Powiązane leki
(opisy)

Disophrol Retard (Dexbrompheniramini maleas, Pseudoephedrini sulfas)

NeoAfrin (Dexbrompheniramini maleas, Pseudoephedrini sulfas)

Citocartin (Articainum, Epinephrinum)

Lidocain (Lidocainum)

Lignocainum hydrochloricum (żel) (Lidocaini hydrochloridum)

Alcaine (Proxymetacaini hydrochloridum)

Chlorek etylu (Ethylis chloridum)

Polocainum hydrochloricum (Procaini hydrochloridum)

Bupivacainum hydrochloricum (Bupivacaini hydrochloridum)

Emla (Lidocainum, Prilocainum)

Tagi

siliana znieczulenie kanalowy znieczulic zatruc kanal bolec ross dentysta pzdr

Fora dyskusyjne

zobacz Głupie pytanie (2)

zobacz znieczulenie a ból (5)

zobacz Bolący ząb, leczenie kanałowe (1)

zobacz Ból ósemki (3)

zobacz Leczenie kanałowe czy plomba? (10)

zobacz Ból bezpośrednio po kanałowym (8)

zobacz Boląca 6tka mimo zatruwania (1)

zobacz Usuwanie ósemki "na raty" (10)

zobacz Wizyta u stomatologa i stres (9)

zobacz Dziury w zębach stałych (2)

zobacz znieczulenie miejscowe (15)

zobacz Zapalenie zęba? (5)

zobacz Plomba bez borowania - jak, gdzie? (3)

zobacz ułamany ząb po zatruciu (3)

zobacz Opóchlizna i leczenie kanałowe zęba (1)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » czy zatruty zab moze bolec?

czy zatruty zab moze bolec?

siliana, 03-09-2006, 00:40

zaczne od poczatku: nic mnie nie bolalo, ale przyszla pora profilaktycznego przegladu. na przegladzie dentyscie kolor zeba sie nie spodobal, kazal zrobic rtg i wrocic. jego przypuszczenia sie potwierdzily - pod stara plomba cos sie zrobilo i trzeba wymienic. na kilka tygodni wlozyl mi opatrunek, a potem plombe. po zalozeniu plomby zab zaczal bolec. odczekalam kilka dni i poszlam do dentysty. stan zapalny - decyzja - leczenie kanalowe. po przeczyszczeniu zeba i wlozeniu trucizny zab przestal bolec. dentysta powiedzial, ze teraz nie powinien bolec i mam przyjsc za 2 tygodnie. minelo 5 dni i dzis zab zaczal delikatnie cmic. nie moge tego nazwac bolem, ale nie moge jesc ta strona, gdzie jest ten zab.

jakie macie doswiadczenia - czy zatruty zab ma prawo tak cmic?

Re: czy zatruty zab moze bolec? | LM, 03-09-2006, 01:09

siliana pisze 02-09-2006 22:40:
[...] jakie macie doswiadczenia - czy zatruty zab ma prawo tak cmic?
Może ćmić, może boleć przy nagryzaniu, może reagować na temperaturę.

Nieustannie pozdrawiam Leszek Maszczyk lesheck (at) poczta fm

Re: czy zatruty zab moze bolec? | Iwon(k)a, 03-09-2006, 10:41

"LM" wrote in message news:44F9F2ED.5060902 [at] lesheck.pl...
siliana pisze 02-09-2006 22:40:

powiedz mi (bo wydaje mi sie, ze jestes dentsyta) czemu w Polsce wciaz stosuje sie dentystyke z uzywaniem "trucizny"? czy naprawde w dobie nowoczesnej ednodoncji Polska ma wciaz wisiec "za murzynami"??

iwon(k)a

Re: czy zatruty zab moze bolec? | Iwon(k)a, 03-09-2006, 11:25

"siliana" wrote in message news:44fad8ea$0$22604$f69f905 [at] mamut2.aster.pl...

a co sie stosuje w nowoczesnej stomatologii?
nie stosuje sie "trucizny" od tego trzeba zaczac.

iwon(k)a

Re: czy zatruty zab moze bolec? | Iwon(k)a, 03-09-2006, 11:45

"bazyli4" wrote in message news:edeplk$vho$1 [at] news.onet.pl...

w znieczuleniu od razu wykonuje sie co trzeba. a znieczulenie jest od tego, ze dentsyta spokojnie "obrabia" kanaly.

iwon(k)a

Re: czy zatruty zab moze bolec? | Iwon(k)a, 03-09-2006, 12:23

"Radosław Rossa" wrote in message news:edeqb4$914$1 [at] inews.gazeta.pl... (...) Ile kasują dentyści w
Stanach za jeden kanał (opracowany i wypełniony)?
roznie jest. w gabinecie, w ktorym pracuje za zab przedni $500, za przedtrzonowy $690 a za trzonowca $ 800. u ednodonty czesto jest drozej.

