteczny. Przede wszystkim należy kontrolowac rozwój drobnoustrojów. Najbardziej skuteczne są preparaty zawierające chlorheksydynę (np. płyn Corsodyl, płyn, pasta i żel Kin Gingival i parę innych), ale CHX przebarwia zęby obrzeża wypełnień (przy długotrwałym stosowaniu). Alternatywą są płukanki na bazie olejków aromatycznych (Listerine). Możesz stosować też preparaty roślinne (Baikadent, preparaty torfowe Tołpy). Jeżeli to nie zapalenie (dziąsła są różowe, nie mają połysku i nie są opuchnięte), to przyczyną może być twarda szczoteczka, zbyt agresywna pasta, technika szczotkowania, albo uraz zgryzowy (przeciążenie zębów). Tak czy inaczej - idź do stomatologa.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Mariusz, 04-02-2006, 16:42

Użytkownik "Tadeusz" napisał w wiadomości news:ds288a$pks$1 [at] pippin.nask.net.pl...
pasty: Sensodyne F i/lub zielony Elmex i koniecznie !!! miękkie szczoteczki

odsłonięte szyjki to dość częsta przypadłość
Używam miękkiej szczoteczki i używalem tych past o których napisałeś. Staram się nie szczotkować mimo to za mocno, ale to nic nie pomaga :( Może są jakieś inne metody zapobiegania ?

pozdr.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Kaja, 04-02-2006, 19:09

Sat, 4 Feb 2006 14:42:59 +0100, *Mariusz* napisał(a):

Używam miękkiej szczoteczki i używalem tych past o których napisałeś. Staram się nie szczotkować mimo to za mocno, ale to nic nie pomaga :( Może są jakieś inne metody zapobiegania ?
Właśnie trzeba mocno szczotkować i masować dziąsła szczoteczką.

Kaja

Re: "Schodzące" z zębów dziąsł | Anka P., 04-02-2006, 22:53

W dniu, który zapamietamy na wieki 2006-02-04 13:43, Mariusz postanowił/a nas uraczyć niniejszym stwierdzeniem:

Co polecicie na tą dolegliwość ? Może jakieś maści ? Jakieś leki ? Dodam iż stosowałem różne pasty do zębów przeciw paradontozie i nic nie pomagają i co jakiś czas zauważam, że dziąsła trochę "zchodza" :( Używałem także "Sachol", ale też bez skutku.
Mężowi dentystka doradziła używanie na przemian płynów do płukania ust Paroplak i Parogencyl. Jeden z nich (nie pamiętam, który) jest właśnie na przypadłość o której piszesz, a drugi działa przeciw osadzaniu się kamienia. Warunkiem do zabrania sie do roboty po poprzednim stomatologu partaczu było właśnie doprowadzenie dziąseł do jako takiego stanu, żeby nie było potem z nimi problemów. Płyny te polecam, bo po regularnym stosowaniu można naprawdę zauważyć dużą poprawę.

Pozdrawiam
Anka P.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | sq1euo, 05-02-2006, 01:02

Użytkownik "Kaja" napisał w wiadomości news:1n1cuv6q64brk.a9ua35cm2g5u$.dlg [at] 40tude.net...
Sat, 4 Feb 2006 14:42:59 +0100, *Mariusz* napisał(a):

Właśnie trzeba mocno szczotkować i masować dziąsła szczoteczką.

To sei zgadza,..najczesciej pomaga. Ja mam jeszcze inna dosyc ciekawa przypadlosc,....szyjki mi sie odslaniaja ZAWSZE gdy jestem zmeczony,albo po jakims wiekszym wysilku,czy to fizycznym czy innym :)) Jak jestem wypoczety itd. to nigdy nic z dziaslami sie nie dzieje.

Jarek (SQ1EUO) - V740 B230F + LPG (1988) sq1euo [at] wp.pl sq1euo [at] stud.pam.szczecin.pl GG: 1277234

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Negatyw, 05-02-2006, 11:36

Użytkownik "Mariusz" napisał w wiadomości news:ds27hs$pue$1 [at] news.dialog.net.pl...

Co polecicie na tą dolegliwość ?
Mi moja dentystka poleciła mycie zębów miękką szczoteczką, nakładając 2 pasty jednocześnie: Elmex sensitive i Colodent (super biel). Ta pierwsza droga w pień. Za to ta druga tania na maxa :) Sęk w tym, że muszę górną szczękę szczotkować z góry na dół a dolną z dołu do góry zębów - niejako wymuszając nasuwanie się dziaseł z powrotem na szyjki. Albo też nie pogłebiajac bardziej tego, co już się stało. Wymagający czasowo i żmudny proces szczotkowania. Czasami o tym pamiętam. Czasami nie.

