Powiązane leki
(opisy)

Spiriva (Tiotropii bromidum)

Avelox (Moxifloxacinum)

Atrovent (Ipratropii bromidum)

Lekoklar (Clarithromycinum)

Ambrohexal S (Ambroxoli hydrochloridum)

Pulmoterol (Salmeterolum)

Serviclor (Cefaclorum)

Ventodisk (Salbutamolum)

Serevent (Salmeterolum)

CEK (Cefaclorum)

Tagi

torun wneka plucny serce kasztelowicz zdjac oskrzela pluco poszerzyc niezytowy

Fora dyskusyjne

Wnęka prawa nieżytowa w płucach! (0)

Co to znaczy zrotowana wnęka płucna? (0)

Interpretacja badania RTG (0)

prosze o interpretacje wynikow RTG 3 latka (0)

gruźlica? (3)

rozszerzone wnęki płuc (0)

alergia na grzyby plesniowe (3)

zmiany rozrostowe w płucu (0)

Ból gardła a coś dziwnego na RTG. (4)

Zdjęcie płuc (3)

Opis zdjęcia RTG (5)

nadmiar powietrza w płucach (1)

Interpretacja wyników (0)

Zwężenie lewego ujścia żylnego (0)

Rak płuc (0)

Rtg płuc

lucia, 04-02-2006, 17:51

Witam Może ktoś wie co oznacza w opisie zdjęcia rtg płuc określenie wnęki nieżytowe? Będę wdzieczna za wyjaśnienie. Pozdrawiam serdecznie.

Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -> www.gazeta.pl/usenet/

Re: Rtg płuc | lucia, 06-02-2006, 21:14

Piotr Kasztelowicz napisał(a):

Dziękuję za radę Piotrze, nie przyszło mi to wogóle do głowy.

Re: Rtg płuc | Piotr Kasztelowicz, 06-02-2006, 21:49

On Sat, 4 Feb 2006, lucia wrote:

Może ktoś wie co oznacza w opisie zdjęcia rtg płuc określenie wnęki nieżytowe?
przyznam, ze nie wiem - najelepiej chyba spytac lekarza, ktory opisywal

P. -- Piotr Kasztelowicz Piotr.Kasztelowicz [at] am.torun.pl www.am.torun.pl/~pekasz" target="_blank">www.am.torun.pl/~pekasz www.am.torun.pl PGP Key IDs: DH/DSS:0xF3EED8AF

Re: Rtg płuc | Radosław Rossa, 07-02-2006, 20:04

Może ktoś wie co oznacza w opisie zdjęcia rtg płuc określenie wnęki nieżytowe? Będę wdzieczna za wyjaśnienie.
Pytałem o to znajomej internistki - chodzi o typowy obraz wnęk płuc, który pojawia się przy częstych infekcjach, albo niedawno przebytym zapaleniu oskrzeli. Są poszerzone w stosunku do prawidłowego obrazu i ich obecność jest to praktycznie zawsze skojarzona ze współistniejącym wzmożonym rysunkiem oskrzelowym.

Re: Rtg płuc | lucia, 07-02-2006, 21:21

Radosław Rossa napisał(a):

który pojawia się przy częstych infekcjach, albo niedawno przebytym zapaleniu oskrzeli. Są poszerzone w stosunku do prawidłowego obrazu i ich obecność > jest to praktycznie zawsze skojarzona ze współistniejącym wzmożonym rysunkiem oskrzelowym.

Dziękuję Ci Radku bardzo, pozdrów miłą internistkę ode mnie.

