Powiązane leki
(opisy)

Allupol (Allopurinolum)

Purisan

Zyloric (Allopurinolum)

Ginjal (Hippocampus coronatus, Methylthioninii chloridum, Orthosiphon aristatus, Panax ginseng, Sonchi arvensis, Strobilanthus deyerianus)

Nefrobonisol (Achillea millefolium, Betula sp., Equisetum arvense, Solidago virgaurea, Taraxacum officinale, Urtica dioica)

Hotemin (Piroxicamum)

Butapirazol (iniekcje) (Lidocaini hydrochloridum, Phenylbutazonum)

Diclofenac (Diclofenacum)

Dicloratio (czopki) (Diclofenacum)

Dicloratio (iniekcje) (Diclofenacum, Lidocaini hydrochloridum)

Tagi

czesnik kawa jurek alkohol dieta puryna staw kwas moczanowy moczowy

Fora dyskusyjne

zobacz DNA MOCZANOWA (2)

zobacz Ból palca stopy (3)

zobacz DNA, PODAGRA (9)

zobacz Dna moczanowa - dieta (1)

zobacz Spuchł duży palec u nogi, nie wiem dlaczego? (1)

zobacz boli mnie brzuch (2)

zobacz ZGAGA, DIETA (3)

zobacz interpretacja wyników z naciskiem na cholesterol (6)

zobacz BÓL STOPY (3)

zobacz Dna moczanowa (1)

zobacz Biochemia / Interna (0)

zobacz Otłuszczenie wątroby - jaka dieta? (3)

zobacz Dna moczanowa (5)

zobacz Dna moczanowa - dieta (1)

zobacz Mały poziom kwasu moczowego (0)

turkey liver

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » dna moczanowa? alkohol i kawa?

dna moczanowa? alkohol i kawa?

archimonde@poczta.onet.eu, 08-07-2007, 18:35

Od okolo roku mam problemy okresowe glownie ze stawami skokowymi (uraz na koszu, a potem samoczynne puchniecie w nocy co jakis czas) a teraz doszly kolana, srodstopie a dzisiaj palec duzy nogi.

Wlasciwie wszystko wskazuje na dne moczanowa ale prosze was o opinie z praktyki. Mam troche podwyzszony kwas moczowy po badaniach na krew.

Palec mi spuchl na 2gi dzien po imprezie alkoholowej (duzo piwa) + jedzenie w nocy (typowe dla dny czynniki ryzyka).

Zakladajac ze to jest dna to mam pare pytan: 1.znalazlem nowa publikacje w ktorej sie mowi ze kawa jednak pomaga na dne - wszedzie sie pisze zeby eliminowac 2.trzeba duzo pic ale dlaczego nie piwo ktore jest moczopedne? jakie inne alkohole mozna pic zamiast piwa? 3.co byscie z praktyki polecili w diecie? narazie z bezpiecznych rzeczy to waza, tunczyk, warzywa oprocz fasoli, smietana 18%, olej, 2 razy w tygodniu miesko

z gory dziekuje za wasze opisy w leczeniu dny

Re: dna moczanowa? alkohol i kawa? | archimonde@poczta.onet.eu, 08-07-2007, 18:53

jeszcze dodam fragment artykulu na temat kawy i dny moczanowej - czy ktos moglby sie wypowiedziec czy to jest aktualne - jakos potwierdzone ?? (artykul jest sprzed kilku lat)

z waszej praktyki czy pomagaja wisnie i herbatki pokrzywowe??

--------------------------------

Na czym polego lecznicza moc kawy?Wysoki poziom kwasu moczowego we krwi to wskaźnik tzw. dny lub inaczej skazy moczanowej, która objawia się najczęściej zapaleniem stawów. Naukowcy z Kanady wykazali, że picie kawy obniża poziom kwasu moczowego we krwi i odkryli, że nie jest to zasługa kofeiny - informuje czerwcowy numer pisma "Arthritis Care & Research".

