Powiązane leki
(opisy)

Coxeton (Nabumetonum)

Azathioprine (Azathioprinum)

Rheumafort

Albumoheel S

Cantharis compositum S

Urosal (Methenaminum, Phenylis salicylas)

Laspal (Lysini acetylsalicylas)

AmBisome (Amphotericinum B)

Beloderm (Betamethasoni dipropionas)

Imuran (Azathioprinum)

Tagi

zapalic reumatolog skierowac odpowiedni toczenie plywac nerka trzewny ukladowy toczen

Fora dyskusyjne

zobacz Toczeń rumieniowaty układowy (5)

zobacz bóle kości (8)

zobacz Czy ja mogę mieć Tocznia? Mam 20 lat (3)

zobacz twradzina układowa (3)

zobacz PLAMY NA TWARZY,OSTUDA-JAKA JEST PRZYCZYNA (9)

zobacz Toczeń? (1)

zobacz Problemy z układem oddechowym,podejrzenie tocznia (6)

zobacz choroba trzewna (10)

zobacz Zwyrodnienie stawów (5)

zobacz proszę o konsultacje( leukopenia przewlekła) (13)

zobacz Soczewki, a pływanie w wodzie. (1)

zobacz Czy ktoś pomoże w temacie Toczeń? (1)

zobacz CRP 15, CZYNNIK REUMATOIDALNY 67,5 ERYTROCYTY W MOCZU (21)

zobacz Problem z oddawaniem moczu (10)

zobacz bóle w lewym boku brzucha- zespół ucisku pnia trzewnego? (15)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Toczeń trzewny

Toczeń trzewny

SP, 31-05-2006, 13:14

Witam,

Ok 20 lat temu miałem zapalenie żył w prawym podudziu, które ciągle nawracało i było bardzo trudne do wyleczenia i nadal tak jest. Dwa lata później miałem zator płuc i wtedy okazało się, że mam powiększoną komorę serca i niedomykalność zastawek. Parę miesięcy temu trafiłem do szpitala z zawrotami głowy i tym razem do tego wszystkiego doszła jeszcze niewydolnośc nerek. Na podstawie mojej historii choroby i badania krwi lekarz stwierdził, że przyczyną jest toczeń trzewny. Wypisano mnie z "workiem " leków, które wyłącznie są stosowane w obniżaniu ciśnienia. Wizyty w przychodni skutkują tym samym. Wiem, że tej choroby nie da się wyleczyć ale można "wyhamować" wytwarzanie przeciwciał. Problem w tym, że nie wiem do jakiego specjalisty mam się udać a mój internista nie wie jak się to leczy ani gdzie mnie skierować. Proszę mi pomóc. Dziękuję. Pozdrawiam Adam

Re: Toczeń trzewny | biggero, 31-05-2006, 17:37

nawracało i było bardzo trudne do wyleczenia i nadal tak jest. Dwa lata później miałem zator płuc i wtedy okazało się, że mam powiększoną komorę serca i niedomykalność zastawek.
no cóż - tak to jest - niewyleczone zapalenie (czegokolwiek), podnosi poziom CRP, powoduje problemy z sercem, które jest uszkadzane na skutek zapalenia...

nerek. Na podstawie mojej historii choroby i badania krwi lekarz stwierdził, że przyczyną jest toczeń trzewny.
Jakie badania, jakie wyniki? RF, CRP, przeciwciała? Chociaż, skoro tak powiedział, to pewnie tak jest, ale tu trzeba uważać, bo tak naprawdę definicja tocznia jest szeroka i da się tu wrzucić cokolwiek. A już po usłyszeniu nazwy lekarz może się zasugerować.

tym samym. Wiem, że tej choroby nie da się wyleczyć ale można "wyhamować" wytwarzanie przeciwciał.
To się nazywa: leki modyfikujące przebieg choroby i o takie trzeba się wystarać (czyli przymusić lekarza, jak by nie chciał dać) (w przeciwieństwie do przeciwzapalnych typu diklofenac, celebrex)

Problem w tym, że nie wiem do jakiego specjalisty mam się udać a mój internista nie wie jak się to leczy ani gdzie mnie skierować.
Jest problem z lekarzami od tocznia. Po prostu ich nie ma, albo jest mało. Zajmuje się tym intensywnie np. instytut reumatologiczny w warszawie. Tam można się dostać dopiero od lekarza reumatologa. Więc konieczne jest wpierw uzyskanie skierowania do reumatologa. Dalsze informacje na www.toczen.pl. Jeśli zajęte są nerki, to także lekarz od nerek (nefrolog), ale odpowiedniego powinien wskazać reumatolog.

