Tagi

zerwac kontuzja stabilizator naderwac rehabilitacja wiezadlo noga ortopeda kolano dieta

Fora dyskusyjne

zobacz Kolano (8)

zobacz naderwane więzadło boczne - sprzeczne opinie (1)

zobacz Zerwane, naderwane więzadła (3)

zobacz zerwane więzadła (1)

zobacz kontuzja kolana (1)

zobacz Rehabilitacja po naderwaniu więzadła przyśrodkowego kolana (8)

zobacz Upadek i brak stabilizacji, czy mogą to być naderwane więza (0)

zobacz Zerwane więzadło krzyżowe (34)

zobacz Kolano (ortopeda) (4)

zobacz pytanie do ortopedy zerwane wiązadło przednie (11)

zobacz jak sie leczy zerwane więzadła (20)

zobacz Lekarz nic konkretnego nie powiedział, a kolano boli dalej:( (8)

zobacz skręcony i naderwany staw skokowy a gra w pilkę. (5)

zobacz więzadło poboczne piszczelowe-zerwanie II stopnia (9)

zobacz Jaki stabilizator kolana? (2)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Kontuzja kolana - zerwane wiezadlo

Kontuzja kolana - zerwane wiezadlo

marthin, 01-08-2006, 02:05

Witam,

na meczu pilki noznej doznalem kontuzji, noga zgiela mi sie w kolanie nie w tej osi, w ktorej zgina sia naturalnie. Zaraz pojechalem na ostry dyzur. Chirurg nie stwierdzil zlamania, ortopeda stwierdzil zerwanie wiezadla bocznego albo srodkowego. Zalozono mi zaraz tutor gipsowy na 6 tyg. Potem czeka mnie stabilizator i rehabilitacja. Przede mna kawalek czasu i chce sie dowiedziec co moge robic zeby sobie pomoc. Jakie cwiczenia, jaka dieta? Czy ktos z was zna problem i ma jakies doswiadczenia ? Prosze o odpowiedz.

Pozdrawiam Marcin

Re: Kontuzja kolana - zerwane wiezadlo | h.a.k.i.m, 01-08-2006, 12:17

A czy to przypadkiem nie bylo naderwanie wiezadla--przy zerwaniu prawdopodobnie trafilbys na stól operacyjny na rekonstrukcje .

W która strone "nie tak " zgielo Ci sie kolano???

Pozdrawiam

Re: Kontuzja kolana - zerwane wiezadlo | marthin, 01-08-2006, 12:57

h.a.k.i.m wrote:

A czy to przypadkiem nie bylo naderwanie wiezadlaprzy zerwaniu prawdopodobnie trafilbys na stól operacyjny na rekonstrukcje .

W która strone "nie tak " zgielo Ci sie kolano???

Pozdrawiam
Prawde mowiac to nie pamietam w ktora strone sie zgielo. Podczas badania ortopeda ucikskal kolano w wielu mijscach i bolalo tylko w jednym: wewnetrzna strona kolana, wiec chyba bedzie to naderwane wiezadlo poboczne strzałkowe.

Re: Kontuzja kolana - zerwane wiezadlo | h.a.k.i.m, 01-08-2006, 13:35

Dokładnie Dosyć czesty uraz u sportowców ale powikłań nei widziałem --wiadomo kolano już nei będzie takie jak sprzed urazu i trzeba będzie na nie uważać

Z rehabilitacji moge polecić magnetronic , laser , no i oczywiście kinezyterapia żeys się nei nabawił przykurczów i zwapnien.

Na pocieszenie powiem Ci że będziesz żył:)

Re: Kontuzja kolana - zerwane wiezadlo | marthin, 01-08-2006, 13:46

h.a.k.i.m wrote:

Dokładnie Dosyć czesty uraz u sportowców ale powikłań nei widziałem wiadomo kolano już nei będzie takie jak sprzed urazu i trzeba będzie na nie uważać

Z rehabilitacji moge polecić magnetronic , laser , no i oczywiście kinezyterapia żeys się nei nabawił przykurczów i zwapnien.

Na pocieszenie powiem Ci że będziesz żył:)
Ortopeda polecił mi w trakcie noszenia gipsu cwiczenie polegajaca na napinaniu miesni uda ( zeby nie zanikly ) 1500 napiec dziennie. Dodam jeszcze ze podaje sobie zastrzyki antyskrzepowe Enoxaparinum narticum. Czy specjalna dieta tez moze pomoc czy wystarczy poprostu 6 tyg unieruchomienia i rehabilitaja ? Co do rehabilitacji to jak dlugo bedzie trwala ( wiem, ze zalezy to tez od mojej dyscypliny )

Jeszcze cos, jak to jest ze stabilizatorem - czy jest koniczny czy zalezy to od postepow w rehabilitacji?

Re: Kontuzja kolana - zerwane wiezadlo | h.a.k.i.m, 01-08-2006, 14:09

Stabilizator jest konieczny bo człowiek nei panuje nad niektórymi odruchami i byś sobei większe bubu zrobił.

