Powiązane leki
(opisy)

Gentamicin (roztwór) (Gentamicini sulfas)

Biotrakson (Ceftriaxonum)

Septrin (Sulfamethoxazolum, Trimethoprimum)

Klimicin (Clindamycinum)

Rocephin (Ceftriaxonum)

Zinacef (Cefuroximum)

Meningitec (Vaccinum meningococcale classic C coniugatum)

Tartriakson (Ceftriaxonum)

Dalacin C (iniekcje) (Clindamycinum)

Tarcefandol (Cefamandolum)

Tagi

formalny kwesti reakcja septyczny sepsa zakazic prasa wstrzas ostatni posocznica

Fora dyskusyjne

posocznica (1)

wstrzas septyczny (3)

Posocznica (SEPSA) (1)

wstrząs anafilaktyczny (0)

Ciekawostka o Alergię na Jad(y) (4)

reakcja na antybiotyki (1)

Bardzo ważne, kolejna ciąża a choroba nerek. (1)

Czy mogłam zarazić się SEPSĄ? (1)

zmeczenie bole stawow-Borelioza? (14)

Na uspokojenie coś ziołowego (3)

Problem Po Wypiciu Alkoholu (3)

czerwone plamy kolo ust (3)

Hipolazja szpiku a terapia globuliną (0)

Łysienie androgenowe czy leczenie ma sens? (6)

Czasopisma psychologiczne/psychiatryczne (5)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » sepsa i posocznica w kwesti formalnej

sepsa i posocznica w kwesti formalnej

...::QRT::..., 20-01-2007, 19:31

Witam

mam pytanie do fachowców. Jako iż ostatnimi czasy dużo sie w prasie pisze na temat sepsy mam pytanie w kwesti formalnej jako iż specjalista nie jestem.

Czesto w prasie sepsa jest utożsamiana z posocznica, natomiast z mojej (aczkolwiek niewielkiej) wiedzy wynika iż Sepsa jest "specyficzną" reakcja układu immunologicznego na zakażenie, natomiast posocznica jest poprostu zakażeniem ogólnoustrojowym, przy czym sepsa może wystepowac z posocznica pospołu ale wcale nie musi. Jak to jest ?

pozdrawiam krzysztof

Re: sepsa i posocznica w kwesti formalnej | Piotr, 20-01-2007, 21:38

Czesto w prasie sepsa jest utożsamiana z posocznica, natomiast z mojej (aczkolwiek niewielkiej) wiedzy wynika iż Sepsa jest "specyficzną" reakcja układu immunologicznego na zakażenie, natomiast posocznica jest poprostu zakażeniem ogólnoustrojowym, przy czym sepsa może wystepowac z posocznica pospołu ale wcale nie musi.
To nie tak. Posocznica i sepsa, to pojęcia tożsame, przy czym "sepsa" to taki trochę kolokwializm, kalka językowa z łacińckiego "sepsis".

Posocznica to uogólniona reakcja zapalna organizmu na zakażenie (zarówno na obecność drobnoustrojów, jak i produkowanych przez nie toksyn). Może się wiązać z obecnością bakterii we krwi, ale nie jest to konieczne. Reakcja ta wcale nie ogranicza się tylko do układu immunologicznego. Do rozpoznania posocznicy muszą być spełnione określone kryteria. Jeśli objawom takim, jak w posocznicy nie towarzyszy infekcja, wtedy mówimy o SIRS (Systemic Inflamatory Response Syndrome - zespół uogólnionej reakcji zapalnej). Taka sytuacja może towarzyszyć np. ostremu zapaleniu trzustki.

Poza tym mamy jeszcze pojęcia "ciężkiej posocznicy" i "wstrząsu septycznego". Oba są kolejnymi dwoma stopniami rozwoju posocznicy. W ciężkiej posocznicy spełnione są kryteria rozpoznania posocznicy plus dodatkowo hipotonia. We wstrząsie septycznym dodatkowo hipotonia utrzymuje się pomimo przetaczania płynów. Śmiertelność w tym ostatnim stanie jest bardzo wysoka (podaje się 70-90%).

Gdzieś w tle tych wszystkich stanów jest jeszcze MODS (Multiple-Organ Disfunction Syndrome - zespół dysfunkcji wielonarządowej). Towarzyszy on wstrząsowi septycznemu, ale występuje też w innych postaciach wstrząsu.

Pozdrawiam Piotr

Re: sepsa i posocznica w kwesti formalnej | regen, 21-01-2007, 15:30

Użytkownik "Piotr" napisał w wiadomości news:eotnjj$8ec$1 [at] inews.gazeta.pl...

To nie tak. Posocznica i sepsa, to pojęcia tożsame, przy czym "sepsa" to taki trochę kolokwializm, kalka językowa z łacińckiego "sepsis".

Posocznica to uogólniona reakcja zapalna organizmu na zakażenie (zarówno na obecność drobnoustrojów, jak i produkowanych przez nie toksyn). Może się wiązać z obecnością bakterii we krwi, ale nie jest to konieczne. Reakcja ta wcale nie ogranicza się tylko do układu immunologicznego. Do rozpoznania posocznicy muszą być spełnione określone kryteria. Jeśli objawom takim, jak w posocznicy nie towarzyszy infekcja, wtedy mówimy o SIRS (Systemic Inflamatory Response Syndrome - zespół uogólnionej reakcji zapalnej). Taka sytuacja może towarzyszyć np. ostremu zapaleniu trzustki.

Poza tym mamy jeszcze pojęcia "ciężkiej posocznicy" i "wstrząsu septycznego". Oba są kolejnymi dwoma stopniami rozwoju posocznicy. W ciężkiej posocznicy spełnione są kryteria rozpoznania posocznicy plus dodatkowo hipotonia. We wstrząsie septycznym dodatkowo hipotonia utrzymuje się pomimo przetaczania płynów. Śmiertelność w tym ostatnim stanie jest bardzo wysoka (podaje się 70-90%).

Gdzieś w tle tych wszystkich stanów jest jeszcze MODS (Multiple-Organ Disfunction Syndrome - zespół dysfunkcji wielonarządowej). Towarzyszy on wstrząsowi septycznemu, ale występuje też w innych postaciach wstrząsu.

Generalnie mi się podoba :)

Pozdrawiam regen

Re: sepsa i posocznica w kwesti formalnej | Piotr, 21-01-2007, 16:39

Generalnie mi się podoba :)

Pozdrawiam regen

Mi też ;)

Pozdrawiam Piotr

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Posocznica Posocznica

Proste i odwrócone prymowanie reakcji ruchowej Proste i odwrócone prymowanie reakcji ruchowej

Anatomia funkcjonalna człowieka Anatomia funkcjonalna człowieka

Ja już nie palę. Jak w sposób naturalny rzucić palenie Ja już nie palę. Jak w sposób naturalny rzucić palenie

Medytacja. Pierwsza i ostatnia wolność Medytacja. Pierwsza i ostatnia wolność