Powiązane leki
(opisy)

Lecytyna E (Lecithinum, Tocopherolum)

Eluspray

Tolperis (Tolperisoni hydrochloridum)

Carident (Framycetinum, Papainum)

Corsodyl (Chlorhexidinum gluconicum)

Mucosit

Artelac

GenTeal HA

Visine Suche Oczy

GenTeal

Tagi

zastepowac proteza wyjasnic implant endoproteza funkcja narzad staw przedmiot sztuczny

Fora dyskusyjne

zobacz czym sie rozni endoproteza od protezy (1)

zobacz Czy ktoś miał tymczasową proteze? (2)

zobacz Czym zastapic luke po wyrwanych zebach? (6)

zobacz Chcę wstawić sobie sztuczny ząb? Tylko jaki? (0)

zobacz implant (2)

zobacz jaka proteza zęba? (1)

zobacz Operacja kolan i endoproteza, potrzebóję porady i wyjaśnień. (0)

zobacz endoproteza stawu skokowego (5)

zobacz endoproteza stawu biodrowego (0)

zobacz endoproteza stawu biodrowego (0)

zobacz Uszkodzona endoproteza stawu biodrowego (3)

zobacz endoproteza (1)

zobacz Brak chrząstki - endoproteza stawu skokowego (9)

zobacz Wynik rezonansu magnetycznego - interpretacja (13)

zobacz endoproteza stawu biodrowego (4)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » prosze pomóc mi wyjaśnić pojęcia

prosze pomóc mi wyjaśnić pojęcia

mała, 16-03-2006, 14:21

prosze mi pomóc wyjaśnić pojęcia (potrzebne mi to do szkoły)mianowicie: co to jest implant? jaki jest podział implantów i co do nich zaliczamy? czy endoproteza to implant czy proteza?

może ktoś ma zdjęcia z przeczepu narządów( np z jakiejś gazety)to bardzo prosze o przesłanie.

Re: prosze pomóc mi wyjaśnić pojęci | Piotr, 16-03-2006, 14:42

Szkoda, że nie piszesz co to za szkoła. Trochę inaczej wyglądała by odpowiedź dla podstawówkowicza, czy licealisty (tzw. "zadanie na szóstkę"), a inaczej dla słuchacza policealnej szkoły medycznej. Studenta medycyny nie biorę pod uwagę, bo on takie informacje sam by znalazł.

Implant to przedmiot/substancja umieszczana w ciele w celu leczenia bądź diagnostyki (ostatnio także poprawy samopoczucia ;-).

Proteza to sztuczny przedmiot mający zastępować funkcję nieobecnego narządu.

Implant może być protezą (jeśli zastępuje funkcję określonego narządu) - np. endoproteza stawu biodrowego. Proteza może być implantem, jeśli znajduje się wewnątrz ciała. Coś może być jednocześnie jednym i drugim.

Przykłady implantów: endoprotezy stawów, implanty stomatologiczne, siatki (leczenie przepuklin), sztuczne zastawki serca, rozruszniki serca, implanty kosmetyczne (poprawianie i rekonstrukcja piersi), źródła promieniowania jonizującego (brachyterapia), itd.

Pozdrawiam Piotr

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Stawy wolne od bólu Stawy wolne od bólu

Patologia narządu ruchu Patologia narządu ruchu

Testy kliniczne w badaniu kości stawów i mięśni Testy kliniczne w badaniu kości stawów i mięśni

Zdrowe serce Zdrowe serce

Pedagogika (wydanie 2) Pedagogika (wydanie 2)