Powiązane leki
(opisy)

Colitan (czopki doodbytnicze) (Mesalazinum)

Colitan (tabletki) (Mesalazinum)

Entocort (Budesonidum)

Jucolon (Mesalazinum)

Cropoz G (Natrii cromoglicas)

Salofalk (tabletki) (Masalazinum)

Salazopyrin EN (Sulfasalazinum)

Salofalk (czopki, zawiesina doodbytnicza) (Mesalazinum)

Sulfasalazin EN (Sulfasalazinum)

Trilac (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus delbrueckii, Bifidobacterium lactis)

Tagi

gruby kolonoskop zapalic wrzodziec przejmowac napisac steryd dieta kolonoskopia jelito

Fora dyskusyjne

zobacz Rak Jelita Grubego (14)

zobacz Po gastroskopii i kolonoskopii (6)

zobacz wrzodziejące zapalenie jelita grubego (1)

zobacz czy jestem w dobrych rękach? (2)

zobacz WRZODZIEJĄCE ZAPALENIE JELITA GRUBEGO.... (1)

zobacz WRZODZIEJĄCE ZAPALENIE JELITA GRUBEGO.... (0)

zobacz krew w kale (2)

zobacz krew utajona w kale-wynik pozytywny (14)

zobacz prosba o przetłumaczenie wyników po kolonoskopii (1)

zobacz Wrzodziejące zapalenie jelita grubego- moja krotka historia. (67)

zobacz Wrzodziejące zapalenie jelita grubego- moja krotka historia. (1)

zobacz Wyciek krwi z odbytu (2)

zobacz rzekomobłoniaste zapalenie jelit (11)

zobacz problem właśnie nie wiem z czym (1)

zobacz kolonoskopia a TK jamy brzusznej (1)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Wrzodziejace zapalenie jelita grubego pytanie.

Wrzodziejace zapalenie jelita grubego pytanie.

to ja , 20-02-2006, 21:02

witam!

zwracam sie o pomoc na grupie gdyz wiadomosci w tej kwesti jest bardzo malo a szczegolnie praktycznych . Otoz zazywam penthase w czopkach i czy to jest normalne ze ciagle pojawia sie jakies krwawienie raz mniejsze raz wieksze ale ciagle jest? Jesli chodzi o konsultajce z lekarzem to juz rozmawialem z dwoma i diagnozy sa skrajne jeden proponuje szpital i leczenie sterydami drugi twierdzi zupelnie odwrotnie, ze nie ma sie czym przejmowac poko co: skoro nie mam biegunek, objawow anemii ani ogolnie zlego samopoczucia, to nie ma co az tak ingerowac w organizm. Co o tym myslicie czy warto sie udac do jeszcze jednego medyka tudziez wybrac ktoras z opcji. Wlasciwie moze ktos sie z tym tez boryka bo chyba jest nas niewielu.

pozdrawiam to ja

Re: Wrzodziejace zapalenie jelita grubego pytanie. | Roman, 21-02-2006, 01:42

zwracam sie o pomoc na grupie gdyz wiadomosci w tej kwesti jest bardzo malo a szczegolnie praktycznych .
Czesc! Jest naprawde duzo, tylko trzeba poszukac. Zacznij na przyklad od www.ccfa.org. Bardzo wazne jest trafienie na kompetentnego gastrologa. Niestety ciezko z tym jest. Szukaj w duzych miastach. Jezeli jestes z Lodzi, moge Ci polecic kilka miejsc.

Otoz zazywam penthase w czopkach i czy to jest normalne ze ciagle pojawia sie jakies krwawienie raz mniejsze raz wieksze ale ciagle jest?
Pytanie jak dlugo juz to bierzesz i w jakiej dawce. Kiedy miales ostatnia kontrolna kolonoskopie.