- bo kiedy w RP podajesz cenę rzędu 100-150 PLN, to mało kto jest w stanie Tobie za to zaplacić, albo chociażby wstrzymać sie od narzekania (często zupełnie szczerego), że to za drogo.
mysle, ze jak sie to mowi jest to raczej sprawa "dental IQ" ludzi. wielu ludzi w stanach nie stac na zaplacenie leczenia, jednak maja na tyle swiadomosci, ze warto jednak zaplacic. fakt, ludzie tutaj przyzwyczajeni sa do kredytow splat w ratach, zyciu w dlugach itp moze wiec im jest latwiej wydac pieniadze. ale niemneij jednak wciaz uwazm, iz jest to raczej dbalosc o swoje zdrowie i zeby niz pieniadze.

A do tego jeszcze wypełnienie, albo - o zgrozo! - wkład i korona. I oczywiście są ludzie, którzy przedlożą jakość nad cenę, ale jest dużo ludzi, których na jakość nie stać.
tutaj ludzie tez narzekaja na ceny pozniejszego wyplenienia. zawsze bedzie narzekanie. nawet jak sie opusci ceny wciaz bedzie narzekanie. niemniej jednak wielu lekarzy nie zabiera sie w ogole za leczenie jesli pacjent nie chce dobudowac porzadnie zeba, a jesli juz, to musza byc swidomi (czesto podpiisuja) co znaczy odmowienie takiego leczenia. za drogie jest leczenie kanlowe, zzeby pozniej taki zab wyrwac, bo sie zlamal. to juz lepiej go wyrwac.

Drugą sprawą jest dewitalizacja, której wykonywanie nie ma żadnego sensownego uzasadnienia. Dlaczego się stosuje - chyba głównie z przyzwyczajenia, bo na pewno nie z oszczędności czasu, ani pieniędzy. Ale to się zmienia, bo coraz więcej lekarzy odchodzi na emeryturę i coraz więcej się dokształca. Pewnie amerykańskim standardom długo nie dorównamy, ale nie burz się tak, kiedy czytasz, że coś w RP robi się (czasami) metodami sprzed wielu lat, bo realia są zupełnie inne (nadal bardzo dużo ludzi korzysta z publicznej slużby zdrowia, a ubezpieczyciel (NFZ) często wycenia usługi poniżej kosztów materiału, który powinien zostać w nich wykorzystany).
nie, nie burze sie. sama tak robilam bedac w POlsce, ale bylo to czas jakis temu i mialam nadzieje, ze juz jestemy na podobnym poziomie. to nie oburzenie, to raczej smutek, ze nie jest tak jeszcze. wciaz musze bronic poslkiej stomatologii, kiedy widze glupie usmieszki na ustach moich amerykanskich kolegow. a chcialabym sie popisac:)

iwon(k)a

Re: czy zatruty zab moze bolec? | Iwon(k)a, 03-09-2006, 12:24

"bazyli4" wrote in message news:edeq10$le$1 [at] news.onet.pl...

Jak nie dotknie do okostnej, nie wie, kiedy skończył (a tak mówi mu to pacjent, jest to kłujący, niezbyt silny ból, ale doskonale odróżnialny od bólu zęba). Prześwietlanie czaszki celem mierzenia głębokości kanałów za każdym razem to niepotrzebne naświetlanie czaszki. Fakt, wielu dentystów nie wie, kiedy skończyła, stąd te nawracające zapalenia po leczeniu kanałowym.
piszesz o jakims pseudo leczeniu kanalowym........(nawet w znieczuleniu pacjnet czuje "uklucie").

iwon(k)a

Re: czy zatruty zab moze bolec? | Iwon(k)a, 03-09-2006, 12:59

"bazyli4" wrote in message news:edespm$8fp$1 [at] news.onet.pl...
Znowu się zaczyna, pisze o jednym z najlepszych dentystów, jakich znam. Kolejna grupa, na której imputuje mi się coś innego :o(
a Ty znow zaczynasz swoje. jak chcesz w to wierzyc, to sobie wierz. mozesz zawsze sie zamknac na reszte swiata i opinii, i nawet uwazc, ze ziemia jest plaska, jesli Cie to ma uszczeliwic. mi nie przeszkadzaja Twoje zeby....:)

iwon(K)a

Re: czy zatruty zab moze bolec? | Iwon(k)a, 03-09-2006, 13:00

"siliana" wrote in message news:44faeb5c$0$22590$f69f905 [at] mamut2.aster.pl...
Użytkownik "Iwon(k)a" napisał w wiadomości news:edeok8$tda$1 [at] news.onet.pl...

wiesz, trucizna to ja jako pacjent-laik to nazwalam.
wiem, i dlatego pozostaje w tej terminologii. jak zwal tak zwal tego sie juz nie stosuje, tzn stosowac nie powinno.

iwon(k)a

Re: czy zatruty zab moze bolec? | Iwon(k)a, 03-09-2006, 13:40

"Radosław Rossa" wrote in message news:edeuvp$pnb$1 [at] inews.gazeta.pl...