P.S. Czy takie obsuwanie to początek paradontozy czy to po prostu właśnie ta choroba?

Pozdro

---------------------- Negatyw negatyw001(małpa)o2.pl ----------------------

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Radosław Rossa, 05-02-2006, 11:46

To sei zgadza,..najczesciej pomaga. Ja mam jeszcze inna dosyc ciekawa przypadlosc,....szyjki mi sie odslaniaja ZAWSZE gdy jestem zmeczony,albo po jakims wiekszym wysilku,czy to fizycznym czy innym :)) Jak jestem wypoczety itd. to nigdy nic z dziaslami sie nie dzieje.
Odsłonięte szyjki (jeżeli nie są objawem zap. przyzębia) powstają w wyniku złej techniki szczotkowania (poziome ruchy szczoteczki, zbyt mocny nacisk, tzw. pasty "wybielające", zbyt twarda (lub o nieprawidłowej budowie) szczoteczka). W zapaleniach przyzębia z kolei też nie chodzi o to, żeby "mocno" myć zęby, tylko o to, żeby myć je regularnie i dobrze (a to nie zawsze oznacza to samo). Odsłonięte szyjki mogą być też spowodowane urazem zgryzowym (już pisałem). W żadnym z tych przypadków nie jest wskazane zbyt "mocne" szczotkowanie, bo może spowodować tylko jeszcze większe odsłonięcie korzeni. Idź do stomatologa.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Iwon(k)a, 05-02-2006, 16:18

"sq1euo" wrote in message news:ds5jio$k65$1 [at] nemesis.news.tpi.pl...

szczoteczki zawsze MEDIUM.
szczoteczki zawsze SOFT

iwon(k)a

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Iwon(k)a, 05-02-2006, 17:38

"Radoslaw Rossa" wrote in message news:ds5qks$r2e$1 [at] inews.gazeta.pl...
Jak trzeba, to nawet ULTRA SOFT (Butler Gum), albo SUPER SOFT (Sensodyne) ;-) Oczywiście przy problemach z dziąsłami powinno się używać miękkich szczoteczek, ale równie ważny jest ich profil (boczne włókna krótsze od środkowych, a nie jak w przypadku tradycyjnych szczoteczek równej długości).
w sumie niekoniecznie. najwazniejsze to dobra metoda szcotkowania.

iwon(k)a

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Iwon(k)a, 05-02-2006, 18:24

"Radoslaw Rossa" wrote in message news:ds5s9p$69p$1 [at] inews.gazeta.pl...
Oczywiście, ale trudno jest stosować właściwą technikę używając nieodpowiedniej szczoteczki. W metodzie Chartersa, która powinna byc metodą z wyboru w przypadkach recesji i utraty konturu dziąsła tow. chorobom przyzębia, szczoteczki tak profilowane są najlepsze (najmniej traumatyzują pozostałą jeszcze strefę dziąsła przyczepionego).
szczerze, to pariodontolodzy z ktorymi sie spotykam, slucham, czytam nie wspominaja slowem o ksztalcie szczoteczki. jesli juz to o metodzie szczotkowania, i generalnie zaleca sie jedna metode Bass'a. www.recycline.com...hnique.html

iwon(k)a

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | sq1euo, 05-02-2006, 22:17

Użytkownik "Radosław Rossa" napisał w wiadomości news:ds4dvi$3a9$1 [at] inews.gazeta.pl...
Odsłonięte szyjki (jeżeli nie są objawem zap. przyzębia) powstają w wyniku złej techniki szczotkowania (poziome ruchy szczoteczki, zbyt mocny nacisk, tzw. pasty "wybielające", zbyt twarda (lub o nieprawidłowej budowie) szczoteczka). W zapaleniach przyzębia z kolei też nie chodzi o to, żeby "mocno" myć zęby, tylko o to, żeby myć je regularnie i dobrze (a to nie zawsze oznacza to samo). Odsłonięte szyjki mogą być też spowodowane urazem zgryzowym (już pisałem). W żadnym z tych przypadków nie jest wskazane zbyt "mocne" szczotkowanie, bo może spowodować tylko jeszcze większe odsłonięcie korzeni. Idź do stomatologa.
No pojde :)) Ale,...zaby mam bardzo zdrowe,tzn. nigdy w zyciu nie mialem zadnej dziury i do dzisiaj nie mam,..ogolnie z zebam zadnego problemu,..a z szyjkami problemy rzadko,...tzn. tak jak pisalem,..gdy jestem mocno zmeczony to potrafia sie odslonic szyjki na np. 2 zebach (czasami z 1,....ale nigdy wiecej,..no ale wiadomo jak bolesna jest odslonieta szyjka,..nawet jedna),...jak wypoczne problem mija! Zeby myje b.czesto i nie dociskam mocno,..szczoteczki zawsze MEDIUM. Dziwna jakas przypadlosc...