ćwiczenia które zalecił Ci ortopeda są faktycznei celowe i dobre (bi lub kontralateralne fachowo)--albo napinasz nogę która jest w stabilizatorze albo zdrową(tweyd chora samoczynnie się napina--nei pamietam z fizjologii jakie to zjawisko ale jest na 100%)

Z dietą to sobie odpuśc chyba że masz nadwagę wtedy trochę schudniesz.( dodaj trochę kiślu i żelatyny bo to dobrze robi na stawy i ścięgna)

jeśłi chodzi o czas trwania rehablitacji to jest różnie--twój rehabilitant bo pewnym czasie sam Ci o tym powie ale musi zobaczyć jak będzie postępowac usprawnianie---on w pierwszej kolejności zadba aby nei było zaników mięsniowych, nie doszło doogranizenia ruchomości w stawach

Re: Kontuzja kolana - zerwane wiezadlo | marthin, 01-08-2006, 14:58

h.a.k.i.m wrote:

Stabilizator jest konieczny bo człowiek nei panuje nad niektórymi odruchami i byś sobei większe bubu zrobił.

ćwiczenia które zalecił Ci ortopeda są faktycznei celowe i dobre (bi lub kontralateralne fachowo)albo napinasz nogę która jest w stabilizatorze albo zdrową(tweyd chora samoczynnie się napinanei pamietam z fizjologii jakie to zjawisko ale jest na 100%)

Z dietą to sobie odpuśc chyba że masz nadwagę wtedy trochę schudniesz.( dodaj trochę kiślu i żelatyny bo to dobrze robi na stawy i ścięgna)

jeśłi chodzi o czas trwania rehablitacji to jest różnietwój rehabilitant bo pewnym czasie sam Ci o tym powie ale musi zobaczyć jak będzie postępowac usprawnianie-on w pierwszej kolejności zadba aby nei było zaników mięsniowych, nie doszło doogranizenia ruchomości w stawach
Bardzo dziekuje za obszerne wyjasnienia. Wracam, w takim razie, do zdrowia :)

Re: Kontuzja kolana - zerwane wiezadlo | , 01-08-2006, 18:05

Chirurg nie stwierdzil zlamania, ortopeda stwierdzil zerwanie wiezadla bocznego albo srodkowego. Zalozono mi zaraz tutor gipsowy na 6 tyg. Potem czeka mnie stabilizator i rehabilitacja.
Zakładam, że chodzi o wiezadło pobocznego przyśrodkowe. Czy doszło do jego naderwania czy przerwania? Przede wszystkim należy jak najszybciej zweryfikować z innym, nieprzypadkowym ortopedą konieczność unieruchomienia nogi w gipsie. W cywilizowanych miejscach, przy naderwaniach nie wsadza się na 6 tygodni gips. Tego typu nieuzasadnione unieruchomienie może przynieść więcej szkody niż sam uraz. Reszta pytań traci sens przy tego typu podejściu. R

Wysłano z serwisu OnetNiusy: niusy.onet.pl

Re: Kontuzja kolana - zerwane wiezadlo | marthin, 01-08-2006, 22:12

Zakładam, że chodzi o wiezadło pobocznego przyśrodkowe. Czy doszło do jego naderwania czy przerwania?
A w jakim przypadku unieruchamia sie kolano? Ortopeda wzial moja noge i pokazal mi jak ona odgina sie nie w tej osi co zwykle - delikatnie ja wykrzywil kilka razy. Czy przy naderwaniu tez tak sie wykrzywia?

Re: Kontuzja kolana - zerwane wiezadlo | marthin, 01-08-2006, 23:15

repair [at] poczta.onet.pl wrote:

Zakładam, że chodzi o wiezadło pobocznego przyśrodkowe. Czy doszło do jego naderwania czy przerwania? Przede wszystkim należy jak najszybciej zweryfikować z innym, nieprzypadkowym ortopedą konieczność unieruchomienia nogi w gipsie. W cywilizowanych miejscach, przy naderwaniach nie wsadza się na 6 tygodni gips. Tego typu nieuzasadnione unieruchomienie może przynieść więcej szkody niż sam uraz. Reszta pytań traci sens przy tego typu podejściu. R

Wlasnie sprawdzilem co mam napisane w diagnozie: Distortio genus sinfitri sine haematomea Lefio MCL

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Anatomia człowieka. Tom 1 Anatomia człowieka. Tom 1

Cień Hipokratesa. Tajemnice Domu Medycyny Cień Hipokratesa. Tajemnice Domu Medycyny

Muzykoterapia w rehabilitacji i profilaktyce Muzykoterapia w rehabilitacji i profilaktyce

Wybrane zagadnienia rehabilitacji neuropsychologicznej Wybrane zagadnienia rehabilitacji neuropsychologicznej

Edukacja i rehabilitacja osób z upośledzeniem umysłowym Edukacja i rehabilitacja osób z upośledzeniem umysłowym