Re: Rtg płuc | Piotr Kasztelowicz, 09-02-2006, 10:31

On Tue, 7 Feb 2006, Radosław Rossa wrote:

Pytałem o to znajomej internistki - chodzi o typowy obraz wnęk płuc, który pojawia się przy częstych infekcjach, albo niedawno przebytym zapaleniu oskrzeli. Są poszerzone w stosunku do prawidłowego obrazu i ich obecność jest to praktycznie zawsze skojarzona ze współistniejącym wzmożonym rysunkiem oskrzelowym.
opis wneki niezytowe nie jest za bardzo opisem "szczesliwym", poniewaz zdjecie pokazuje zmiany morfologiczne - rzutowany cien wnek. Jesli wneki sa poszerzona w stosunku do normalnego obrazu to niekoniecznie musi to swiadczyc o stanach zapalnych (wrecz raczej nie) lecz bardziej moze swiadczyc o poszerzeniu naczyn plucnych w przebiegu niewydolnosci lewokomorowej serca, moze wskazywac na cechy nadcisnienia plucnego w przebiegu zespolu serca plucnego i rozedmy itp. Opisanie zdjecia wneki niezytowe nie jest bledem ale jest to troche inne podejscie do oceny zdjec ...

P. -- Piotr Kasztelowicz Piotr.Kasztelowicz [at] am.torun.pl www.am.torun.pl/~pekasz" target="_blank">www.am.torun.pl/~pekasz www.am.torun.pl PGP Key IDs: DH/DSS:0xF3EED8AF

Re: Rtg płuc | Lusia, 11-02-2006, 19:12

Piotr Kasztelowicz napisał(a):

On Tue, 7 Feb 2006, Radosław Rossa wrote:

który
opis wneki niezytowe nie jest za bardzo opisem "szczesliwym", poniewaz zdjecie pokazuje zmiany morfologiczne - rzutowany cien wnek. Jesli wneki sa poszerzona w stosunku do normalnego obrazu to niekoniecznie musi to swiadczyc o stanach zapalnych (wrecz raczej nie) lecz bardziej moze swiadczyc o poszerzeniu naczyn plucnych w przebiegu niewydolnosci lewokomorowej serca, moze wskazywac na cechy nadcisnienia plucnego w przebiegu zespolu serca plucnego i rozedmy itp. Opisanie zdjecia wneki niezytowe nie jest bledem ale jest to troche inne podejscie do oceny zdjec ...

Dziekuję bardzo Piotrze, że podałeś inną interpretację tego określenia, muszę przyznać szczerze ,że teraz mało co rozumiem, na zdjęciu wyszła mi sylwetka serca w normie, myślałam ,że wnęki niezytowe są wynikiem przewlekłego nieżytu oskrzeli a jeśli to rozedma to ona też może być przecież konsekwencją przewlekłego niezytu oskrzeli, tak że na jedno wychodzi. Pozdrawiam serdecznie i dzieki.

Re: Rtg płuc | RobertSA, 11-02-2006, 20:44

On Sat, 11 Feb 2006 18:12:56 +0100, Lusia wrote:

Dziekuję bardzo Piotrze, że podałeś inną interpretację tego określenia, muszę przyznać szczerze ,że teraz mało co rozumiem
Wydaje mi sie, ze nie do konca zrozumialas, co Piotr chcial powiedziec, a mianowicie, ze podany przez Ciebie opis zdjecia zawiera informacje, ktore zasadniczo nie sa widoczne na zdjeciu (chodzi o podloze niezytowe).

na zdjęciu wyszła mi sylwetka serca w normie, myślałam ,że wnęki niezytowe są wynikiem przewlekłego nieżytu oskrzeli a jeśli to rozedma
Sądze, ze niepotrzebnie sie doszukujesz, Piotr wcale nie sugerowal, ze masz te inne dolegliwosci.

Mam nadzieje, ze uspokoilem Cie, a nie wypaczylem wypowiedzi Piotra.

Robert

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Urazy klatki piersiowej Urazy klatki piersiowej

Leczenie czakramów i energia kundalini Leczenie czakramów i energia kundalini

Rak piersi - nowe nadzieje i możliwości leczenia (II wyd.) Rak piersi - nowe nadzieje i możliwości leczenia (II wyd.)

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w gabinecie lekarza rodzinnego Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w gabinecie lekarza rodzinnego

Znieczulenie ogólne. Zatorowość płucna Znieczulenie ogólne. Zatorowość płucna