I tak powinno być - i tak bywa w RP, ale często te parę złotych, które można za takiego knota skasować jest ważniejsze. No cóż...
a tu tez jest to podyktowane pozniejszym zaskarzeniem lekarza, ze mu zeba dobrze nie wyleczyl i teraz musial wyrwac :> lepiej wiec miec jasne konto :) (tu na 1 dentyste czeka 4 prawnikow :)

Ja zacząłem pracować niedawno i nawet sobie nie wyobrażasz, jakie było moje zdziwienie, kiedy jedna pani dr tłumaczyla mi, ze przecież nie jestem w stanie wypełnić gutaperką kanału tak, jak można to zrobic cementem fosforanowym!!! Do cholery - to przeciez XXI wiek! A codziennością jest wypełnianie kanałów jednym ćwiekiem i endometazonem + eugenolem, albo wręcz samym sealerem (sic!), a nierzadko zdarza się zobaczyć koronę odbudowana kompozytem na "wkładzie k-k" zrobionym ze spinacza... Polak potrafi.
LOL prawda ;)))) tez kombinowalam jak kon pod gorke kiedy pracowalam w Polsce, ale bylam sfrustrowana, ze znalam jak nalezy robic a czesto z prozaicznych przyczyn nie moglam tego zrobic. i teraz bardzo sie ciesze, ze robie to co robic powinnam, i daje to niesamowita setysfakcje czego i Tobie zycze!!

iwon(K)a

Re: czy zatruty zab moze bolec? | siliana, 03-09-2006, 15:11

Użytkownik "LM" napisał w wiadomości news:44F9F2ED.5060902 [at] lesheck.pl...

o boze - nawet nie wiesz, ja sie ciesze, ze to normalne:)))) nigdy nie zapomne borowania w stanie zapalnym, gdy znieczulenie nie zadzialalo:(

Re: czy zatruty zab moze bolec? | Iwon(k)a, 03-09-2006, 15:57

"LM" wrote in message news:44FB1C2E.2030602 [at] lesheck.pl...

Wiesz, w Stanach też robią kiepskie endo. Nie każdy gabinet robi super endo (podobnie jak u nas nie każdy, na szczęście, robi kiepskie).
wszedzie sie znajdzie jaka czarna owca. statystycznie jednak nie jest to tak czeste.

iwon(k)a

Re: czy zatruty zab moze bolec? | siliana, 03-09-2006, 18:18

Użytkownik "Iwon(k)a" napisał w wiadomości news:edem2i$mq3$1 [at] news.onet.pl...

powiedz mi (bo wydaje mi sie, ze jestes dentsyta) czemu w Polsce wciaz stosuje sie dentystyke z uzywaniem "trucizny"? czy naprawde w dobie nowoczesnej ednodoncji Polska ma wciaz wisiec "za murzynami"??
a co sie stosuje w nowoczesnej stomatologii?

Re: czy zatruty zab moze bolec? | bazyli4, 03-09-2006, 18:43

Użytkownik "Iwon(k)a" napisał w wiadomości news:edeok8$tda$1 [at] news.onet.pl...

To co się stosuje? Bo mnie najlepiej leczono zęby na pastę arszenikową, czy jak to tam się nazywało. 12 godzin i miazga dobita, a bez znieczulenia się obywa, dzięki czemu dentysta spokojnie może mi kanały obrabiać... parapaście trzeba już poświęcić więcej uwagi...

Pzdr Paweł

Re: czy zatruty zab moze bolec? | bazyli4, 03-09-2006, 18:49

Użytkownik "Iwon(k)a" napisał w wiadomości news:edepqq$vu9$1 [at] news.onet.pl...

w znieczuleniu od razu wykonuje sie co trzeba. a znieczulenie jest od tego, ze dentsyta spokojnie "obrabia" kanaly.
Jak nie dotknie do okostnej, nie wie, kiedy skończył (a tak mówi mu to pacjent, jest to kłujący, niezbyt silny ból, ale doskonale odróżnialny od bólu zęba). Prześwietlanie czaszki celem mierzenia głębokości kanałów za każdym razem to niepotrzebne naświetlanie czaszki. Fakt, wielu dentystów nie wie, kiedy skończyła, stąd te nawracające zapalenia po leczeniu kanałowym.