Kwas moczowy jest końcowym produktem przemiany puryn w organizmie człowieka. Zasady purynowe wchodzą w skład kwasów nukleinowych, budujących DNA, a także substancji magazynujących energię (np. ATP - adenozynotrójfosforan). Nukleotydy purynowe w organizmie powstają de novo z zasad purynowych lub też pochodzą z rozpadu kwasów nukleinowych (DNA i RNA) zawartych w komórkach różnych tkanek. Hiperurykemia (podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi) może być skutkiem nadprodukcji kwasu moczowego, albo też upośledzonego wydalania tego kwasu z moczem.

Dna moczanowa jest chorobą złożoną i u różnych osób mogą występować różne objawy, najczęściej są to: podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi, ataki ostrego zapalenia stawów, występowanie złogów kwasu moczowego w stawach, uszkodzenie kłębuszków nerkowych i kamica nerkowa.

Kawa należy do najczęściej konsumowanych napojów na świecie. Ze względu na popularność tego napoju zainteresowaniem wpływu kawy na zdrowie publiczne jest bardzo duże.

Hyon K. Choi z University of British Columbia w Vancouver wraz z zespołem przeprowadzili analizę danych z badania, które się odbyło na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w USA. Badaniem objęto wtedy ponad 14 000 mężczyzn i kobiet po 20. roku życia. Od uczestników pobrano próbki krwi i moczu, a także informacje na temat zwyczajów żywieniowych, między innymi spożywania kawy i herbaty.

Wyniki wykazały, że poziom kwasu moczowego we krwi znacząco spada wraz ze wzrostem spożycia kawy, dla herbaty nie zaobserwowano takiej zależności. Ponadto naukowcy nie wykazali związku pomiędzy całkowitym spożyciem kofeiny i poziomem kwasu moczowego.

W niedawno przeprowadzonym badaniu inna grupa naukowców wykazała powiązanie spożycia kawy z obniżeniem poziomu peptydu C, który jest markerem poziomu insuliny we krwi. Autorzy z Kanady spekulują, że spadek poziomu insuliny związany z piciem kawy może prowadzić do obniżenia poziomu kwasu moczowego we krwi.

Kawa jest również głównym źródłem kwasu chlorogenowego, silnego antyoksydantu, który prawdopodobnie zwiększa czułość komórek na insulinę. Poza tym kwas chlorogenowy wspomaga wchłanianie glukozy w jelicie. Wiadomo, że kawa bezkofeinowa opóźnia wchłanianie glukozy w jelicie i wspomaga działanie insuliny. Badacze podkreślają, że zaobserwowany przez nich efekt picia kawy jest związany z działaniem innych niż kofeina herbata.

Re: dna moczanowa? alkohol i kawa? | Marek Li, 09-07-2007, 00:23

Użytkownik napisał w wiadomości news:f6qsnu$73b$1 [at] news.onet.pl...

Od okolo roku mam problemy okresowe glownie ze stawami skokowymi (uraz na koszu, a potem samoczynne puchniecie w nocy co jakis czas) a teraz doszly kolana, srodstopie a dzisiaj palec duzy nogi.

Wlasciwie wszystko wskazuje na dne moczanowa ale prosze was o opinie z praktyki. Mam troche podwyzszony kwas moczowy po badaniach na krew.
Powinna być przeprowadzona diagnostyka, czy jest pierwotna, czy nabyta a jeśli drugie to jaki powód.

Palec mi spuchl na 2gi dzien po imprezie alkoholowej (duzo piwa) + jedzenie w nocy (typowe dla dny czynniki ryzyka).

Zakladajac ze to jest dna to mam pare pytan: 1.znalazlem nowa publikacje w ktorej sie mowi ze kawa jednak pomaga na dne - wszedzie sie pisze zeby eliminowac
Nie znam informacji o ewentualnej potrzebie jej ograniczania:-)

2.trzeba duzo pic ale dlaczego nie piwo ktore jest moczopedne? jakie inne alkohole mozna pic zamiast piwa?
Alkohol powoduje rozpad ATP i to jest przyczyna napadu dny - takie jest aktualne tłumaczenie napadu po alkoholu. W leczeniu nie chodzi o stosowanie środków moczopędnych, tylko "pędnych" dla kwasu moczowego:-) O tym, że jedno nie musi iść w parze z drugim świadczy zachowanie poziomu kw. moczowego u osób stosujacych tiazydy moczopędne.

