Powiązane leki
(opisy)

Botox (Botulinum toxin type A)

Atropinum sulfuricum 1% (krople do oczu) (Atropini sulphas)

Minirin (tabletki) (Desmopressinum acetatum)

Vitaminum A+D3 (płyn doustny) (Colecalciferolum, Retinolum)

Tasmar (Tolcaponum)

Betaferon (Interferon beta-1b)

Neurol SR (Alprazolamum)

Triptagram (Sumatriptanum)

Lameptil S (Lamotriginum)

Lamox (Lamotriginum)

Tagi

banaszek neurolog rehabilitant dziecko vojty dziecie reakcja mozgowy dzieciecy porazic

Fora dyskusyjne

zobacz MPD (7)

zobacz DZIECIECE PORAZENIE MóZGOWE (0)

zobacz Terapia z wielbłądami (0)

zobacz Vinpoton i Viofor (0)

zobacz Mózgowe Porażenie Dziecięce (0)

zobacz Obwodowe porażenie nerwu twarzowego (15)

zobacz Magnetronik, a blok przedsionkowo-komorowy u dziecka (0)

zobacz Magnetronik, a drgawki w nocy (0)

zobacz LECZENIE ZĘBÓW POD NARKOZĄ (0)

zobacz Drgawki po przebudzeniu u rocznego dziecka (4)

zobacz Sina stopa - grozne czy nie? (0)

zobacz Zespół Adiego (2)

zobacz Zapalenie opon mozgowych (0)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » MPD, czyli mózgowe porażenie dziecięce

MPD, czyli mózgowe porażenie dziecięce

efka5, 02-02-2007, 16:28

Witam. mam pytanko, w jaki sposób jest diagnozowane mózgowe porazenie dziecięce? Czy rozpoznaje się od razu przy porodzie?, czy dopiero po jakimś czasie? Jakie badania nalezy wykonanać? Czy samemu można to jakoś sprawdzic? Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż bardzo się boję. Mój synek miał krwawienia dokomorowe, teraz ma wzmożone napięcie mięśniowe i asymetrię. jest rehabilitowany met. Vojty.

Re: MPD, czyli mózgowe porażenie dziecię | -Dorota-, 05-02-2007, 17:17

efka5 wrote:
Witam. mam pytanko, w jaki sposób jest diagnozowane mózgowe porazenie dziecięce? Czy rozpoznaje się od razu przy porodzie?, czy dopiero po jakimś czasie? Jakie badania nalezy wykonanać? Czy samemu można to jakoś sprawdzic? Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż bardzo się boję. Mój synek miał krwawienia dokomorowe, teraz ma wzmożone napięcie mięśniowe i asymetrię. jest rehabilitowany met. Vojty.
Z tego, co wiem, to MPD rzadko można rozpoznać od razu przy porodzie. Vojta proponuje przeprowadzenie 7 reakcji posturalnych - na podstawie "odpowiedzi" dziecka na jakąś konkretną jego pozycję w przestrzeni (np. próba trakcyjna - lekarz pociąga dziecko za rączki do siadu) stawiana jest diagnoza. W przypadku 6 lub 7 reakcji nieprawidłowych prawdopodobieństwo MPD jest niestety duże. Najlepiej dopytaj lekarza, który skierował na rehabilitację, albo odwiedź z synkiem neurologa, który potrafi przeprowadzić te 7 reakcji posturalnych. Ja o MPD wiem niewiele, bo nie interesowałam się tym tematem dogłębnie, ale polecam Ci bardzo książkę: "Rozwój niemowląt i jego zaburzenia a rehabilitacja metodą Vojty" Grażyny Banaszek. Jest tam rozdział poświęcony MPD. Książkę możesz kupić w merlinie i pewnie również w innych księgarniach internetowych, kosztuje około 20 zł.

Poczytaj sobie może jeszcze tutaj: www.dlaczego.org....epchor1.htm www.niepelnospraw...edge/x/7915 www.urwis.pl/dzieci104.html

Forum dla rodziców: www.niepokoje.naz...rum.php?f=5

Poszukaj sobie więcej. Ale przede wszystkim: nie panikuj. Wzmożone napięcie mięśniowe nie oznacza automatycznie, że dziecko ma MPD. Poza tym metoda Vojty daje naprawdę świetne rezultaty, a książka p. Banaszek wyjaśnia wiele, a napisana jest tak, że odbiorcami mogą być zarówno rodzice, jak i lekarze czy rehabilitanci.

Dorota Kulas dorotaq (at) polbox.com

Re: MPD, czyli mózgowe porażenie dziecięce | efka5, 05-02-2007, 23:32

On 5 Lut, 15:17, -Dorota- wrote:
efka5 wrote:

Z tego, co wiem, to MPD rzadko można rozpoznać od razu przy porodzie. Vojta proponuje przeprowadzenie 7 reakcji posturalnych - na podstawie "odpowiedzi" dziecka na jakąś konkretną jego pozycję w przestrzeni (np. próba trakcyjna - lekarz pociąga dziecko za rączki do siadu) stawiana jest diagnoza. W przypadku 6 lub 7 reakcji nieprawidłowych prawdopodobieństwo MPD jest niestety duże. Najlepiej dopytaj lekarza, który skierował na rehabilitację, albo odwiedź z synkiem neurologa, który potrafi przeprowadzić te 7 reakcji posturalnych. Ja o MPD wiem niewiele, bo nie interesowałam się tym tematem dogłębnie, ale polecam Ci bardzo książkę: "Rozwój niemowląt i jego zaburzenia a rehabilitacja metodą Vojty" Grażyny Banaszek. Jest tam rozdział poświęcony MPD. Książkę możesz kupić w merlinie i pewnie również w innych księgarniach internetowych, kosztuje około 20 zł.