Jarek (SQ1EUO) sq1euo [at] wp.pl sq1euo [at] stud.pam.szczecin.pl GG: 1277234

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Radosław Rossa, 06-02-2006, 00:29

szczoteczki zawsze SOFT
Jak trzeba, to nawet ULTRA SOFT (Butler Gum), albo SUPER SOFT (Sensodyne) ;-) Oczywiście przy problemach z dziąsłami powinno się używać miękkich szczoteczek, ale równie ważny jest ich profil (boczne włókna krótsze od środkowych, a nie jak w przypadku tradycyjnych szczoteczek równej długości). RR ;-)

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Kaja, 06-02-2006, 00:38

Sun, 5 Feb 2006 20:17:48 +0100, *sq1euo* napisał(a):

No pojde :)) Ale,...zaby mam bardzo zdrowe,tzn. nigdy w zyciu nie mialem zadnej dziury i do dzisiaj nie mam,..ogolnie z zebam zadnego problemu,..a z szyjkami problemy rzadko,...tzn. tak jak pisalem,..gdy jestem mocno zmeczony to potrafia sie odslonic szyjki na np. 2 zebach (czasami z 1,....ale nigdy wiecej,..no ale wiadomo jak bolesna jest odslonieta szyjka,..nawet jedna),...jak wypoczne problem mija! Zeby myje b.czesto i nie dociskam mocno,..szczoteczki zawsze MEDIUM. Dziwna jakas przypadlosc...
Jak Cie szyjki bolą, to trzeba je zaplombować, ale może i powinien pomóc FLUORMEX. Używaj tylko i wyłącznie pasty do zębow z fluorem! Szczotkuj raz na tydzień zęby Fluormexem (*płyn* lepszy niż żel),6-9 kropli na suchą i inną szczoteczkę od tej ktorą myjesz zęby. Musi byc oddzielna. Pianę powstałą podczas szczotkowania odpluwać. Nie płukać wodą po szczotkowaniu. Potem pół godziny nic nie jeść i nie pić. Problem bólu w mig się skończy. Fluor tworzy warstwę ochronną.

Kaja

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Radosław Rossa, 06-02-2006, 00:57

w sumie niekoniecznie. najwazniejsze to dobra metoda szcotkowania.
Oczywiście, ale trudno jest stosować właściwą technikę używając nieodpowiedniej szczoteczki. W metodzie Chartersa, która powinna byc metodą z wyboru w przypadkach recesji i utraty konturu dziąsła tow. chorobom przyzębia, szczoteczki tak profilowane są najlepsze (najmniej traumatyzują pozostałą jeszcze strefę dziąsła przyczepionego).

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Radosław Rossa, 06-02-2006, 01:04

Jak Cie szyjki bolą, to trzeba je zaplombować
Jeżeli nie ma ubytku, to nie ma potrzeby zakładania wypełnień... Nadwrażliwe szyjki się lakieruje.

FLUORMEX. Używaj tylko i wyłącznie pasty do zębow z fluorem! Szczotkuj raz na tydzień zęby Fluormexem (*płyn* lepszy niż żel)
Jest skuteczny, ale ma obrzydliwy smak. Można szybko się zniechęcić. Równie dobrze mozna stosować inne preparaty np. żel Elmex. Jest droższy i mniejszy (15, albo 25 g - fluormex 50, albo 75 g), ale nawet taka mała tubka wystarczy na długo.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Radosław Rossa, 06-02-2006, 02:04

szczerze, to pariodontolodzy z ktorymi sie spotykam, slucham, czytam nie wspominaja slowem o ksztalcie szczoteczki. jesli juz to o metodzie szczotkowania, i generalnie zaleca sie jedna metode Bass'a.
Metoda Bassa jest skuteczna (chyba najbardziej), jeżeli chodzi o usuwanie plytki z rowka/kieszonki dziąsłowej. Zatem jest rzeczywiście polecana w parodontopatiach (likwiduje jeden z głównych czynników etiol.). Ale zwróć uwagę, że napisałem o większej skuteczności met. Chartersa w odniesieniu do zapobiegania dalszym recesjom. Uprzedzając Twoją potencjalnie miażdżącą ripostę zaznaczam, że met. Chartersa wykazuje raczej mierną skuteczność w kwestii usuwania płytki z całej pow. zębów, zatem powinna być uzupełniona inną metodą (np. roll). Pozdrawiam i życzę miłej nocy. RR ;-)

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Kaja, 06-02-2006, 02:50

Sun, 5 Feb 2006 23:04:50 +0100, *Radosław Rossa* napisał(a):

Jeżeli nie ma ubytku, to nie ma potrzeby zakładania wypełnień... Nadwrażliwe szyjki się lakieruje.
Kurczę, kiedyś nie było takiego lakieru i mi dentysta zaplombował (może już był mały ubytek i mnie bolało).