3.co byscie z praktyki polecili w diecie? narazie z bezpiecznych rzeczy to waza, tunczyk, warzywa oprocz fasoli, smietana 18%, olej, 2 razy w tygodniu miesko
Nie powinno się też w dnie palić. A produktem najbardziej bogatym w kwas moczowy jest wątroba, więc jadanie wątróbek odpada praktycznie całkowicie.

Re: dna moczanowa? alkohol i kawa? | archimonde@poczta.onet.eu, 09-07-2007, 12:30

W odpowiedzi na e-mail od: Marek Li otrzymany dnia 2007-07-08 22:23 :

Powinna być przeprowadzona diagnostyka, czy jest pierwotna, czy nabyta a jeśli drugie to jaki powód.
na czym ona polega? jakie badania? u kogo skierowanie i analiza?

Nie znam informacji o ewentualnej potrzebie jej ograniczania:-)
kurcze a we wszystkich informacjach w necie sa o tym wzmianki (co prawda mam wrazenie ze to przedruki z jednego lub dwoch zrodel) podobniez kawa produkuje puryny i nadmiar kwasu moczowego

Alkohol powoduje rozpad ATP i to jest przyczyna napadu dny -
a skad taka informacje bo w internecie tego znalezc nie moge z alkoholi - jako czynnik ryzyka - wymienia sie jedynie piwo

czyli wudzia i winko tez odchodzi w niebyt?

Re: dna moczanowa? alkohol i kawa? | Jurek, 09-07-2007, 14:42

Użytkownik "Marek Li" napisał w wiadomości news:f6rh4g$2vs$1 [at] news.onet.pl...

Zaprzestać jedzenia mięsa i podrobów. Można jeść mięso z królika. Jeść jajka, twarogi, śmietanę, warzywa (bez brukselki).Jak przywrócisz tą dietą równowagę kwasowo-zasadową, możesz jeść praktycznie wszystko. Ale nie wiadomo kiedy znowu pojawi się dna moczanowa, bo jednak ona jest przyczyną Twojej złej diety. Przy diecie optymalnej dna moczanowa nie występuje. www.optymalni.org.pl Pozdrawiam Jurek M.

Re: dna moczanowa? alkohol i kawa? | Marek Li, 09-07-2007, 19:39

Użytkownik napisał w wiadomości news:f6srmh$kci$1 [at] news.onet.pl...

na czym ona polega? jakie badania? u kogo skierowanie i analiza?
U lekarza rodzinnego. Jak zwykle wywiad i badanie przedmiotowe, badania podstawowe (całość ma na celu próbę znalezienia ewentualnej przyczyny podwyższania się poziomu kwasu moczowego). Czynniki ryzyka z którymi stanowi sumującą sie mieszankę(hiperlipidemia, hiperglikemia, otyłość, nadcisnienie). Bo wtedy i ich leczenie. Np kiedys hiperurykemia była traktowana jako luźno związany z zespołem metabolicznym czynnik, obecnie nie jest uwzględniany w jego rozpoznaniu ale jak pokazał czas często wystepuje z licznymi z powyższej listy.

kurcze a we wszystkich informacjach w necie sa o tym wzmianki (co prawda mam wrazenie ze to przedruki z jednego lub dwoch zrodel) podobniez kawa produkuje puryny i nadmiar kwasu moczowego
Kawa zawiera kofeinę, która jest substancją bliską kwasowi moczowemu. Ale między tym a dna jest przepaść:-)

a skad taka informacje bo w internecie tego znalezc nie moge z alkoholi - jako czynnik ryzyka - wymienia sie jedynie piwo
Podręcznik "Choroby wewnętrzne" - Szczeklik - aktualizowane wczoraj on-line:-)

czyli wudzia i winko tez odchodzi w niebyt?
Niestety tak, bo sprawa dotyczy alkoholu jako substancji i nie rozgranicza rodzaju. Swoją drogą to trzeba pamiętać, że wszystkie alkohole działają moczopędnie, bo hamują wydzielanie ADH (hormonu antydiuretycznego, dawniej wazopresyna)

Re: dna moczanowa? alkohol i kawa? | Dr.Endriu, 09-07-2007, 22:38

znajomi twierdza ze to wlasnie optymalna dieta ktora stosowalem przez 2 lata wpedzila mnie w klopoty - mimo spadku wagi zrezygnowalem bo nie dalo sie myslec na tej diecie
Jak to ... nie dało się myśleć... Możesz coś więcej na ten temat ?