Pzdr Paweł

Re: czy zatruty zab moze bolec? | Radosław Rossa, 03-09-2006, 18:54

To nie do końca jest tak, ze stomatologia w Polsce jest "za murzynami". Wszystko to, co jest dostępne i stosowane w "cywilizowanym" świecie jest również dostępne i stosowane w Polsce - z tą małą różnicą, że na znacznie mniejszą skalę. A przyczyna jest taka jak zawsze - pieniądze. Ile kasują dentyści w Stanach za jeden kanał (opracowany i wypełniony)? - bo kiedy w RP podajesz cenę rzędu 100-150 PLN, to mało kto jest w stanie Tobie za to zaplacić, albo chociażby wstrzymać sie od narzekania (często zupełnie szczerego), że to za drogo. A do tego jeszcze wypełnienie, albo - o zgrozo! - wkład i korona. I oczywiście są ludzie, którzy przedlożą jakość nad cenę, ale jest dużo ludzi, których na jakość nie stać. Drugą sprawą jest dewitalizacja, której wykonywanie nie ma żadnego sensownego uzasadnienia. Dlaczego się stosuje - chyba głównie z przyzwyczajenia, bo na pewno nie z oszczędności czasu, ani pieniędzy. Ale to się zmienia, bo coraz więcej lekarzy odchodzi na emeryturę i coraz więcej się dokształca. Pewnie amerykańskim standardom długo nie dorównamy, ale nie burz się tak, kiedy czytasz, że coś w RP robi się (czasami) metodami sprzed wielu lat, bo realia są zupełnie inne (nadal bardzo dużo ludzi korzysta z publicznej slużby zdrowia, a ubezpieczyciel (NFZ) często wycenia usługi poniżej kosztów materiału, który powinien zostać w nich wykorzystany). Pozdrawiam. Radek ;-)

Re: czy zatruty zab moze bolec? | Radosław Rossa, 03-09-2006, 18:57

Ejże - to herezje jakieś. Długośc kanału mierzy się zupełnie inaczej, a ból wcale nie musi świadczyć o osiągnięciu wierczhołka korzenia...

Re: czy zatruty zab moze bolec? | bazyli4, 03-09-2006, 19:18

Użytkownik "Radosław Rossa" napisał w wiadomości news:edeqhn$9pm$1 [at] inews.gazeta.pl...

Ejże - to herezje jakieś. Długośc kanału mierzy się zupełnie inaczej,
a ból
wcale nie musi świadczyć o osiągnięciu wierczhołka korzenia...
Zawsze mi tak badali (o ile korzeń prosty, ale prawie wszystkie takie mam) i przez wiele lat zęby trzymają się dobrze, mimo, że martwe.

Pzdr Paweł

Re: czy zatruty zab moze bolec? | bazyli4, 03-09-2006, 19:36

Użytkownik "Iwon(k)a" napisał w wiadomości news:edes3j$6jk$1 [at] news.onet.pl...

piszesz o jakims pseudo leczeniu kanalowym........(nawet w
znieczuleniu
pacjnet czuje "uklucie").

Znowu się zaczyna, pisze o jednym z najlepszych dentystów, jakich znam. Kolejna grupa, na której imputuje mi się coś innego :o(

Pzdr Paweł

Re: czy zatruty zab moze bolec? | siliana, 03-09-2006, 19:36

wiesz, trucizna to ja jako pacjent-laik to nazwalam.

Re: czy zatruty zab moze bolec? | siliana, 03-09-2006, 19:37

Użytkownik "bazyli4" napisał w wiadomości news:edeq10$le$1 [at] news.onet.pl...

Jak nie dotknie do okostnej, nie wie, kiedy skończył (a tak mówi mu to pacjent, jest to kłujący, niezbyt silny ból, ale doskonale odróżnialny od bólu zęba).
czyli przy leczeniu kanalowym ZAWSZE musi zabolec?:( 3 kanaly, 3 x zaboli??? o matko:(

Re: czy zatruty zab moze bolec? | siliana, 03-09-2006, 19:40

Użytkownik "Radosław Rossa" napisał w wiadomości news:edeqb4$914$1 [at] inews.gazeta.pl...

To nie do końca jest tak, ze stomatologia w Polsce jest "za murzynami".
Radku, piszesz tak, ze chyba jestes dentysta? wytlumacz mi, dlaczego w stanie zapalnym nie dziala znieczulenie? przezylam na fotelu horror, a dentysta razem ze mna:( boje sie tam wrocic:( bole innych narzadow znioslam dzielnie, ale bol borowania - jest dla mnie czyms najgorszym na swiecie.