Jest skuteczny, ale ma obrzydliwy smak. Można szybko się zniechęcić.
Można się przyzwyczaić. Raz na tydzień to nie tak często używa się tego Fluormexu.

Równie dobrze mozna stosować inne preparaty np. żel Elmex. Jest droższy i mniejszy (15, albo 25 g - fluormex 50, albo 75 g), ale nawet taka mała tubka wystarczy na długo.
Mam właśnie ten żel w tubce i sobie w brodę pluję, że to świństwo kupiłam. Mnie robi się już niedobrze przy szczotkowaniu tym zębów. Jak chcesz, to Ci sprezentuję, bo stoi sobie bezużytecznie w domu ;-)

Kaja

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Mariusz, 06-02-2006, 22:02

U mnie właśnie jest problem ze zgryzem. Zrobiłem panoramę szczęki i się okazało, że tam mi chyba trochę tej "kości?" pod zębami brakuje (przepraszam za brak fachowej terminologii, ale się na tym kompletnie nie znam), dlatego mam ten problem ze schodzącymi dziąsłami. Byłem u dentysty, ale on mi tylko polecił stosowanie Sacholu, który mi nie pomaga, dlatego zwracam się do was z pytaniem jak powinienem dbać o te dziąsła i czym to leczyć.

pozdr.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Mariusz, 06-02-2006, 22:14

Użytkownik "Iwon(k)a" napisał w wiadomości news:ds5tuc$2l0$1 [at] news.onet.pl...

i generalnie zaleca sie jedna metode Bass'a. www.recycline.com...hnique.html
Czy ktoś mógłby to przetłumaczyć ? Bo ten rysuneczek to chyba pokazuje tylko część tej techniki o ile się nie mylę :(

pozdr.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Radosław Rossa, 07-02-2006, 00:37

Czy ktoś mógłby to przetłumaczyć ? Bo ten rysuneczek to chyba pokazuje tylko część tej techniki o ile się nie mylę :(
To nie jest tłumaczenie tekstu z tej strony. 1. Szczoteczkę należy ułożyć pod kątem ok. 45 st. do powierzchni koron, włóknami skierowaną w kierunku dziąsła, na wysokości szyjek (brzegu dziąsła). (założeniem tej metody jest dokładne oczyszczanie rowka dziąslowego/kieszonki - włókna szczoteczki mają tam wnikać) 2. Następnie w jednym miejscu, tak przyłożona szczoteczką, wykonuje się 20-30 wibrujących ruchów. 3. Szczoteczkę usuwamy na chwilę z tego miejsca, po czym ponownie przykładamy i -> pkt 2. (Jedno miejsce myjemy w ten sposób 4-5 razy) Szczoteczkę powinno się trzymać lekko (dla zmniejszenia nacisku) - najlepiej trzema palcami. Nie zaleca się uchwytu "garściowego". Szczoteczka do met. Bassa powinna mieć włókna równej długości. Soft, albo Super Soft.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Mariusz, 08-02-2006, 23:31

Czy ktoś może wie co może być powodem nadmiernego osadzania się kamienia na zębach ? Strasznie mi to przeszkadza i nie mogę tego doczyścić :( . Czyszczę zęby conajmniej 2x dziennie, a od dzisiaj sobie zacznę czyscić regularnie 3x dziennie, tymbardziej, że kupiłem sobie szczoteczkę SOFT. Może jeszcze jakieś inne rady ?

pozdrawiam.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsł | LM, 09-02-2006, 00:35

Mariusz pisze 08-02-2006 21:31:
Czy ktoś może wie co może być powodem nadmiernego osadzania się kamienia na zębach ? Strasznie mi to przeszkadza i nie mogę tego doczyścić :( . Czyszczę zęby conajmniej 2x dziennie, a od dzisiaj sobie zacznę czyscić regularnie 3x dziennie, tymbardziej, że kupiłem sobie szczoteczkę SOFT. Może jeszcze jakieś inne rady ?
Palenie, właściwości śliny, niewłaściwa technika szczotkowania...