-- Pozdrawiam Dr.Endriu nmp1(małpa)interia.pl drendriu.ovh.org

"Uwaga !!!. Niniejszym informuję iż nie jestem lekarzem medycyny :) ."

Re: dna moczanowa? alkohol i kawa? | archimonde@poczta.onet.eu, 09-07-2007, 22:55

W odpowiedzi na e-mail od: Jurek otrzymany dnia 2007-07-09 12:42 :
Użytkownik "Marek Li" napisał w wiadomości news:f6rh4g$2vs$1 [at] news.onet.pl... Zaprzestać jedzenia mięsa i podrobów. Można jeść mięso z królika. Jeść jajka, twarogi, śmietanę, warzywa (bez brukselki).Jak przywrócisz tą dietą równowagę kwasowo-zasadową, możesz jeść praktycznie wszystko. Ale nie wiadomo kiedy znowu pojawi się dna moczanowa, bo jednak ona jest przyczyną Twojej złej diety. Przy diecie optymalnej dna moczanowa nie występuje. www.optymalni.org.pl Pozdrawiam Jurek M.

hmmm znajomi twierdza ze to wlasnie optymalna dieta ktora stosowalem przez 2 lata wpedzila mnie w klopoty - mimo spadku wagi zrezygnowalem bo nie dalo sie myslec na tej diecie

od pol roku jestem na MM

jesli sie nic nie zmienilo to opty bazuje glownie na tluszczach tak?? a przy dnie zdecydowanie odradza sie tego typu potrawy odradza sie tez bardzo jajka - przynajmniej wg tego co znalazlem

Re: dna moczanowa? alkohol i kawa? | Jurek, 10-07-2007, 00:38

Użytkownik napisał w wiadomości news:f6u0a3$be4$1 [at] news.onet.pl...
jesli sie nic nie zmienilo to opty bazuje glownie na tluszczach tak?? a przy dnie zdecydowanie odradza sie tego typu potrawy odradza sie tez bardzo jajka - przynajmniej wg tego co znalazlem

Masz kiepskich doradców, albo nie słuchasz kogo należy... Akurat tutaj tłuszcze nie mają wielkiego znaczenia. A jajka są potrawą alkalizującą, a to jest dla Ciebie najważniejsze. Pozdrawiam Jurek M.

Re: dna moczanowa? alkohol i kawa? | Marek Li, 10-07-2007, 01:18

Użytkownik "Jurek" napisał w wiadomoci news:f6u71u$81n$1 [at] nemesis.news.tpi.pl...

Masz kiepskich doradców, albo nie słuchasz kogo należy... Akurat tutaj tłuszcze nie mają wielkiego znaczenia. A jajka są potrawą alkalizującą,
Co alkalizuj?

a to jest dla Ciebie najważniejsze.
Skd wiesz co jest dla niego najważniejsze?

Re: dna moczanowa? alkohol i kawa? | archimonde@poczta.onet.eu, 11-07-2007, 12:42

W odpowiedzi na e-mail od: Dr.Endriu otrzymany dnia 2007-07-09 20:38 :
Jak to ... nie dało się myśleć... Możesz coś więcej na ten temat ?

no ze tak powiem wydajnosc mi umyslowa mi spadla, zdolnosc koncentracji, rozwiazywania problemow itp

Re: dna moczanowa? alkohol i kawa? | archimonde@poczta.onet.eu, 11-07-2007, 12:43

