Powiązane leki
(opisy)

Tagi

wkladac bebenkowy blona odetkac zatkac woskowina ucho jacenty woda cisnienie

Fora dyskusyjne

zobacz suche, łuszczące się ucho, ból (2)

zobacz Pobity (3)

zobacz problem z uchem (2)

zobacz Zatykające się ucho (0)

zobacz Cmoknięcie w ucho i potworny ból (6)

zobacz Niedosłuch ucha,przytkane uszy,problem z ciśnieniem (8)

zobacz zatkane ucho (1)

zobacz zatkane, obolałe ucho (2)

zobacz Zatkane ucho. Nic nie pomaga. (0)

zobacz Zatkane ucho (11)

zobacz Płukanie uszu (pytanie) (2)

zobacz Niedosłuch w prawym uchu - o co chodzi? (18)

zobacz Katar zatyka mi uszy (1)

zobacz Zatkane ucho od kataru (2)

zobacz Zatkane uszy po locie samolotem (5)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Jak odetkac zatkane ucho???

Jak odetkac zatkane ucho???

Ryj, 04-11-1999, 21:18

Witam :) Mam problem - szesto zatykaja mi sie uszy (po kapieli lub wizycie na basenie), bywa to denerwujace, zwlaszcza, ze troche szkoda mi pieniedzy na wizyte u laryngologa :) Tak wiec mecze sie zwykle ze dwa tygodnie zanim ucho "samoczynnie" sie odetka. W zwiazku z tym mam pytanie: czy istnieje jakis domowy (i skuteczny) sposob na odetkanie ucha? Z gory dzieki za odpowiedz :)

-- ....zdrowie! Ryj | suffer [at] box43.gnet.pl

Re: Jak odetkac zatkane ucho??? | MZ, 04-11-1999, 21:58

Mam problem - szesto zatykaja mi sie uszy (po kapieli lub wizycie na basenie), bywa to denerwujace, zwlaszcza, ze troche szkoda mi pieniedzy na wizyte u laryngologa
to zalezy co jest przyczyna mozna probowac przelknac kilka razy sline lub dmuchnac przez nos, ale trzymajac go zatkanym. Zabiegi te sluza wyrownywaniu cisnienia wykorzystujac polaczenie ucha wew. ze srodowiskiem zewnetrznym przez kanal trabkowy (do nosogardla).

Inna przyczyna, to byc moze zaleganie wody w uszach po plywaniu. Mozna po prostu przechylis glowe na prawo i lewo, aby ja usunac.

Jesli to nie pomoze, konieczna jest wizyta u laryngologa.

Re: Jak odetkac zatkane ucho??? | Ryj, 05-11-1999, 02:36

MZ napisał(a) w wiadomości: ...
na
to zalezy co jest przyczyna
Dokladnie to bylo tak, ze po umyciu glowy mi sie troche zatkalo i chcialem odetkac "paleczka higieniczna" no i mam - zatkalem.

mozna probowac przelknac kilka razy sline lub dmuchnac przez nos, ale trzymajac go zatkanym. Zabiegi te sluza wyrownywaniu cisnienia wykorzystujac polaczenie ucha wew. ze srodowiskiem zewnetrznym przez kanal trabkowy (do nosogardla).
Probowalem na poczatku, nie zadzialalo.

Inna przyczyna, to byc moze zaleganie wody w uszach po plywaniu. Mozna po prostu przechylis glowe na prawo i lewo, aby ja usunac.
Nic z tego

Jesli to nie pomoze, konieczna jest wizyta u laryngologa.
Eeee tam. Przejdzie po kilku tygodniach, tyle ze przez ten czas bede sie frustrowal :(