Nieustannie pozdrawiam Leszek Maszczyk lmaszczyk (at) tenbit pl

Re: "Schodzące" z zębów dziąsł | sobate, 09-02-2006, 14:22

To może być spowodowane uszkodzeniem szkliwa w miejscu osadzania kamienia. Używaj pasty colgate total 12.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Mariusz, 09-02-2006, 21:50

Użytkownik "sobate" napisał w wiadomości news:dsf847$4ju$1 [at] srv.cyf-kr.edu.pl...
To może być spowodowane uszkodzeniem szkliwa w miejscu osadzania kamienia. Używaj pasty colgate total 12.
A czy ta pasta nie podrażni moich i tak już obolałych dziąseł ? I czy osadzający się z boków zębów można usunąć nicią dentystyczną ? Nie używałem nigdy nici dlatego zapytuję jak się powinno właściwie jej używać ?

pozdr.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Kaja, 09-02-2006, 22:51

Thu, 9 Feb 2006 19:50:16 +0100, *Mariusz* napisał(a):

Użytkownik "sobate" napisał w wiadomości news:dsf847$4ju$1 [at] srv.cyf-kr.edu.pl...
A czy ta pasta nie podrażni moich i tak już obolałych dziąseł ?
Musisz sprawdzić przed zakupem tej pasty, czy zawiera fluor. Jak nie zawiera, to nie kupuj.

I czy osadzający się z boków zębów można usunąć nicią dentystyczną ?
Nie. Nitka jest do usuwania resztek jedzenia. Poproś jakiegoś dentystę, żeby Ci dał/sprzedał taki ścierny paseczek międzyzębowy i sobie przeczyść/przeszlifuj.

Kaja

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Radosław Rossa, 09-02-2006, 23:13

A czy ta pasta nie podrażni moich i tak już obolałych dziąseł ? I czy osadzający się z boków zębów można usunąć nicią dentystyczną ? Nie używałem nigdy nici dlatego zapytuję jak się powinno właściwie jej używać ?
Po pierwsze: kamienia sam sobie nie usuniesz. Niezależnie od tego jakiej użyjesz pasty, szczoteczki, nitki, czy techniki szczotkowania. Kamień usuwa się w gabinecie stomatologicznym. Po drugie: pacjenci kamieniem nazywają często osady, które kamieniem nie są. Co do stosowania nitki, to bardzo ważne jest, aby nie wykonywać nią ruchów poziomych (można w ten sposób uszkodzić nabłonek łączący dziąsła) i wprowadzać ją między zęby skośnie. Nitkę powinno się delikatnie wprowadzić w przestrzeń międzyzębową aż do dziąsła (można wprowadzić ją nawet pod brodawkę dziąsłową) i wyprowadzić, przesuwając po powierzchni stycznej zęba. Następnie ponownie wprowadzić w tą samą przestrzeń i oczyścić pow. styczną drugiego zęba. Co do uchwytu nitki, to masz parę możliwości (nawinąć na palce wskazujące, nawinąć na palce środkowe a wskazującymi prowadzić, albo kupić specjalne widełki, na które nawija się nitkę). Dla przyzwoitości wspomnę, że nitkować powinno się ostrożnie, żeby nie urażać dziąsła. A na przyszłość - powstawaniu kamienia sprzyja płytka nazębna (zła higiena), papierosy, wysokie (zasadowe) pH śliny. Wysokie pH jest warunkiem uwapnienia płytki. Nie znaczy to oczywiście, że powinieneś spożywać dużo kwaśnych pokarmów/napojów - to z kolei nie jest korzystne dla szkliwa. Dobra higiena i regularne wizyty u stomatologa na prawdę załatwią sprawę.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Radosław Rossa, 09-02-2006, 23:21

Musisz sprawdzić przed zakupem tej pasty, czy zawiera fluor. Jak nie zawiera, to nie kupuj.
Colgate total zawiera fluor, ale to nie ma zbyt dużego związku z usuwaniem kamienia, ani z ochroną dziąseł.

Nie. Nitka jest do usuwania resztek jedzenia. Poproś jakiegoś dentystę, żeby Ci dał/sprzedał taki ścierny paseczek międzyzębowy i sobie przeczyść/przeszlifuj.
Nie proś dentysty o paski ścierne. Kamień się usuwa, a nie wygładza. Paski ścierne służą do zupełnie innych rzeczy.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Kaja, 10-02-2006, 20:35

Thu, 9 Feb 2006 21:21:01 +0100, *Radosław Rossa* napisał(a):

Colgate total zawiera fluor, ale to nie ma zbyt dużego związku z usuwaniem kamienia, ani z ochroną dziąseł.
Czy ja napisałam, że to ma związek z usuwaniem kamienia?

Nie proś dentysty o paski ścierne.
Zrobi to co sam będzie chciał.

Kaja

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Radosław Rossa, 10-02-2006, 21:16

Czy ja napisałam, że to ma związek z usuwaniem kamienia?
Nie, ale o tym w zasadzie była mowa.

Zrobi to co sam będzie chciał.
Paskami ściernymi nie usuwa się kamienia. Takie postepowanie jest przynajmniej niewłaściwe, a na dłuższą metę może prowadzić do pogorszenia stanu przyzębia (kamień usuwa się w zgoła innym celu).