Jesli chodzi o konsultajce z lekarzem to juz rozmawialem z dwoma i diagnozy sa skrajne jeden proponuje szpital i leczenie sterydami drugi twierdzi zupelnie odwrotnie, ze nie ma sie czym przejmowac poko co: skoro nie mam biegunek, objawow anemii ani ogolnie zlego samopoczucia, to nie ma co az tak ingerowac w organizm.
Widzisz. U niektorych choroba ma lagodny przebieg. U innych postepuje szybko. Mam w rodzinie osobe, ktora sie z tym boryka. Jezeli moge Ci cos poradzic, to tak jak pisalem. Po pierwsze kompetenty osrodek. Najlepiej jakis szpital akadmicki. Po drugie, jak jestes leczony dlugo mesalazyna i to nie przechodzi, nie opieraj sie przed sterydami. Warto byloby tez co 3 miesiace zrobic kontrolna kolonoskopie. Na pewno znajda sie nagrupie tacy, ktorzy napisza, ze to za czesto. I ze sterydy maja skutki uboczne. Zgoda. Ale chodzi o branie ich tylko do momentu uzyskania remisji. Przy kolonoskopii tez bardzo zadko, ale zdazaja sie powiklania. Niemniej jednak gdyby bliska mi osoba robila kolonoskopie wlasnie co 3 miesiace i dostala szybciej sterydy niz dostala (lekarze sie ociagali, mowili, ze nie ma potrzeby, itd.), byc moze dzis nadal mialaby jelito. Nie denerwuj sie, ale kontroluj chorobe.

Tak jak pisalem, wszystko zalezy, jak dlugo jestes leczony bez efektu. Jakie masz wyniki ogolne krwi, itd. Napisz cos wiecej.

Co o tym myslicie czy warto sie udac do jeszcze jednego medyka tudziez wybrac ktoras z opcji. Wlasciwie moze ktos sie z tym tez boryka bo chyba jest nas niewielu.
Na pewno warto. Chocby dla porownania, co powie. Na swiecie choruje okolo 1% populacji, wiec nie jest to az tak rzadka choroba, jak by sie moglo wydawac. Mam nadzieje, ze choc troche Ci pomoglem. I nie przejmuj sie. Stres moze nasilac objawy. Po prostu chodz regularnie na kontrole.

Re: Wrzodziejace zapalenie jelita grubego pytanie. | werkl, 21-02-2006, 19:06

Jeśli leczenie przez 1,5 roku nie przyniosło rezultatów, to cos jest nie tak, choć niedawno, gdzieś była świeżutka publikacja mało poważna, bo w internecie, że zaostrzenie tej choroby w styczniu jest bardzo częste.

Koniecznie idź dodatkowo to innego lekarza. Uzasadnienie, że skoro nie masz biegunek, to w zasadzie jest ok, nie jest na miejscu, choć nie jestem lekarze, bo to zależy przede wszystkim od twojej diety.

Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -> www.gazeta.pl/usenet/

Re: Wrzodziejace zapalenie jelita grubego pytanie. | to ja , 21-02-2006, 19:37

Użytkownik Roman napisał:

Czesc! Jest naprawde duzo, tylko trzeba poszukac. Zacznij na przyklad od www.ccfa.org. Tak jak pisalem, wszystko zalezy, jak dlugo jestes leczony bez efektu. Jakie masz wyniki ogolne krwi, itd. Napisz cos wiecej.

dzieki wielkie za informacje. Jesli chodzi o wyniki krwi sa w porzadku nie ma zadnych zmian. Problem z choroba mam okolo 1,5 roku z czego w poczatkowej fazie mesalazyna dziala doskonale natomiast od pewnego czasu (pol roku) w zasadzie jej dzialanie jedynie powstrzymuje czesciowo krwawienie. Biore 1g dziennie na noc. Zadnych innych lekow nie zazywam. jesli chodzi o miasto to jest rzeszow wiec akademicki szpital odpada. Kolonoskopie wlasciwie mialem w czerwcu 2005 ale sie wlasnie przymierzam do nastepnej. Wizyty u lekarza mam mniej wiecej raz na 3 tygodnie, i jest to ten lekarz "opytmista" wiec przepisuje za kazdym razem penthase (bo w zasadzie tylko ona "dziala") i powtarza ze juz taki przebieg ta choroba ma, ze krwawienie to normalna sprawa i ze jesli jest male, nie ma biegunek, odwodnien i objawow anemii nie ma sie czym przejmowac. a mam pytanie czy powiedzmy sa jakies objawy na ktore powinienem zwrocic szczegolna uwage ktorymi sie szczegolnie trzeba liczyc???

dzieki jeszcze raz za odpowiedz wlasnie nie ma to jak uzyskac kilka informacji od kogos kto choc czesciowo mial z tym doczynienia

pozdrawiam

to ja

Re: Wrzodziejace zapalenie jelita grubego pytanie. | Roman, 21-02-2006, 22:11

. a mam pytanie czy powiedzmy sa jakies objawy na ktore powinienem zwrocic szczegolna uwage ktorymi sie szczegolnie trzeba liczyc???
Kontroluj poziom hemoglobiny (i generalnie cala morfologie), stan watroby i nerek (proby watrobowe i mocz) - ze wzgledu na przyjmowanie mesalazyny, potasu!, zelaza, oraz kwasu foliowego. To na pewno.