Re: czy zatruty zab moze bolec? | bazyli4, 03-09-2006, 19:44

Użytkownik "siliana" napisał w wiadomości news:44faeba5$0$22591$f69f905 [at] mamut2.aster.pl...

czyli przy leczeniu kanalowym ZAWSZE musi zabolec?:( 3 kanaly, 3 x
zaboli??? Mówię z punktu widzenia pacjenta, któremu kiedyś w młodości dentystka w podstawówce skopała kilkanaście ubytków (namówiła matkę na borowanie przebarwień a ta się idiotka zgodziła), co skutkowało potem leczeniem kanałowym niemal połowy zębów kilka i kilkanaście lat później (swoją drogą w siedemdziesiątych latach był świetny amalgamat, tylko podkłady radzieckie się nadawały do zsypu), czasami było toto w takim stanie, że lepiej wyrwać, ale jakoś sobie poradził.

Nie, nie za każdym razem boleć będzie. To ukłucie, i tyle. Jak się dotruje za pierwszym razem, czasem trzeba powtórzyć.

Pzdr Paweł

Re: czy zatruty zab moze bolec? | Radosław Rossa, 03-09-2006, 19:56

Radku, piszesz tak, ze chyba jestes dentysta? wytlumacz mi, dlaczego w stanie zapalnym nie dziala znieczulenie? przezylam na fotelu horror, a dentysta razem ze mna:( boje sie tam wrocic:( bole innych narzadow znioslam dzielnie, ale bol borowania - jest dla mnie czyms najgorszym na swiecie.
Przyczyna jest banalna - tkanki zmienione zapalnie mają odczyn kwaśny, a znieczulenia obecnie stosowane są amidami - mają odczyn lekko zasadowy i sa najzwyczajniej w świecie neutralizowane. Pzdr. RR ;-)

Re: czy zatruty zab moze bolec? | Radosław Rossa, 03-09-2006, 20:00

Zawsze mi tak badali (o ile korzeń prosty, ale prawie wszystkie takie mam) i przez wiele lat zęby trzymają się dobrze, mimo, że martwe.
To może wypadaloby zrobić sobie parę zdjęć rentgenowskich i zobaczyć w jakim stanie są tkanki okolowierzchołkowe... Takie leczenie "na czuja" nie ma żadnego uzasadnienia, a wiele przeciwwskazań. Pzdr ;-)

Re: czy zatruty zab moze bolec? | Radosław Rossa, 03-09-2006, 20:13

(...) Ile kasują dentyści w roznie jest. w gabinecie, w ktorym pracuje za zab przedni $500, za przedtrzonowy $690 a za trzonowca $ 800. u ednodonty czesto jest drozej.
No to Ameryka!...

(...) "dental IQ" (...)
Fajne :-)

niemniej jednak wielu lekarzy nie zabiera sie w ogole za leczenie jesli pacjent nie chce dobudowac porzadnie zeba
I tak powinno być - i tak bywa w RP, ale często te parę złotych, które można za takiego knota skasować jest ważniejsze. No cóż...

nie, nie burze sie. sama tak robilam bedac w POlsce, ale bylo to czas jakis temu i mialam nadzieje, ze juz jestemy na podobnym poziomie. to nie oburzenie, to raczej smutek, ze nie jest tak jeszcze. wciaz musze bronic poslkiej stomatologii, kiedy widze glupie usmieszki na ustach moich amerykanskich kolegow. a chcialabym sie popisac:)
Ja zacząłem pracować niedawno i nawet sobie nie wyobrażasz, jakie było moje zdziwienie, kiedy jedna pani dr tłumaczyla mi, ze przecież nie jestem w stanie wypełnić gutaperką kanału tak, jak można to zrobic cementem fosforanowym!!! Do cholery - to przeciez XXI wiek! A codziennością jest wypełnianie kanałów jednym ćwiekiem i endometazonem + eugenolem, albo wręcz samym sealerem (sic!), a nierzadko zdarza się zobaczyć koronę odbudowana kompozytem na "wkładzie k-k" zrobionym ze spinacza... Polak potrafi. Pzdr ;-) Radek

Re: czy zatruty zab moze bolec? | Ewa W, 03-09-2006, 20:40

Użytkownik "Iwon(k)a" napisał w wiadomości news:edem2i$mq3$1 [at] news.onet.pl...
Spokojnie, w sporej ilości gabinetów leczenie kanałowe odbywa się już na jednej wizycie - bez "trucia", rzecz jasna;)

Pozdr. Ewa - z zębem leczonym wg obowiązujących współczesnie standów.