W tak poważnej chorobie ważny jest tryb życia. Zazwyczaj trzeba go zmienić na .... zdrowszy. Przede wszystkim ważna jest aktywność fizyczna i tu w 100 % mogę polecić basen. Nawet jak się nie umie pływać - to wpierw można skorzystać z hydromasaży, które zwiększając krążenie i pobudzając, zmniejszają zapalenie. A później nauczyć się pływać: zajęcia pływania dla dorosłych, więc nie ma żadnej wymówki "nie umiem pływać". To może pomóc nawet na zapalenie żył... Chociaż może pogorszyć, trzeba uważać (bo na basenie zimno). Wszystko to jak zwykle po konsultacji z lekarzem, albo na własne ryzyko, posiadając jakieś zabezpieczenie (np. osoba towarzysząca), ponieważ lekarze czasem z założenia mówią zawsze "nie". Póżniej należy zmienić dietę. Ograniczyć spożywanie mięsa. Zacząć jeść ryby. No i suplementy - omega-3 (jestem wielkim fanem Omegi). Poza tym jest jeszcze parę innych suplementów, np. Reuma-papai, Litozin. Nie wiem, czy dokładnie na to akurat są te suplementy, ale podaję nazwy, aby sprawdzić.

Przede wszystkim w tej chwili ważne jest, aby postawić odpowiednią diagnozę. I tu nie można się dać "zbyć". Wszystkie wyniki należy sprawdzać w Internecie, czy zostały odpowiednio zinterpretowane, co może być całkiem trudne, bo w toczniu wiele się w tej chwili zmienia. Czasami odpowiednie (i niezbędne) badania wykonuje się tylko w placówkach specjalistycznych, np. Instytut Reum. w Warszawie, a gdzie indziej nie, więc ich nie przepisują.

No i na pocieszenie, czasami toczeń potrafi się cofnąć, czego życzę.

pozdrawiam Biggero

Re: Toczeń trzewny | szarlotka, 01-06-2006, 00:01

SP z adresu napisał(a):

witam

zapewniam ze z toczniem mozna w miare normalnie zyc i funkcjonowac i nie wolno na pewno sie zalamywac. ja mam 19 lat, od '98r leczylam sie na "cos" z kolagenoz ale dopiero w '02r zdiagnozowali u mnie toczen ukladowy. roznica miedzy trzewnym a ukladowym jest taka, ze ja mam na szczescie zdrowe nerki. moja udreka sa stawy, zoladek i inne drobne jakies objawy. sterydy od 3 lat biore i z poczatkowej dawki 40mg zeszlam w tej chwili na 6mg na dobe i to jest ogromny sukces. rok jestem w remisji tzn toczen sie wyciszyl i nie mialam prawie zadnych boli, wyniki badan dobre. w tej chwili pojawila sie anemia ale to normalne po maturze, stresie, niewiele jedzenia i snu ogolnie przemeczenie. mnie prowadzi reumatolog dlatego ze mam wlasnie problemy ze stawami. powinienes sie udac do nefrologa skoro sa problemy z nerkami, najlepiej jakby lekarz skierowal do szpitala to zrobia od razu wszystkie dokladne badania bo naprawde jest ich cala masa, musisz koniecznie dbac o siebie, dobrze sie odzywiac, wypoczywac i nie wolno sie zbytnio przemeczac ani stresowac bo stres jest praktycznie glownym czynnikiem wywolujacym rzuty choroby. zreszta co ja bede wiecej tu wypisywac, po prostu zajrzyj na www.toczen.pl (tak jak moj przedmowca rowniez polecil) a tam znajdziesz wspanialych ludzi, ktorzy zawsze chetnie pomoga, doradza i wespra. trzymaj sie :)

Re: Toczeń trzewny | Krzysztof (Suzuki Kokushu), 01-06-2006, 10:56

roznica miedzy trzewnym a ukladowym jest taka, ze ja mam na szczescie zdrowe nerki
?!
Krzysiek, EBP Kiedy słyszę 'kultowy' odbezpieczam rewolwer

Re: Toczeń trzewny | szarlotka, 03-06-2006, 17:15

?!
co jest w mojej wypowiedzi niejasne? napisalam ze mam toczen ukladowy, co oznacza ze mam zdrowe nerki na szczescie, natomiast w toczniu trzewnym nerki nie funkcjonuja prawidlowo.

Re: Toczeń trzewny | Krzysztof (Suzuki Kokushu), 05-06-2006, 11:05

szarlotka napisał:
co jest w mojej wypowiedzi niejasne?
Nie niejasne. Dziwne.

Krzysiek, EBP Kto rano wstaje, ten chodzi niewyspany.

Re: Toczeń trzewny | szarlotka, 05-06-2006, 14:18

Krzysztof (Suzuki Kokushu) z adresu napisał(a):

szarlotka napisał: Nie niejasne. Dziwne
hmm nie mam pojecia o co chodzi wiec prosze o sprecyzowanie co jest dziwnego w mojej wypowiedzi

pozdrawiam

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw

Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw wyd.2 Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw wyd.2

Zdrowi Stulatkowie Zdrowi Stulatkowie

Zaburzenia lękowe Zaburzenia lękowe

Badania cytogenetyczne w praktyce klinicznej Badania cytogenetyczne w praktyce klinicznej