Poza tym piszesz o czopkach. To by sugerowalo, ze choroba ogranicza sie u Ciebie tylko do ostatnich 30 cm jelita grubego. Jezeli tak jest, to OK. Jezeli natomiast na wyniku kolonoskopii masz napisane, ze choroba wystepuje tez na dalszych odcinkach, to powinienes dostawac mesalazyne rowniez doustnie. No i bardzo wazne jest prawidlowe rozpoznanie, zebys mial pewnosc, ze to wlasnie colitis. Ale zakladam, ze przy kazdej kolonoskopii masz robiona histopatologie, takze z tym nie powinno byc problemu. Jezeli interesujesz sie mocno swoim zdrowiem, to w sieci znajdziesz sporo materialow na temat swojej choroby. Polecam wspomniana juz strone www.ccfa.org oraz www.ccfc.ca. Ja w ciagu ostatniego roku przeczytalem juz tysiace materialow na ten temat i mam bardzo dobry kontakt z lekarzami z najlepszej kliniki gastroenterologii z kraju, takze sluze rada. Nie jestem lekarzem, ale jestem niezle obryty ;-) Przestrzegam Cie przed niektorymi stronami internetowymi osob prywatnych, dlatego, ze czego ludzie wypisuja tam rzeczy rozmijajace sie ze wspolczesna wiedza medyczna. Trafilem tez kiedys na strone takiego pana, ktory opisywal takie horrory, ze mozna zejsc. Teraz juz wiem, ze byl po prostu bardzo zle leczony. Dlatego trzymaj sie oficjalnych zrodel :)

Na pewno spotkasz wiele sprzecznych informacji na temat diety. Zwlaszcza na internecie. Co strona, to inne zalecenia. Dlatego najlepiej sluchaj sie swojego lekarza. Najrozsadniejsze informacje na temat zywienia sposrody tych dostepnych w sieci znajdziesz wlasnie na www.ccfa.org. Generalnie dieta nie ma tak duzego wplywu, jak mozna by sadzic, ale w okresie gdy sa krawienia trzeba ja zmodyfikowac i dlatego, jak juz pisalem, postepuj zgodnie z radami lekarza. Kazdy reaguje inaczej i u kazdego co innego nasila objawy. Polski zwiazek gastroenterologii (mam nadzieje, ze nie przekrecilem nazwy) podaje, ze najczesciej objawy zaostrzaja czosnek, cebula, pomidory, jaja, mleko, banany. Ale to u kazdego jest roznie. Wazne jest, zebys nie wprowadzil sobie tez zbyt restrykcyjnej diety, bo zaczniesz miec w organizmie niedobory roznych waznych substancji.

Na pewno juz o tym wiesz, ale przyczyna choroby nie jest na razie znana. Zajrzyj sobie jeszcze na strone www.falkfoundation.com/92793.htm

dzieki jeszcze raz za odpowiedz wlasnie nie ma to jak uzyskac kilka informacji od kogos kto choc czesciowo mial z tym doczynienia
Ciesze sie, ze moglem pomoc. Tobie i innym, ktorzy znajda kiedys te informacje w archiwum. Bo kiedy ja szukalem, rok temu, to bylo tego bardzo malo. W zasadzie same horror-stories o przebiegu kolonoskopii. BTW jak chca, to potrafia zrobic tak, zeby nie bolalo. Domagajcie sie skutecznego znieczulenia!

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Choroby odbytu, odbytnicy i jelita grubego Choroby odbytu, odbytnicy i jelita grubego

Sekrety toalety - choroby jelita grubego i odbytu Sekrety toalety - choroby jelita grubego i odbytu

Zdrowa wątroba, zdrowe jelita Zdrowa wątroba, zdrowe jelita

Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw

Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw wyd.2 Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw wyd.2