Re: czy zatruty zab moze bolec? | LM, 03-09-2006, 22:10

Iwon(k)a pisze 03-09-2006 15:41:
Częściowo już Ci napisali inni - sam stosuję czasem parapastę, zwykle wtedy, jeżeli mimo 3-4 ampułek znieczulenie nie działa jak należy i nie mogę ekstyrpować miazgi. Natomiast jeżeli ktoś pracuje na NFZ i żeby wyrobić kontrakt musi przyjąć kilkunastu pacjentów dziennie - sama rozumiesz :-(

Re: czy zatruty zab moze bolec? | LM, 03-09-2006, 22:13

bazyli4 pisze 03-09-2006 16:49:
Użytkownik "Iwon(k)a" napisał w wiadomości news:edepqq$vu9$1 [at] news.onet.pl...

Jak nie dotknie do okostnej, nie wie, kiedy skończył (a tak mówi mu to pacjent, jest to kłujący, niezbyt silny ból, ale doskonale odróżnialny od bólu zęba). Prześwietlanie czaszki celem mierzenia głębokości kanałów za każdym razem to niepotrzebne naświetlanie czaszki.
Od tego jest endometr (czyli elektroniczny miernik długości kanałów). Zaś dawka promieni przy zdjęciu wewnątrzustnym (czyli tym najbardziej typowym) to ~1/600 dopuszczalnej rocznej dawki dla osoby nienarażonej zawodowo na promieniowanie (dla osób narażonych jest ona 20X większa), więc nie ma się czego obawiać.

Re: czy zatruty zab moze bolec? | LM, 03-09-2006, 22:15

siliana pisze 03-09-2006 17:37:

czyli przy leczeniu kanalowym ZAWSZE musi zabolec?:( 3 kanaly, 3 x zaboli???
Nie, nie musi. Może wcale nie boleć (następnym razem znieczulenie powinno zadziałać bez problemu).

Re: czy zatruty zab moze bolec? | LM, 03-09-2006, 22:17

Radosław Rossa pisze 03-09-2006 16:54:

Pewnie amerykańskim standardom długo nie dorównamy,
Wiesz, w Stanach też robią kiepskie endo. Nie każdy gabinet robi super endo (podobnie jak u nas nie każdy, na szczęście, robi kiepskie).

Re: czy zatruty zab moze bolec? | siliana, 03-09-2006, 22:21

Użytkownik "bazyli4" napisał w wiadomości news:edet8l$9m3$1 [at] news.onet.pl...

Mówię z punktu widzenia pacjenta, któremu kiedyś w młodości dentystka w podstawówce skopała kilkanaście ubytków (namówiła matkę na borowanie przebarwień a ta się idiotka zgodziła), co skutkowało potem leczeniem kanałowym niemal połowy zębów kilka i kilkanaście lat później
mysle, ze niesprawiedliwie oceniasz swoja mame. ona chciala dobrze, nie jest lekarzem, zaufala twojej dentystce, ktora nie miala moze racji i tyle.

Re: czy zatruty zab moze bolec? | siliana, 03-09-2006, 22:22

Użytkownik "LM" napisał w wiadomości news:44FB1B61.2080401 [at] lesheck.pl...

Od tego jest endometr (czyli elektroniczny miernik długości kanałów). Zaś dawka promieni przy zdjęciu wewnątrzustnym (czyli tym najbardziej typowym) to ~1/600 dopuszczalnej rocznej dawki dla osoby nienarażonej zawodowo na promieniowanie (dla osób narażonych jest ona 20X większa), więc nie ma się czego obawiać.
o matko - jak wyglada ten endometr? czy cos takiego jest w gabinetach?

Re: czy zatruty zab moze bolec? | siliana, 03-09-2006, 22:23

Użytkownik "Iwon(k)a" napisał w wiadomości news:edeu75$bqq$1 [at] news.onet.pl...

wiem, i dlatego pozostaje w tej terminologii. jak zwal tak zwal tego sie juz nie stosuje, tzn stosowac nie powinno.
czyli twoim zdaniem otwiera sie zeba i po znieczuleniu zywego nerwa sie wyciaga? czyli leczenie kanalowe to nie 3-4 wizyty, tylko 1? pytam jak laik, tak to rozumiem.

Re: czy zatruty zab moze bolec? | siliana, 03-09-2006, 22:28

Użytkownik "Radosław Rossa" napisał w wiadomości news:edeu0b$m8v$1 [at] inews.gazeta.pl...