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Mariusz, 10-02-2006, 22:59

Dzisiaj zakupiłem sobie płyn antyseptyczny do jamy ustnej o nazwie "Listerine", który chroni przed osadzaniem się kamienia nazębnego. Na nim pisze, że trzeba nim płukać jamę ustną zaraz po umyciu zębów przez co najmniej 30 sek., ale powiem wam, ze tak mnie zaczęły piec dziąsła, że wytrzymałem zaledwie 10 :/. Co do płynu przeciwko paradontozie w aptece pan polecił mi jakieś inne środki niż wy na grupie, dlatego jeszcze się wstrzymałem z zakupem. Czy jest jakiś taki środek, który jest najbardziej skuteczny w odbudowie dziąsęł ?

pozdr.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Radosław Rossa, 10-02-2006, 23:50

"Listerine", który chroni przed osadzaniem się kamienia nazębnego. Na nim pisze, że trzeba nim płukać jamę ustną zaraz po umyciu zębów przez co najmniej 30 sek., ale powiem wam, ze tak mnie zaczęły piec dziąsła, że wytrzymałem zaledwie 10 :/.
To jest zasadnicza wada Listeine, ale można się do tego przyzwyczaić. Po pewnym czasie nie będziesz już zwracał na to uwagi. Używaj nadal - to obecnie jedna z najlepszych płukanek antyseptycznych.

Co do płynu przeciwko paradontozie w aptece pan polecił mi jakieś inne środki niż wy na grupie, dlatego jeszcze się wstrzymałem z zakupem.
Nie mam nic przeciwko farmaceutom, ale w sprawach chorób jamy ustnej rady zasięgaj u dentystów, a nie w aptece.

Czy jest jakiś taki środek, który jest najbardziej skuteczny w odbudowie dziąsęł ?
Recesji/zaników dziąseł nie zlikwidujesz żadnym preparatem. Płukanki, pasty, żele itp. służą jedynie zapobieganiu dalszemu cofaniu się dziąsła. Repozycji dziąsła dokonuje się jedynie na drodze chirurgicznej.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Radosław Rossa, 11-02-2006, 00:00

To jest zasadnicza wada Listeine, ale można się do tego przyzwyczaić.
Następnym razem kup zielony Listerine. Ma nieco przyjemniejszy smak i jest zdecydowanie bardziej łagodny. Co do napisu na etykiecie, to informacje o tym, co dany preparat chroni i jak działa są często bardzo umowne. Na zielonym jest informacja o ochronie dziąseł i zębów, ale on także zapobiega powstawaniu kamienia.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Mariusz, 11-02-2006, 01:55

Użytkownik "Radosław Rossa" napisał w wiadomości news:dsiu7q$ms2$1 [at] inews.gazeta.pl...

Repozycji dziąsła dokonuje się jedynie na drodze chirurgicznej.
Jak wygląda taki zabieg ? Mogę gdzieś w necie o tym poczytać ? I przede wszystkim ... ile kosztuje ? :)

pozdr.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Mariusz, 11-02-2006, 01:57

Użytkownik "Radosław Rossa" napisał w wiadomości news:dsiu7q$ms2$1 [at] inews.gazeta.pl...

Recesji/zaników dziąseł nie zlikwidujesz żadnym preparatem. Płukanki,
Ale ktoś wcześniej pisał, że jednak coś tam mu pomagało i dziąsła wracały na zęby :)

pozdr.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Kaja, 11-02-2006, 03:37

Fri, 10 Feb 2006 19:16:33 +0100, *Radosław Rossa* napisał(a):

Paskami ściernymi nie usuwa się kamienia. Takie postepowanie jest przynajmniej niewłaściwe, a na dłuższą metę może prowadzić do pogorszenia stanu przyzębia (kamień usuwa się w zgoła innym celu).
Jesteś dentystą chyba? To nie bajeruj. Jak sobie przeszlifuje z jeden raz między zębami, to mu się nic nie stanie, a za usuniecie kamienia zapłaci wyzyskiwaczowi sporo forsy i za miesiąc kamień z powrotem będzie miał na zębach. Nie oszukujmy się.

Kaja

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Radosław Rossa, 11-02-2006, 12:20