Re: Jak odetkac zatkane ucho??? | Jacenty, 05-11-1999, 12:12

Kiedy mój syn miał 3 lata przepłukiwałem mu uszy przy pomocy gruszki gumowej z miękkim końcem. Tak mi poradził lekarz. Do gruszki należy naciągnąć ciepłej wody (letniej), tak aby nie powodować nieprzyjemnego uczucia w uchu. Końcówki gruszki nie wolno wkładać głęboko. Nie może ona szczelnie zatykać otworu w uchu, bo można uszkodzić błonę bębenkową (wzrost ciśnienia). Niedawno też po kąpieli zaczęło mnie pobolewać ucho. Na noc wkropliłem sobie popularny środek, Antotalgin. Przez noc spowodował on rozmięknięcie woskowiny która się musiała przemieścić i przytkało mnie na dobre. Przepłukałem sobie ucho i poskutkowało. Wyleciał kawałek woskowiny twardy jak patyk. Ponieważ dawno już nie robiłem tego zabiegu, to trwało to dość długo (10 - 15 prób). Rzecz polega na tym, aby w odpowiednim kierunku skierować strumień wody, i trzeba przy tym delikatnie odciągać koniec ucha (tradycyjne miejsce na kolczyki). Ponieważ na początku mi to nie wychodziło (sobie znacznie trudniej niż komuś), to wsadziłem sobie w ucho zapałkę, aby zobaczyć w lustrze w jakim kierunku idzie kanał słuchowy. Potem w tym samym kierunku starałem się ustawić końcówkę gruszki. Jak wyleciała woskowina, nie było żadnego problemu z pozbyciem się wody.

Powodzenia i zachowaj ostrożność Jacenty

Re: Jak odetkac zatkane ucho??? | Ryj, 05-11-1999, 17:12

Jacenty napisał(a) w wiadomości: ...

[...]
Niedawno też po kąpieli zaczęło mnie pobolewać ucho. Na noc wkropliłem sobie popularny środek, Antotalgin. Przez noc spowodował on rozmięknięcie
[...]

Jak rozumiem dostepny w aptece bez recepty?

Powodzenia i zachowaj ostrożność
Oczywiscie :) I dzieki za rade.

Jacenty

Re: Jak odetkac zatkane ucho??? | Enio, 05-11-1999, 18:52

Dokladnie to bylo tak, ze po umyciu glowy mi sie troche zatkalo i chcialem odetkac "paleczka higieniczna" no i mam - zatkalem.
Paleczka kosmetyczna.... uuuuuuu.... nie wiem czy Twoje szacowne ucho wlasnie nie "stracilo dziewictwa" :-( A moze tylko wepchnales sobie woskiwine bardzo gleboko. Ja bym sie jednak przeszedl do laryngo.

Enio.

Re: Jak odetkac zatkane ucho??? | Ryj, 05-11-1999, 20:01

Enio napisał(a) w wiadomości: ...
chcialem
Paleczka kosmetyczna.... uuuuuuu....
Na jedno wychodzi ;)

nie wiem czy Twoje szacowne ucho wlasnie nie "stracilo dziewictwa" :-(
A ja wiem - nie stracilo, zdarzylo mi sie to juz kilkanascie razy :)

A moze tylko wepchnales sobie woskiwine bardzo gleboko.
Najprawdopodobniej :(

Ja bym sie jednak przeszedl do laryngo.

Enio.

Re: Jak odetkac zatkane ucho??? | PhoeniX, 05-11-1999, 22:09

Paleczka kosmetyczna.... uuuuuuu.... nie wiem czy Twoje szacowne ucho wlasnie nie "stracilo dziewictwa" :-( A moze tylko wepchnales sobie woskiwine bardzo gleboko. Ja bym sie jednak przeszedl do laryngo.
Ja tak lekko nie na temat ale co by było gdyby przebiła się błona bembenkowa ? Czy błona ta zregenerowała by się po jakimś czasie ?

-- pozdrawia file://==PhoeniX==\

Odp: Jak odetkac zatkane ucho??? | Wojtek, 06-11-1999, 10:05

Ja tak lekko nie na temat ale co by było gdyby przebiła się błona bembenko
wa
? Czy błona ta zregenerowała by się po jakimś czasie ?

Jasne, ze tak. Moga tylko pozostac blizny, ktore nieco pogorsza sluch...

\`ojtek.

Re: Jak odetkac zatkane ucho??? | Jacenty, 06-11-1999, 16:41

Jak rozumiem dostepny w aptece bez recepty?
To jest jak aspiryna, stare i popularne.

Re: Jak odetkac zatkane ucho??? | Jacenty, 06-11-1999, 16:44

Jasne, ze tak. Moga tylko pozostac blizny, ktore nieco pogorsza sluch...