Przyczyna jest banalna - tkanki zmienione zapalnie mają odczyn kwaśny, a znieczulenia obecnie stosowane są amidami - mają odczyn lekko zasadowy i sa najzwyczajniej w świecie neutralizowane.
o rany:) nie wpadlabym na to. poniewaz bolalo bardzo, bo zab dodatkowo reagowal niesamowicie na zimne, co lecialo z wiertla, to lekarz znieczulil mi jakos zab w srodku. wygladalo to tak, ze wklul sie do srodka zeba, zabolalo naprawde bardzo mocno, ale za sekunde bol ustal i mozna bylo dokonczyc borowanie. to jakis inny rodzaj znieczulenia dostalam?

kurcze - jak to takie proste, to czemu nie wymysli sie znieczulenia kwasnego, do stanow zapalnych? jak pacjent wierci sie i krzyczy, to i dentyscie mozna wspolczuc:(

Re: czy zatruty zab moze bolec? | LM, 03-09-2006, 22:31

siliana pisze 03-09-2006 20:22:
o matko - jak wyglada ten endometr?
Np. tak: www.sklep.stomed....D=4;pID=679 Ten akurat ma rozmiar mniej więcej połowy kartki z zeszytu.

czy cos takiego jest w gabinetach?
Przynajmniej w niektórych (np. moim) jest.

Re: czy zatruty zab moze bolec? | LM, 03-09-2006, 22:33

siliana pisze 03-09-2006 20:23:

czyli twoim zdaniem otwiera sie zeba i po znieczuleniu zywego nerwa sie wyciaga? czyli leczenie kanalowe to nie 3-4 wizyty, tylko 1? pytam jak laik, tak to rozumiem.
Jeżeli tylko się da, najlepiej zrobić leczenie kanałowe na jednej wizycie (a przynajmniej na pierwszej w znieczuleniu usunąć miazgę i wstępnie opracować kanały).

Re: czy zatruty zab moze bolec? | LM, 03-09-2006, 22:34

siliana pisze 03-09-2006 20:28:

o rany:) nie wpadlabym na to. poniewaz bolalo bardzo, bo zab dodatkowo reagowal niesamowicie na zimne, co lecialo z wiertla, to lekarz znieczulil mi jakos zab w srodku. wygladalo to tak, ze wklul sie do srodka zeba, zabolalo naprawde bardzo mocno, ale za sekunde bol ustal i mozna bylo dokonczyc borowanie. to jakis inny rodzaj znieczulenia dostalam?
Tak - domiazgowe (musiałaś mieć już otwartą komorę i lekarz podał znieczulenie bezpośrednio do miazgi).

Re: czy zatruty zab moze bolec? | siliana, 03-09-2006, 22:35

Użytkownik "Ewa W" napisał w wiadomości news:edf0g6$kka$1 [at] opat.biskupin.wroc.pl...

Spokojnie, w sporej ilości gabinetów leczenie kanałowe odbywa się już na jednej wizycie - bez "trucia", rzecz jasna;)
w polsce? mozesz napisac cos wiecej? mialas w znieczuleniu? bolalo?

Re: czy zatruty zab moze bolec? | siliana, 03-09-2006, 22:39

Użytkownik "LM" napisał w wiadomości news:44FB1F81.1050207 [at] lesheck.pl...

Np. tak: www.sklep.stomed....D=4;pID=679 Ten akurat ma rozmiar mniej więcej połowy kartki z zeszytu.
ale on ma jakas koncowke, czy cale to ustrojstwo wkladaja do paszczy?:)

Re: czy zatruty zab moze bolec? | bazyli4, 03-09-2006, 23:10

Użytkownik "Radosław Rossa" napisał w wiadomości news:edeu67$mu0$1 [at] inews.gazeta.pl...

takie
To może wypadaloby zrobić sobie parę zdjęć rentgenowskich i zobaczyć
w jakim
stanie są tkanki okolowierzchołkowe... Takie leczenie "na czuja" nie
ma żadnego
uzasadnienia, a wiele przeciwwskazań.
Robione. Stan dobry. Tu się nic nie robi na czuja, tylko nie lubię, jak się fajerwerki bierze za medycynę... jak te ostatnie, z kamerami, żeby sobie pacjent mógł pooglądać, co mu się tam robi wewnątrz gęby :/

Pzdr Paweł

Re: czy zatruty zab moze bolec? | LM, 04-09-2006, 00:32

siliana pisze 03-09-2006 20:39:
ale on ma jakas koncowke, czy cale to ustrojstwo wkladaja do paszczy?:)
Nie no, urządzenie stoi na asystorze lub unicie, a z niego wychodzi podwójny kabelek. Do jednej części podłączona jest elektroda bierna (drut w kształcie J), którą zakłada się na dolną wargę pacjenta, do drugiej taki mały wichajster, który zakłada się na pilnik (czyli to narzędzie, którym opracowuje się kanały). Wynik pomiaru widoczny jest na wyświetlaczu urządzenia (które dodatkowo bajerancka pipczy ;-) ).