Jesteś dentystą chyba? To nie bajeruj. Jak sobie przeszlifuje z jeden raz między zębami, to mu się nic nie stanie, a za usuniecie kamienia zapłaci wyzyskiwaczowi sporo forsy i za miesiąc kamień z powrotem będzie miał na zębach. Nie oszukujmy się.
Jestem dentystą i chociażby dlatego nie bajeruję. Kamień nazębny jest głównym czynnikem podtrzymującym choroby przyzębia. Bakterie, które się w nim znajdują są znacznie bardziej szkodliwe dla przyzębia, niż bakterie znajdujące się w płytce. To te bakterie właśnie są odpowiedzialne za utratę przyczepu łącznotkankowego, co z kolei jest jednym z najmniej korzystnych objawów szerokopojętych paradontopatii. Dlatego też, to likwidacja czynnika etiologicznego, a nie ładny wygląd, jest głównym powodem, dla którego kamień powinno się usunąć. Kamień powinno się usunąć wykonując tzw. skaling. Właściwe wykonanie takiego zabiegu jest jedynym gwarantem całkowitego usunięcia kamienia. Przeszlifowanie kamienia paskiem ściernym nie tylko nie doprowadzi do usunięcia kamienia, ale może zamaskować jego obecność. Co do wyzyskiwania: koszty prowadzenia gab. stom. są na prawdę bardzo wysokie, kursy i szkolenia są bardzo drogie, dlatego ceny sług stomatologicznych mogą wydawać się wysokie. Jeżeli nie chcesz leczyć się prywatnie, zawsze pozostaje Tobie leczenie w gabinecie w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. NFZ refunduje zabieg usunięcia kamienia.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Radosław Rossa, 11-02-2006, 12:43

Jak wygląda taki zabieg ? Mogę gdzieś w necie o tym poczytać ? I przede wszystkim ... ile kosztuje ? :)
Nie wiem, czy można poczytać o tym w necie - pewnie tak. Ale metod jest mnóstwo. O wyborze metody decyduje lekarz prowadzący. Poza tym, zanim przystąpi się do leczenia chirurgicznego, należy wyeliminować wszystkie możliwe do wyeliminowania czynniki etiologiczne recesji (usunięcie nieprawidłowych przyczepów wędzidełek, usunięcie zburzen zwarcia, likwidacja stanu zapalnego przyzębia i zmiana niewłaściwego sposobu szczotkowania). Ogólnie mówi się o pokrywaniu recesji dziąsła. Można tego dokonać: przesuwając płat uszypułowany, przeszczepiając błonę śluzową, bądź stosując tzw. sterowaną regenerację tkanek. Istnieje wiele technik wykonywania każdego z tych zabiegów. Niestety - chirurgia peiodontologiczna, czy jak wolisz śluzówkowo dziąsłowa nie jest tania. Jednocześnie leczenie ch. przyzębia jest długotrwałe i wymaga oprócz zaangażowania lekarza także dyscypliny ze strony pacjenta. W necie na pewno coś znajdziesz na temat sterowanej regeneracji tkanek (GTR od ang. guided tissue regeneration).

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Radosław Rossa, 11-02-2006, 12:57

Ale ktoś wcześniej pisał, że jednak coś tam mu pomagało i dziąsła wracały na zęby :)
W zależności od ogólnej kondycji organizmu i aktualnego stanu higieny dziąsłą mogą być w różnej formie (raz mogą być opuchnięte, zaczerwienione, a innym razem zupełnie zdrowe). Trudno mi powiedzieć, co działo się z sq1euo (to on o tym pisał). Dziąsła mogą byc obrzęknięte i robić wrażenie większych, zasłaniając jednocześnie większą część zęba i odsłaniać szyjki w miarę ustępowania obrzęku. Pewne jest jedno - dopóki mamy doczynienia z zapaleniem dziąseł, to jest to proces zupełnie odwracalny. W momencie kiedy doszło do obnażenia korzeni (czyli "zsunięcia" się dziąsła), albo jakiejkolwiek utraty tkanek w przebiegu zap. przyzębia, to proces taki się nie odwróci.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsł | LM, 11-02-2006, 19:25

Kaja pisze 11-02-2006 01:37:
Jak wiadomo, dentyści nic nie robią, tylko bajerują i patrzą, jak kasę wyciągnąć [*]. A Ty im jeszcze pacjentów naganiasz - sama napisałaś:
Poproś jakiegoś dentystę, żeby Ci dał/sprzedał taki ścierny paseczek międzyzębowy
Wiadomo, żaden nie da, tylko za grubą kasę sprzeda. Mogłaś lepiej doradzić, żeby poszedł do marketu budowlanego, kupił sobie arkusz papieru ściernego i pociął na drobne paski. Albo szlifierkę kątową (tylko z cienką tarczą). Albo może do drogerii i kupił "Cillit kamień i rdza" - świetnie rozpuszcza kamień w WC, to i z tym na zębach sobie poradzi ;-p A tak serio - jak któraś kobieta na grupie będzie pytała o np. usuwanie nadżerek, to napiszesz, żeby nie szła do ginekologa, tylko lutownicą sobie przypaliła? Kamień tworzy się nie tylko między zębami, przede wszystkim na powierzchniach policzkowych/wargowych i językowych/podniebiennych - ma sobie gwoździem wydłubywać?