Poczytaj sobie może jeszcze tutaj:www.dlaczego.org....epchor1.htmwww.niepelnospraw...edge/x/7915www.urwis.pl/dzieci104.html

Forum dla rodziców:www.niepokoje.naz...rum.php?f=5

Poszukaj sobie więcej. Ale przede wszystkim: nie panikuj. Wzmożone napięcie mięśniowe nie oznacza automatycznie, że dziecko ma MPD. Poza tym metoda Vojty daje naprawdę świetne rezultaty, a książka p. Banaszek wyjaśnia wiele, a napisana jest tak, że odbiorcami mogą być zarówno rodzice, jak i lekarze czy rehabilitanci.

Dziekuję Ci Dorotko za odpowiedź. Mam trochę szczęścia, bo jestem umówiona za tydzień z panią doktor Banaszek, więc napewno zbada te reakcje skoro je opisała. Tak więc po tej wizycie bede wiedziała już co i jak, i czy mam się martwić... Pozdrawiam. Ewa

Re: MPD, czyli mózgowe porażenie dziecię | -Dorota-, 06-02-2007, 13:27

efka5 wrote:

Dziekuję Ci Dorotko za odpowiedź. Mam trochę szczęścia, bo jestem umówiona za tydzień z panią doktor Banaszek, więc napewno zbada te reakcje skoro je opisała. Tak więc po tej wizycie bede wiedziała już co i jak, i czy mam się martwić...

Daj znać, jak poszło :) Aha, nie wiem, czy widziałaś, jak wyglądają te próby; jeśli nie, to nie przestrasz się, bo wiele rodziców opisuje to jako "wymachiwanie dzieckiem na różne strony". Np. trzyma się dziecko za nóżki (głową do dołu), albo za klatkę piersiową - dziecko ustawione bokiem do podłoża - no i wszystko w powietrzu.

My tutaj (tzn. w Trójmieście) niestety nie mamy ani jednego neurologa, który stosuje metodę Vojty (zupełnie nie rozumiem, dlaczego), i jest dosłownie kilku lekarzy (pediatrów lub rehabilitantów głównie), którzy skończyli kurs (dowiadywałam się w "Promyku Słońca").

Trzymam kciuki.

Re: MPD, czyli mózgowe porażenie dziecięce | efka5, 06-02-2007, 16:55

On 6 Lut, 11:27, -Dorota- wrote:
efka5 wrote:

Daj znać, jak poszło :) Aha, nie wiem, czy widziałaś, jak wyglądają te próby; jeśli nie, to nie przestrasz się, bo wiele rodziców opisuje to jako "wymachiwanie dzieckiem na różne strony". Np. trzyma się dziecko za nóżki (głową do dołu), albo za klatkę piersiową - dziecko ustawione bokiem do podłoża - no i wszystko w powietrzu.

My tutaj (tzn. w Trójmieście) niestety nie mamy ani jednego neurologa, który stosuje metodę Vojty (zupełnie nie rozumiem, dlaczego), i jest dosłownie kilku lekarzy (pediatrów lub rehabilitantów głównie), którzy skończyli kurs (dowiadywałam się w "Promyku Słońca").

Trzymam kciuki.

OK, dam znać. A dlaczego się dowiadywałaś? Jakieś podobne problemy z dzieckiem? Ja mieszkam w Płocku i też jest tylko jeden neurolog dziecięcy i kilku rehabilitantów. Na szczęście Warszawa nie jest daleko - 120 km, więc tam jadę. Pozdrawiam Cię Dorotko serdecznie. Aha. Umówiona jestem na 14 lutego z dr Banaszek.

Re: MPD, czyli mózgowe porażenie dziecię | -Dorota-, 07-02-2007, 02:06

efka5 wrote:

OK, dam znać. A dlaczego się dowiadywałaś? Jakieś podobne problemy z dzieckiem? Ja mieszkam w Płocku i też jest tylko jeden neurolog dziecięcy i kilku rehabilitantów. Na szczęście Warszawa nie jest daleko - 120 km, więc tam jadę. Pozdrawiam Cię Dorotko serdecznie. Aha. Umówiona jestem na 14 lutego z dr Banaszek.
Odpowiedź poszła na priv :)

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Drgawki gorączkowe Drgawki gorączkowe

Choroby dzieci Choroby dzieci

Choroby wieku dziecięcego. Poradnik Choroby wieku dziecięcego. Poradnik

Kardiologia dziecięca - tom 1 i 2 Kardiologia dziecięca - tom 1 i 2

Norma kliniczna w pediatrii Norma kliniczna w pediatrii