Re: czy zatruty zab moze bolec? | Ewa W, 04-09-2006, 00:35

Użytkownik "siliana" napisał w wiadomości news:44fb153b$0$22591$f69f905 [at] mamut2.aster.pl...
w polsce? mozesz napisac cos wiecej? mialas w znieczuleniu? bolalo?
Tak, w Polsce, a konkretnie we Wrocławiu. Lecznie zęba trwało dobrze ponad dwie godziny, w trakcie miałam robione chyba 3 zdjęcia. W znieczuleniu oczywiście i nie bolało - czułam jedynie moment wkłucia zastrzyku ze środkiem znieczulającym;)

Pozdr. Ewa

Re: czy zatruty zab moze bolec? | Iwon(k)a, 04-09-2006, 09:21

"asmira" wrote in message news:212fc$44fc0c70$57ce1956$24695 [at] news.chello.pl...

Ja marze o takiej sytuacji w Polsce. Bo bledy lekarzy - nie tylko dentystow - bedace skutkiem wylacznie arogancji, niedouczenia i poczucia bezkarnosci, doprowadzaja mnie do wscieklizny. Dobrze, ze chociaz jest Internet, to powoli rozchodza sie informacje o ludziach wykonujacych zawody medyczne, ktorzy nie powinni byc lekarzami.
tyle tylko, ze i takie rozchodzenie tez mozna pociagnac do odpowiedzialnaosci prawnej. wiele tych zaskarzen jest tylko odczuciem pacjenta a nie rzetelnymi faktami. moze nie wiesz tego ale istnieje cos takiego jak Izba Lekarska i tam mozna dochodzic praw. a nie na zasadzie linczu.

iwon(k)a

Re: czy zatruty zab moze bolec? | Radosław Rossa, 04-09-2006, 10:45

(...) Tu się nic nie robi na czuja,
Pisałeś coś zupełnie innego...

tylko nie lubię, jak się fajerwerki bierze za medycynę... jak te ostatnie, z kamerami, żeby sobie pacjent mógł pooglądać, co mu się tam robi wewnątrz gęby :/
Ja również nie lubię, ale wykonanie zdjęć RTG i pomiar długości kanału przy pomocy stworzonych do tego celu urządzeń to nie fajerwerki, ale standard.

Pzdr. RR :-)

Re: czy zatruty zab moze bolec? | asmira, 04-09-2006, 15:24

a tu tez jest to podyktowane pozniejszym zaskarzeniem lekarza, ze mu zeba dobrze nie wyleczyl i teraz musial wyrwac :lepiej wiec miec jasne konto :) (tu na 1 dentyste czeka 4 prawnikow :)

Ja marze o takiej sytuacji w Polsce. Bo bledy lekarzy - nie tylko dentystow - bedace skutkiem wylacznie arogancji, niedouczenia i poczucia bezkarnosci, doprowadzaja mnie do wscieklizny. Dobrze, ze chociaz jest Internet, to powoli rozchodza sie informacje o ludziach wykonujacych zawody medyczne, ktorzy nie powinni byc lekarzami.

A.

Re: czy zatruty zab moze bolec? | bazyli4, 04-09-2006, 21:34

Użytkownik "Radosław Rossa" napisał w wiadomości news:edgi33$fmb$1 [at] inews.gazeta.pl...

Ja również nie lubię, ale wykonanie zdjęć RTG i pomiar długości
kanału przy
pomocy stworzonych do tego celu urządzeń to nie fajerwerki, ale
standard.

Ja wiem, i ja się z tym nie spieram, każda nowa technika w medycynie witana jest z dużą nadzieja a niektóre urządzenia wchodzą na stałe do repertuaru diagnostyczno-leczniczego, fajerwerkami określam to tylko wtedy, jak próbuje się twierdzić, że bez tego ani rusz (swoją drogą przy tym, co obecnie dostępne jest w Polsce, jak się niekoniecznie już dobrze poszuka, bo dostępność wzrasta, nie ocierpiałbym się tak, jak kilkanaście lat temu, ale wówczas też wyszło)... pracuję już dwanaście lat w rehabilitacji, zajmuję się kręgosłupami, głównie szyjnym i czuję się niesamowicie komfortowo z pomiarami laserowymi, najnowocześniejszymi rezonansami etc... pośród niezliczonej ilości dostępnych technik manualnych... ale po tych dwunastu latach mogę spokojnie robić bez tych wszystkich urządzeń, owszem, czasem są konieczne, zdarzają się przypadki, że objawy nie są zgodne ze stanem, wówczas bez owej techniki się już nie da...

Pozdrawiam serdecznie Paweł

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.