W odpowiedzi na e-mail od: Jurek otrzymany dnia 2007-07-09 22:38 :
Użytkownik napisał w wiadomości news:f6u0a3$be4$1 [at] news.onet.pl... Masz kiepskich doradców, albo nie słuchasz kogo należy... Akurat tutaj tłuszcze nie mają wielkiego znaczenia. A jajka są potrawą alkalizującą, a to jest dla Ciebie najważniejsze. Pozdrawiam Jurek M.

no czytam to co jest w internecie na temat choroby jesli znasz jakies publikacje ktore twierdza cos innego to poprosze o linka

Re: dna moczanowa? alkohol i kawa? | Jurek, 11-07-2007, 13:38

Użytkownik napisał w wiadomości news:f7256f$aul$2 [at] news.onet.pl...
W odpowiedzi na e-mail od: Jurek otrzymany dnia 2007-07-09 22:38 : no czytam to co jest w internecie na temat choroby jesli znasz jakies publikacje ktore twierdza cos innego to poprosze o linka

Teraz nie wiem, czy Ty chcesz się wyleczyć czy tylko sobie poczytać? Bo to ogromna różnica. Ja polecałem wyleczenie z tej choroby i podałem linka na www.optymalni.org.pl Z tej strony skopiowałem poniższy tekst. A wybór należy do Ciebie. (A na marginesie: 95% chorych woli dalej chorować, bo uważają, że choroba (-y) są wpisane w ich los, naturę człowieka). I nie pisz, że czytałeś o :"niezdrowotności" jajek. Jajko, które zawiera wszystkie składniki odżywcze najwyższej jakości, wszystkie witaminy (oprócz wit. C), sole mineralne. makro i mikroelementy, nigdy nie może być niezdrowe. Inna sprawa, że jajka fermowe (których kiedyś nie było) są mniej odżywcze. Pozdrawiam Jurek M.
Dna jest chorobą, która jest dość szeroko rozpowszechniona w społeczeństwie. Na spotkaniach optymalni zadają wiele pytań dotyczących jej przyczyny i leczenia. Znana jest od dawna, Aleksander Fredro przypisał ją jednemu z bohaterów 'Zemsty" - Cześnikowi.

Akt Pokój w zamku Cześnika, drzwi na prawo, lewo, w środku - stoły, krzesła itd. gitara angielska na ścianie.

Scena I

Cześnik w białym żupanie bez pasa i w szlafmycy, siedzi przy stole, okulary na nosie, czyta papiery, za stołem, trochę w głębi, stoi Dyndalski. (...)

Dyndalski: W małżeńskim ciężko stanie, Pan zaś, mówiąc między nami, masz podagrę...

Cześnik: Ej, czasami.

Dyndalski: Kurcz żołądka.

Cześnik: Po przepiciu.

Dyndalski: Reumatyzmy jakieś łupią.

Cześnik: Of, co powiesz - wszystko głupio... (...)

Cześnik cierpiał na jedną z odmian dny moczanowej, zwaną podagrą. Jest to napadowy, dokuczliwy ból stawu palucha stopy. Według Dyndalskiego, mogłoby to istotnie zmniejszyć szansę na powodzenie u płci pięknej oraz przyćmić blaski domniemanego przez Cześnika pożycia małżeńskiego z Klarą. Dna moczanowa, a w szczególności podagra, zwana była dawniej chorobą 'hrabiowską", ponieważ dotykała głównie przedstawicieli wyższych klas społecznych. Związane to było z możliwością spożywania 'lepszego" jedzenia, a w szczególności różnego rodzaju mięs popijanych winem.

Dna jest chorobą metaboliczną, spowodowaną korytkowym modelem żywienia, czyli obfitym spożywaniem potraw mięsnych, tłustych, a przy tym dużej ilości węglowodanów, szczególnie fruktozy. Występuje często u ludzi otyłych. Grupa pacjentów współczesnych, znanych mi z praktyki, najczęściej chorujących na "podagrę", to mężczyźni w średnim wieku, przeważnie właściciele barów, bądź innych lokali gastronomicznych lub miłośnicy życia towarzyskiego, połączonego z suto zastawionym stołem (grille, imieniny, bankiety i inne). Następną grupę chorych stanowią ludzie powyżej 60-tego roku życia i tutaj także częściej mężczyźni niż kobiety. Jest to tzw. dna wieku starczego. Jak już wspomniałam, szczyt zapadalności na tę chorobę przypada na mężczyzn w wieku 30-40 lat. Kobiety chorują dopiero po menopauzie, co wiąże się z obniżeniem poziomu estrogenów. Początek choroby wcześniejszy niż 30-ty rok życia u mężczyzn lub przed menopauzą u kobiet wzbudza podejrzenie dziedzicznego uszkodzenia enzymatycznego lub choroby nerek.