Oj nie wiem. Ale błona bębenkowa jest dobrze unerwiona i trzebaby dużego samozaparcia, aby pomału wkładając patyk ją przebić. Ból byłby okropny. Jacenty

Re: Jak odetkac zatkane ucho??? | Jacenty, 06-11-1999, 16:50

Jarek Geryn napisał(a) w wiadomości: ...
Trzeba zatkac nos palcami i dmuchac mocno az do bolu Jarek
Sory ale to chyba głupi żart. Z budowy ucha wynika, że ciśnienie powietrza działające na błonę bębenkową z gardła poprzez trąbkę Eustachiusza, wydmuchało by bębenek od środka na zewnątrz. Tylko przy bębenku sperforowanym jest możliwe takie przedmuchanie ucha. Mógł tak robić mój dziadek. Ale był głuchy jak pień. Odradzam takich prób. Jacenty

Re: Jak odetkac zatkane ucho??? | PhoeniX, 06-11-1999, 18:04

Oj nie wiem. Ale błona bębenkowa jest dobrze unerwiona i trzebaby dużego samozaparcia, aby pomału wkładając patyk ją przebić. Ból byłby okropny.
A kto Ci każe wkładać patyki do uszu ? :-)

-- pozdrawia file://==PhoeniX==\

Re: Jak odetkac zatkane ucho??? | Tomasz Bandurski, 07-11-1999, 00:17

Jacenty napisał(a) w wiadomości: ...
Jarek Geryn napisał(a) w wiadomości: ... Sory ale to chyba głupi żart. Z budowy ucha wynika, że ciśnienie powietrza działające na błonę bębenkową z gardła poprzez trąbkę Eustachiusza, wydmuchało by bębenek od środka na zewnątrz. Tylko przy bębenku sperforowanym jest możliwe takie przedmuchanie ucha.
Czasem jezeli dochodzi do zatkania trabki Eustachiusza (obrzek zapalny np. w czasie kataru) i powietrze w jamie bebenkowej ulega "zresorbowaniu" obniza sie cisnienie co napina blone bebenkowa i uposledza sluch. Mozna wtedy "przetkac" ucho dmuchajac w ten sposob, tzn zatykajac nos i dmuchnac (cos jak proba Valsalvy). Ale wtedy mozna przy okazji wprowadzic do jamy bebenkowej bakterie z gardla i zapalenie ucha gotowe. Lekarz przedmuchuje uszy w podobny sposob: wklada gumowa gruche do nosa, karze mowic Ja-kub, lub wedle uznania Kra-kow lub cos z podobna koncowka (zgloska) zamykajaca podniebienie miekkie i przy drugiej sylabie dmucha w nos. Dla wlasnej orientacji lekarz moze podlaczyc zatkane ucho pacjenta ze swoim za pomoce wezyka - slyszy wtedy pykniecie odblokowanej blony. Ale nie mozna wydmuchac w ten sposob wody z kanalu sluchowego, bo blona pozostaje nienaruszona (intacta :-)). Ja osobiscie podskakuje z przechylona glowa, albo _delikatnie_ wkladam wacik kosmetyczny (taki na patyczku) i czekam az wata wchlonie wode jak knot. Tomek

Re: Jak odetkac zatkane ucho??? | Jarek Geryn, 07-11-1999, 16:41

Trzeba zatkac nos palcami i dmuchac mocno az do bolu Jarek Ryj napisał(a) w wiadomości: ...
Witam :) Mam problem - szesto zatykaja mi sie uszy (po kapieli lub wizycie na basenie), bywa to denerwujace, zwlaszcza, ze troche szkoda mi pieniedzy na wizyte u laryngologa :) Tak wiec mecze sie zwykle ze dwa tygodnie zanim ucho "samoczynnie" sie odetka. W zwiazku z tym mam pytanie: czy istnieje jakis domowy (i
skuteczny)
sposob na odetkanie ucha? Z gory dzieki za odpowiedz :)

...zdrowie! Ryj | suffer [at] box43.gnet.pl

Re: Jak odetkac zatkane ucho??? | , 24-04-2002, 18:33

Najlepszy, szybki i bezplatny sposob- Wziac strzykawke, ale oczywiscie bez igly. Napelnic ja letnia woda i pod cisnieniem wstrzyknac ja sobie w zatkane ucho. Po kilku probach wyprze ona woskowine tamujaca kanal sluvhowy, Co za ulga... I nie trzeba tracic czasu, zdrowia i pieniedzy na polska sluzbe zdrowia!

