Powiązane leki
(opisy)

Balsam kręgowy Ojca Grzegorza

Regen

Armanor (Almitrinum)

Rilutek (Riluzolum)

Ampril (Ramiprilum)

Apo-Rami (Ramiprilum)

Pulsaren (Quinaprilum)

Ampril HL (Ramiprilum, Hydrochlorothiazidum)

Apo-Perindox (Perindoprilum)

Captopril (Captoprilum)

Tagi

regen wentylacja nowe masaz resuscytacja cisnienie usta krazyc wytyczna reanimacja

Fora dyskusyjne

zobacz Resuscytacja (6)

zobacz Masaż serca osoba z rozrusznikiem serca (0)

zobacz ciemne plamy na goleniach (2)

zobacz Zanik czucia w stopie , przebarwienia skory. (3)

zobacz ucho środkowe (2)

zobacz ZATRUCIE DOMESTOSEM! (1)

zobacz Vitafon(Terapia wibroakustyczna) (11)

zobacz Noga (1)

zobacz zgon, opuchniecie krtani i jezyka (3)

zobacz dieta śródziemnomorska (0)

zobacz Czerwona twarz, sine ręce (5)

zobacz problem z dłońmi (1)

zobacz problemy z krążeniem? (3)

zobacz wysokie ciśnienie (1)

zobacz Krążenie krwi (3)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » reanimacja - co nowego i dlaczego ??

reanimacja - co nowego i dlaczego ??

mirek dziobiński, 19-11-2006, 20:22

Witam Szanownych Grupowiczów Mam pytanko - jak w temacie. (a z pewnych względów muszę sobie te sprawy uaktualniać)Słyszałem że są dość istotne zmiany od ostatnich technik (cykli, czynności...) czy jest jakaś stronka www... która by te zmiany uwzględniała i można by tam znaleźć uzasadnienia do zmian ? (googlowałem ale nic aktualnego nie znalazłem). Intryguje mnie, bo wyczytałem na jakimś forum, że reanimację w cyklu 2 wdmuchnięcia na 30 uciśnięć :

1. po stwierdzeniu braku oddychania przystępuje się do pełnej resuscytacji krążeniowo - oddechowej bez zbadania pulsu (?!?! - a jeśli serce pracuje ??) 2. rozpoczynają uciśnięcia (?!?!? - czyli bez wstępnej wentylacji płuc to krew chyba nie specjalnie natleniona ... - przyznam że dla mnie nielogiczne)

czy mógłby ktoś mi to wyjaśnić pozdrawiam serdecznie mirek dziobiński

Wysłano z serwisu OnetNiusy: niusy.onet.pl

Re: reanimacja - co nowego i dlaczego ?? | regen, 19-11-2006, 22:32

Użytkownik "mirek dziobiński" napisał w wiadomości news:78ca.000000a3.4560a0df [at] newsgate.onet.pl...
Witam Szanownych Grupowiczów
Witam!

Mam pytanko - jak w temacie. (a z pewnych względów muszę sobie te sprawy uaktualniać)Słyszałem że są dość istotne zmiany od ostatnich technik (cykli, czynności...) czy jest jakaś stronka www... która by te zmiany uwzględniała i można by tam znaleźć uzasadnienia do zmian ?
Jest masa takich stron np. www.prc.krakow.pl...yt2005.html

> 1. po stwierdzeniu braku oddychania przystępuje się do pełnej resuscytacji
krążeniowo - oddechowej bez zbadania pulsu (?!?! - a jeśli serce pracuje ??) 2. rozpoczynają uciśnięcia (?!?!? - czyli bez wstępnej wentylacji płuc to krew chyba nie specjalnie natleniona ... - przyznam że dla mnie nielogiczne)

Ideą zmian jest ochrona mózgu . Każda zwłoka w przywróceniu krążenia mózgowego jest niedopuszczalna. W trakcie wdmuchiwania powietrza w chorego nadal nie ma krążenia mózgowego. Wbrew pozorom to wdmuchnięcie może trwać długo - brak ambu , maseczki ustnej , niechęć do , za przeproszeniem ,zażyganego pcjenta . Samo życie. W tym czasie umierają kolejne tysiące komórek mózgu . Rozpoczęcie od masażu powoduje dopływ krwi zawierającej trochę więcej tlenu , no i oczywiście wypłukanie , szalenie niebezpiecznych produktów przemiany materii. Co więcej w nowych (2005) wytycznych mówi się nawet o możliwości prowadzenia samego masażu serca bez wentylacji (!) w przypadku gdy ratownik po prostu brzydzi się podjąć wentylację usta-usta. Wytyczne powstały na podstawie doniesień i opisów konkretnych resuscytacji. Okazało się ,że perfuzja przez tkankę mózgową jest najważniejsza - dłuższy masaż powoduje coraz wyższe ciśnienie tętnicze a każda przerwa w masażu - choćby na wdech - ponowny znaczący spadek ciśnienia.

Zobacz też pl.sci.ratownictwo

Pozdrawiam regen

Re: reanimacja - co nowego i dlaczego ?? | regen, 19-11-2006, 22:37

Użytkownik "mirek dziobiński" napisał w wiadomości news:78ca.000000a3.4560a0df [at] newsgate.onet.pl...
Witam!

Mam pytanko - jak w temacie. (a z pewnych względów muszę sobie te sprawy uaktualniać)Słyszałem że są dość istotne zmiany od ostatnich technik (cykli, czynności...) czy jest jakaś stronka www... która by te zmiany uwzględniała i można by tam znaleźć uzasadnienia do zmian ?

Jest masa takich stron np. www.prc.krakow.pl...yt2005.html

1. po stwierdzeniu braku oddychania przystępuje się do pełnej
resuscytacji
krążeniowo - oddechowej bez zbadania pulsu (?!?! - a jeśli serce pracuje ??) 2. rozpoczynają uciśnięcia (?!?!? - czyli bez wstępnej wentylacji płuc to krew chyba nie specjalnie natleniona ... - przyznam że dla mnie nielogiczne)

Ideą zmian jest ochrona mózgu . Każda zwłoka w przywróceniu krążenia mózgowego jest niedopuszczalna. W trakcie wdmuchiwania powietrza w chorego nadal nie ma krążenia mózgowego. Wbrew pozorom to wdmuchnięcie może trwać długo - brak ambu , maseczki ustnej , niechęć do , za przeproszeniem ,zarzyganego pacjenta . Samo życie. W tym czasie umierają kolejne tysiące komórek mózgu . Rozpoczęcie od masażu powoduje dopływ krwi zawierającej trochę więcej tlenu , no i oczywiście wypłukanie , szalenie niebezpiecznych produktów przemiany materii. Co więcej w nowych (2005) wytycznych mówi się nawet o możliwości prowadzenia samego masażu serca bez wentylacji (!) w przypadku gdy ratownik po prostu brzydzi się podjąć wentylację usta-usta. Wytyczne powstały na podstawie doniesień i opisów konkretnych resuscytacji. Okazało się ,że perfuzja przez tkankę mózgową jest najważniejsza - dłuższy masaż powoduje coraz wyższe ciśnienie tętnicze a każda przerwa w masażu - choćby na wdech - ponowny znaczący spadek ciśnienia.

Zobacz też pl.misc.ratownictwo

Pozdrawiam regen

Re: reanimacja - co nowego i dlaczego ?? | "Paweł W.", 20-11-2006, 01:01

regen napisał(a):

Okazało się ,że perfuzja przez tkankę mózgową jest najważniejsza - dłuższy masaż powoduje coraz wyższe ciśnienie tętnicze a każda przerwa w masażu - choćby na wdech - ponowny znaczący spadek ciśnienia.
Poza tym ucisk na klatkę piersiową przy masażu także skutkuje wentylacją płuc (o ile drogi oddechowe są drożne).

Pozdrawiam Paweł W.

SCIO ME NIHIL SCIRE "I żadne krzyki i płacze nie zdołają nas przekonać, że białe jest białe, a czarne jest czarne" pawelek79NIE-SPAMOWAĆo2.pl

Re: reanimacja - co nowego i dlaczego ?? | regen, 20-11-2006, 01:19

Użytkownik ""Paweł W."" napisał w wiadomości news:79694$4560d45e$3eb33e72$26112 [at] news.chello.pl...
regen napisał(a):

Poza tym ucisk na klatkę piersiową przy masażu także skutkuje wentylacją płuc (o ile drogi oddechowe są drożne).

Oczywiście , to bardzo ważne. Za kilka lat znów będą kolejne wytyczne oparte o doświadczenia - okaże się czy rzeczywiście ten kierunek był słuszny.

Pozdrawiam regen

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

EKG - jasno i zrozumiale EKG - jasno i zrozumiale

Wysokie ciśnienie Wysokie ciśnienie

Intensywna terapia i wybrane zagadnienia medycyny ratunkowej Intensywna terapia i wybrane zagadnienia medycyny ratunkowej

ABC Feng Shui. Praktyczny poradnik ABC Feng Shui. Praktyczny poradnik

Druga dojrzałość.  W poszukiwaniu pomysłu na życie Druga dojrzałość. W poszukiwaniu pomysłu na życie