Dna moczanowa jest stanem chorobowym charakteryzującym się odkładaniem się złogów kryształów moczanu sodowego w stawach i w tkankach miękkich. W płynie stawowym, zaaspirowanym ze stawu w czasie ataku dny, można stwierdzić pod mikroskopem liczne, załamujące światło, charakterystyczne kryształki moczanu sodu, przypominające igiełki. Cóż to takiego ów tajemniczy moczan sodowy? Jest to sól sodowa kwasu moczowego, który jest końcowym produktem rozpadu puryn w organizmie. Puryny są to zasady aminowe, które są składnikami biologicznie ważnych cząsteczek, takich jak kwasy nukleinowe (DNA, RNA) - nośniki kodu genetycznego oraz związków bogatoenergetycznych, np. AMP, GMP. Najważniejsze puryny to: adenina, guanina, ksantyna. W organizmie ulegają one, w całym szeregu przemian pośrednich, utlenieniu do kwasu moczowego, przy czym ostatnim etapem jest utlenianie związku zwanego ksantyną do kwasu moczowego. Reakcję tę katalizuje enzym oksydaza ksantynowa. Puryny dostarczane są do organizmu z pokarmem. Bogatym źródłem puryn są produkty, takie jak: podroby, mięso czerwone, sardynki, ryby. Zwiększone wytwarzanie kwasu moczowego w organizmie wiąże się z nadmiernym spożyciem puryn, a także etanolu i fruktozy. lek. med. Agata Płowecka

Re: dna moczanowa? alkohol i kawa? | Dr.Endriu, 11-07-2007, 17:18

no ze tak powiem wydajnosc mi umyslowa mi spadla, zdolnosc koncentracji, rozwiazywania problemow itp
Jak widać wydolność umysłowa u Jurka cały czas jest na lichym poziomie....

Dna jest chorobą metaboliczną, spowodowaną korytkowym modelem żywienia, czyli obfitym spożywaniem potraw mięsnych, TŁUSTYCH, a przy tym dużej
ilości
węglowodanów, szczególnie fruktozy ....
I stosowanie "diety optymalnej" w tym przypadku prowadzi do pogorszenia stanu pacjenta...

znajomi twierdza ze to wlasnie optymalna dieta ktora stosowalem przez 2 lata wpedzila mnie w klopoty
-- Pozdrawiam Dr.Endriu nmp1(małpa)interia.pl drendriu.ovh.org

"Uwaga !!!. Niniejszym informuję iż nie jestem lekarzem medycyny :) ."

Re: dna moczanowa? alkohol i kawa? | Jurek, 11-07-2007, 19:35

Użytkownik "Dr.Endriu" napisał w wiadomości news:f72kuq$i2r$1 [at] news.interia.pl...

Jak widać wydolność umysłowa u Jurka cały czas jest na lichym poziomie....

ilości

I stosowanie "diety optymalnej" w tym przypadku prowadzi do pogorszenia stanu pacjenta...

Ubawiłem się ze słów "znajomi twierdzą".... No cóż kolego z dną moczanową. Musisz dalej brnąć w tę chorobę, bo chcesz chorować tak jak większość... Mnie to "nie doskwiera"... Pozdrawiam Jurek M.

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw

Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw wyd.2 Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw wyd.2

Dieta oczyszczająca wątrobę Dieta oczyszczająca wątrobę

Nadmiar kwasu rujnuje zdrowie - przyczyny i skutki Nadmiar kwasu rujnuje zdrowie - przyczyny i skutki

Choroby nerek i pęcherza Choroby nerek i pęcherza