* Dla niekumatej z niedawnego wątku - to była ironia ;-p

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Kaja, 12-02-2006, 01:04

Sat, 11 Feb 2006 10:20:08 +0100, *Radosław Rossa* napisał(a):

Co do wyzyskiwania: koszty prowadzenia gab. stom. są na prawdę bardzo wysokie, kursy i szkolenia są bardzo drogie, dlatego ceny sług stomatologicznych mogą wydawać się wysokie. Jeżeli nie chcesz leczyć się prywatnie, zawsze pozostaje Tobie leczenie w gabinecie w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. NFZ refunduje zabieg usunięcia kamienia.
Miałam usuwany kamień metodą zwykłą+ultradżwiękami (czyli dwa zabiegi naraz). W prywatnej przychodni. Zapłaciłam małpie za to 100 zł, a ona mi kamień jeszcze między zębami zostawiła. Musiałam iść potem do innego dentysty i znowu płaciłam. Najlepiej używać specjalnej pasty do zębów, takiej, która usuwa kamień i mocno szorować zęby. EOT

Kaja

Re: "Schodzące" z zębów dziąsł | Kaja, 12-02-2006, 01:11

Sat, 11 Feb 2006 17:25:54 +0100, *LM* napisał(a):

Wiadomo, żaden nie da, tylko za grubą kasę sprzeda.
Co Ty nie powiesz...W przychodni lekarskiej pomoc dentystyczna ( dentystka była tez w gabinecie) dała mi parę pasków. Mój znajomy dentysta, mojej matki sąsiad zapakował mi w czystą torebkę chyba ze 20 takich paseczkówi nic a nic za to nie chciał (a chciałam mu zapłacić). Tak to już jest, że jednym się zęby rozłażą, a mnie się tak ścieśniają, że nawet nitki nie mogłam tam przeciagnąć i piłeczki były mi potrzebne. EOT z mojej strony.

Kaja

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Radosław Rossa, 12-02-2006, 02:23

Miałam usuwany kamień metodą zwykłą+ultradżwiękami (czyli dwa zabiegi naraz). W prywatnej przychodni. Zapłaciłam małpie za to 100 zł, a ona mi kamień jeszcze między zębami zostawiła. Musiałam iść potem do innego dentysty i znowu płaciłam. Najlepiej używać specjalnej pasty do zębów, takiej, która usuwa kamień i mocno szorować zęby.

Nonsens. Pastą i najmocniejszym nawet szorowaniem nie usuniesz kamienia. Skaling, to skaling, niezależnie, czy wykonuje się go narzędziami ręcznymi, czy ultradźwiękowymi. Co do ceny, to wcale nie jest aż tak wygórowana. A jeżeli według Ciebie jest, to dlaczego korzystasz z usług takich "zdzierców"?

Re: "Schodzące" z zębów dziąsł | LM, 12-02-2006, 22:13

Kaja pisze 11-02-2006 23:11:
Co Ty nie powiesz... [..]
I znowu ironia kopnęła kogoś w rzyć...

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Mariusz, 13-02-2006, 14:18

To jest zasadnicza wada Listeine, ale można się do tego przyzwyczaić. Po pewnym czasie nie będziesz już zwracał na to uwagi. Używaj nadal - to obecnie jedna z najlepszych płukanek antyseptycznych.
A czy to normalne, że jak ta płukanka dostanie się na język to on też mnie piecze ? Już wytrzymuję z tą płukanką w ustach 25 sek. i niedługo dojdę do zalecanych 30 :) Po zakończeniu płukania końce dziąseł stają się jakby bardzo jasno-niebieskie. Tak ma być ?

pozdr.

Re: "Schodzące" z zębów dziąsła | Radosław Rossa, 13-02-2006, 17:36

A czy to normalne, że jak ta płukanka dostanie się na język to on też mnie piecze ?
Tak. W zasadzie dziwne by było, gdyby Ciebie nie piekło. Ale z czasem przestanie - nie będziesz zwracał na to uwagi. Chyba już pisałem - zielony Listerine jest łagodniejszy.

Po zakończeniu płukania końce dziąseł stają się jakby bardzo jasno-niebieskie. Tak ma być ?
Przez parę chwil po płukaniu błona śluzowa może być lekko podbarwiona, ale to nic groźnego.

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Kręgosłup w stresie. Jak usunąć ból i jego przyczyny Kręgosłup w stresie. Jak usunąć ból i jego przyczyny

Uzdrawiająca moc kamieni szlachetnych Uzdrawiająca moc kamieni szlachetnych

Jak radzić sobie z żylakami Jak radzić sobie z żylakami

Atlas cytopatologii szyjki macicy Atlas cytopatologii szyjki macicy

Rak szyjki macicy. Profilaktyka, diagnostyka i leczenie Rak szyjki macicy. Profilaktyka, diagnostyka i leczenie