Witam :) Mam problem - szesto zatykaja mi sie uszy (po kapieli lub wizycie na basenie), bywa to denerwujace, zwlaszcza, ze troche szkoda mi pieniedzy na wizyte u laryngologa :) Tak wiec mecze sie zwykle ze dwa tygodnie zanim ucho "samoczynnie" sie odetka. W zwiazku z tym mam pytanie: czy istnieje jakis domowy (i skuteczny) sposob na odetkanie ucha? Z gory dzieki za odpowiedz :)

...zdrowie! Ryj | suffer [at] box43.gnet.pl

Wysłano z serwisu OnetNiusy: niusy.onet.pl

Re: Jak odetkac zatkane ucho??? | violeczka, 24-04-2002, 20:58

Bardzo, bardzo inteligentnie!!! A nie pomyslales, o komplikacjach. Znam przypadek z naszej poradni, kiedy pacjent zglosil sie do przeplukania ucha, po interwencji laryngologa okazalo sie, ze ma przebita blone benbenkowa i dlatego nie slyszy, a nie z powodu nadmiaru woskowiny. Ale coz kazdy ma swoj rozum chcesz to robic w domu to powodzenia, tylko nie narzekaj pozniej na polska sluzbe zdrowia. violeczka Użytkownik napisał w wiadomości news:1066.00002bc5.3cc6de3c [at] newsgate.onet.pl...
Najlepszy, szybki i bezplatny sposob- Wziac strzykawke, ale oczywiscie bez igly. Napelnic ja letnia woda i pod cisnieniem wstrzyknac ja sobie w
zatkane
ucho. Po kilku probach wyprze ona woskowine tamujaca kanal sluvhowy, Co za ulga... I nie trzeba tracic czasu, zdrowia i pieniedzy na polska sluzbe
zdrowia!

na
skuteczny)

Wysłano z serwisu OnetNiusy: niusy.onet.pl

Re: Jak odetkac zatkane ucho??? | Jacek, 24-04-2002, 21:34

Z mycia twarzy tez moze wyniknac wiele komplikacji zdrowotnych, jak np. zaczerwienie i podraznienie oczu od mydla, co jednak nie oznacza ze wolno sie myc jedynie w poradni.

violeczka wrote:
Bardzo, bardzo inteligentnie!!! A nie pomyslales, o komplikacjach. Znam przypadek z naszej poradni, kiedy pacjent zglosil sie do przeplukania ucha, po interwencji laryngologa okazalo sie, ze ma przebita blone benbenkowa i dlatego nie slyszy, a nie z powodu nadmiaru woskowiny. Ale coz kazdy ma swoj rozum chcesz to robic w domu to powodzenia, tylko nie narzekaj pozniej na polska sluzbe zdrowia. violeczka Użytkownik napisał w wiadomości news:1066.00002bc5.3cc6de3c [at] newsgate.onet.pl... zatkane zdrowia! na skuteczny)
Jacek
Projektowanie optymalnych rozkrojow blachy, skory, szkla, tkanin, drewna. True Shape Self(EGO) Nesting Technology world-wide.

Inquiries should be e-mailed to: golfmaster [at] poczta.onet.pl

Re: Jak odetkac zatkane ucho??? | Suzuki Nakai, 25-04-2002, 12:00

Z mycia twarzy tez moze wyniknac wiele komplikacji zdrowotnych, jak np. zaczerwienie i podraznienie oczu od mydla, co jednak nie oznacza ze wolno sie myc jedynie w poradni.
Nie chodzi o to co wolno, ale co jest rozsadne. Pewnie, mozna sobie i plukanie zoladka robic w domu, szlauchem od polewania trawnika. Nie ma zakazu. -------------- Krzysiek, EBP

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Chrapanie Chrapanie

Choroby zakaźne u dzieci Choroby zakaźne u dzieci

Uzdrawiająca siła wody Uzdrawiająca siła wody

Co radzi lekarz. Najczęstsze problemy zdrowotne Co radzi lekarz. Najczęstsze problemy zdrowotne

Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani