Powiązane leki
(opisy)

Fenistil na Rany

Causticum compositum (krople)

Kamagel (Aluminii acetotartras, Chamomillae floris extractum glycerinatum)

Flammacerium (Sulfadiazinum, Cerii nitras)

Bionect

Peroxygel (Hydrogenii peroxidum)

Oczar (płyn, spray) (Hamamelis Virginiana)

Pudroderm (Benzocainum, Zinci oxidum, Mentholum)

KomarOff

Citrotravel

Tagi

oparzenie ugryzc oparzyc dziecko dermatolog osocze wylew roslina dziewczynka owad

Fora dyskusyjne

Ugryzienie,ukąszenie? (7)

Oparzenie IIA u rocznego dziecka - 45 godzin temu (1)

oparzenie dziecka (1)

ugryzienie owada,czerwona pręga (3)

uczulenie ? (5)

dziwna wysypka i opuchlizna od łydki poprzez kostke i stope (0)

Ugryzł mnie jakiś owad (3)

Oparzenie słoneczne (4)

oparzenie dłoni (3)

Oparzenie stopy (3)

bąbel jak po oparzeniu (3)

Oparzenie (11)

swędząca skóra po oparzeniach co robić (1)

oparzona ręka olejem (1)

Oparzenia II stopnia (53)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Wylew osocza jak po oparzeniu ale podobno ugryzienie owada - 4 lata dziewczynka

Wylew osocza jak po oparzeniu ale podobno ugryzienie owada - 4 lata dziewczynka

Leszek, 08-10-2007, 15:38

Witajcie Czy reakcja alergiczna 4-letniego dziecka (np. na ugryzienie owada) może powodować efekty jak przy oparzeniu (osocze)?

Moja Ola w środę rano miała kropeczkę na końcu pierwszego palika paluszka serdecznego. Po południu kropka miała centymetr średnicy. Zachodziliśmy w głowę gdzie mogła się oparzyć, bo nie w przedszkolu i nie w domu (przeciez byłby płacz, a ponadto nie ma w dostępu do gorących przedmiotów - nawet nie prasowano). Założylismy plasterek z opatrunkiem i nosiła go do soboty wieczór, gdy zaczęła płakać. Po zdjęciu plasterka okazało się, że cały paluszek podszedł osoczem (to już 3 cm długości!). Pogotowie. Dyżur miał chirurg - stwierdził oparzenie, bo z dzieckiem nigdy nic nie wiadomo - jest takie ruchliwe, że rodzicom nie śni się gdzie może włożyć raczkę (tylko dlaczego "oparzenie" jest od zewnętrznej, a nie od wewnątrz dłoni, którą dziecko przewaznie chwyta?). Zapisał maść na oparzenia Dermazin. Smarowaliśmy i zasłanialiśmy jałową gazą, aby nie Ola drażniła "oparzenia". Dziś rano osocze zaczęło się rozlewać juz na kostkę dłoni. Znów chirurg. Ten stwierdził, że aż takiej reakcji na oparzenie nie powinno być i to raczej reakcja alergiczna na ugryzienie owada. Jakiego i co zastosowac nie wie, bo "nie jest się w stanie już stwierdzić". Zapisał Solcoseryl, zdjął martwy naskórek, zabezpieczył opatrunkiem żywą, świeżą, odsłoniętą tkankę i obandażował całą raczkę.

Czy spotkaliście się z podobnymi przypadkami? Jaki owad może tak "załatwić" paluszek. Warto poszukać, żeby sytuacja się nie powtórzyła - o ile to owad. Czy na pewno nie można stwierdzić co jest powodem? Czego zażądac od lekarza (jakich badań?)

Prosze o radę, bo zaczynam się martwić coraz poważniej.

Dodam, że w piatek wieczorem Ola miała 38,8 stopni - może rzeczywiście jakiś wstrząs po użądleniu?

Z drugiej strony temperatura mogła być wynikiem uprzedniotygodniowego zapalenia oskrzeli, które znów się przyplątało po powrocie do przedszkola? W tym tygodniu lekarz osłuchał i dał nowy antybiotyk. Poprzednio równiez zapisał antybiotyk, bo zapalenie było najwyraźniej bakteryjne - bakterie zaatakowały usta. Teraz wciąż coś dzieje się w oskrzelach, choć jest to już całkiem inny kaszel niż przy starcie zapalenia. Dodałem to na wszelki wypadek - nie sądzę, żeby osocze na paluszku było efektem działania antybiotyku.

Uff. Dużo danych...

Leszek

Re: Wylew osocza jak po oparzeniu ale podobno ugryzienie owada - 4 lata dziewczynka | TMK, 08-10-2007, 19:33

Objawy są nietypowe i dziwne. Nie wiem skad jesteś, ale ja bym poszukała dobrej kliniki dermatologicznej i sprubowała zapiasać się szybko prywatnie do lekarza który tam leczy. Czasami takie dziwne rzeczy znikaja jak się pojawiły...ale na razie nie znika tylko sie rozszerza?. Jeżeli to jakaś rzadka choroba to chodzenie do ośrodka może nie przyniesć efektów. Na pewno dokładniejsze badania krwi by nie zaszkodziły -ale o specjalistycznych badaniach to specjalista który będzie stawiał diagnozę powinien zadecydować. Nie jestem lekarzem (zaznaczam IMHO) jedyna choroba która mi się z tym kojarzy to pęcherzyca, chociaż objawy są trochę inne.Ale ja bym stawiała na dobrego dermatologa anie chirurga. TMK Ciekawość jest pierwszym stopniem do piekła,ale napisz proszę pózniej co zdiagnozowano i jak tam leczenie.

Re: Wylew osocza jak po oparzeniu ale podobno ugryzienie owada - 4 lata dziewczynka | Dora, 08-10-2007, 20:49

TMK ma rację !

cyt.
Na pewno dokładniejsze badania krwi by nie zaszkodziły,
oraz NIEZBĘDNA wizyta w klinice dermatologicznej .

Pozdr Dora

Re: Wylew osocza jak po oparzeniu ale podobno ugryzienie owada - 4 | Michal Jankowski, 08-10-2007, 21:37

Przyłączam się do opinii, że niezbędna jest niezwłoczna wizyta u lekarza specjalisty. Chirurg to może wycinać umie, ale na chorobach skórnych zna się na pewno gorzej od dermatologa.

MJ

Re: Wylew osocza jak po oparzeniu ale podobno ugryzienie owada - 4 lata dziewczynka | magda, 09-10-2007, 00:08

Użytkownik "Leszek" napisał w wiadomości
Witajcie Czy reakcja alergiczna 4-letniego dziecka (np. na ugryzienie owada) może powodować efekty jak przy oparzeniu (osocze)?
U mojego pojawiają się tylko malutkie kuliste pęcherzyki wokół miejsca ugryzienia, ale nie rozlewają się one na obszar większy niż 1 cm. A czy myśleliście o zakłuciu jakąś rośliną? Wydaje mi się że gdzies czytałam o czymś takim, ale głowy nie dam... Pozdrawiam Magda

Re: Wylew osocza jak po oparzeniu ale podobno ugryzienie owada - | Lolalny Lemur, 09-10-2007, 00:09

TMK pisze:
sprubowała
Auuuu...

LL

*Lemury porozumiewaja sie za pomoca roznych dzwiekow - niektore przypominaja odglosy wielorybow i policyjna syrene, inne, jak u lemura wari, smiech szalenca.*

Re: Wylew osocza jak po oparzeniu ale podobno ugryzienie owada - 4 lata dziewczynka | magda, 09-10-2007, 00:14

Użytkownik "magda" napisał w wiadomości
A czy myśleliście o zakłuciu jakąś rośliną? Wydaje mi się że gdzies czytałam o czymś takim, ale głowy nie dam...
Już wiem, czytałam chyba o tym: stareczarnowo.org...readmore=29 Aczkolwiek wydaje mi się ze inne rośliny też moga dawać takie objawy. tak jak radzą inni jak najszybciej wybrałabym się do dermatologa, szczególnie ze zmiany się powiększają... Pzdr magda

Re: Wylew osocza jak po oparzeniu ale podobno ugryzienie owada - | BBjk, 09-10-2007, 08:15

Leszek pisze:

Czy reakcja alergiczna 4-letniego dziecka (np. na ugryzienie owada) może powodować efekty jak przy oparzeniu (osocze)?
[...]

Jest październik, więc pewnie to nie roślina, ale na wszelki wypadek przytoczę własne doświadczenie. W czerwcu w Rumunii poparzyłam się dyptamem, objawy wystąpiły drugiego-trzeciego dnia po kontakcie z rośliną właśnie takie, jak opisujesz: powiększające się z godziny na godzinę pęcherze rozlewające się na całe przedramię, gorączka i ogólne samopoczucie do niczego. Lekarka ogólna dała antybiotyk i skierowanie do instytutu chorób tropikalnych (a to nie wiem, po co), poszłam do dermatologa, dostałam inny antybiotyk i qpę maści. Blizny mam do dziś, już mało widoczne, a cala "choroba" trwała ok 10 dni. Imho powinien 'to' zobaczyć dobry dermatolog.

Czy dziecko miało kontakt z jakimiś roślinami? Toksyny roślinne dają objawy po kilku dniach właśnie. Ztcw, u nas rosnący dziko barszcz Sosnowskiego wywołuje podobne efekty, a toksyczny dyptam bywa hodowany w ogródkach.
Basia

Re: Wylew osocza jak po oparzeniu ale podobno ugryzienie owada - 4 lata dziewczynka | Basia Z., 09-10-2007, 10:24

Użytkownik "BBjk" :

Czy dziecko miało kontakt z jakimiś roślinami? Toksyny roślinne dają objawy po kilku dniach właśnie. Ztcw, u nas rosnący dziko barszcz Sosnowskiego wywołuje podobne efekty, a toksyczny dyptam bywa hodowany w ogródkach.
Ale do poparzenia barszczem potrzebna jest jeszcze ekspozycja na słońce. Ktoś z mojej rodziny kilka lat temu trafił do szpitala z powodu poparzenia barszczem. Posadził go w ogródku, bo był ładny a potem ścinał bo za bardzo urósł i wynosił łodygi na śmietnik. Wystarczyło na poparzenie całych przedramion i klatki piersiowej.

Też doradzam kontakt z dermatologiem.

Pozdrowienia

Basia

Re: Wylew osocza jak po oparzeniu ale podobno ugryzienie owada - 4 lata dziewczynka | Leszek, 09-10-2007, 19:56

magda wrote:
Użytkownik "magda" napisał w wiadomości

Już wiem, czytałam chyba o tym: stareczarnowo.org...readmore=29 Aczkolwiek wydaje mi się ze inne rośliny też moga dawać takie objawy. tak jak radzą inni jak najszybciej wybrałabym się do dermatologa, szczególnie ze zmiany się powiększają... Pzdr magda
Wyobraź sobie, że mieszkam w Goleniowie. Pozostaje sprawdzić, czy w przedszkolu dzieci nie miały styczności w taką rośliną. Tylko czy w październiku może ona być niebezpieczna? Dzięki za info i wszystkie odpowiedzi - dla wszystkich. Rana się na razie goi. Leszek

Re: Wylew osocza jak po oparzeniu ale podobno ugryzienie owada - 4 lata dziewczynka | magda, 09-10-2007, 20:10

Użytkownik "Leszek" napisał w wiadomości

Wyobraź sobie, że mieszkam w Goleniowie.
Swiat jest jednak bardzo maly...

Tylko czy w
październiku może ona być niebezpieczna?
Ja nie mam pojecia, ale moze w razie czego na pl.rec.ogrody wiedzieliby wiecej na temat takich parzacych roslin... Pzdr Magda.

Re: Wylew osocza jak po oparzeniu ale podobno ugryzienie owada - 4 lata dziewczynka | Leszek, 09-10-2007, 20:30

Michal Jankowski wrote:
Przyłączam się do opinii, że niezbędna jest niezwłoczna wizyta u lekarza specjalisty. Chirurg to może wycinać umie, ale na chorobach skórnych zna się na pewno gorzej od dermatologa.
To tekst z wczoraj - zamiast wysłać zachowałem i siedział w roboczych...

Okazało się, że dziś jest u nas specjalista - dermatolog - ordynator ze Szczecina. Lekarz Oli szybko nas dodał do listy kilku pacjentów, bo nie było ich wielu. Dermatolog również rozpoznał oparzenie. Jeśli tak, to rzeczywiście dzieci potrafią znaleźć coś goracego w niespodziewanym miejscu (czajnik na kuchni, opiekacz do kanapek). Dermatolog, pytany o dodatkowe badania, stwierdził, że nie ma sensu robić dodatkowych badań, bo dla niego punktowe oparzenie może u dziecka wywołać takie objawy. Codziennie Ola będzie miała zmieniany opatrunek i nakładany Dermazin. W związku z tym, że otrzymuje antybiotyk - na oskrzela, jest zabezpieczona przed działaniem ewentualnych skutków ugryzienia owada. Jest więc chroniona na oba przypadki. Jest niestety krzyk i płacz - przy zdejmowaniu opatrunku, ale ból jest mam nadzieję minimalny, bo opatrunek jest najpierw rozmaczany solą fizjologiczną i przyczyną krzyku jest więc raczej uraz psychiczny. Nie mniej - pewnie równiez tak macie, to ja wolałbym sie 3 razy oparzyć. Na razie - w nocy, rozerwałem sobie mały palec. Rada: zakładajcie kapcie, zapalajcie światło, bo ktoś może zostawić rozkładany kosz z prasowaniem - na tradycyjnie uczęszczanej (po ciemku) drodze do wodopoju... Takie kosze mają ostre ścianki i dziurki w które może wpaść palec :( Pozdrawiam L.

Re: Wylew osocza jak po oparzeniu ale podobno ugryzienie owada - | Lolalny Lemur, 10-10-2007, 00:05

Leszek pisze:

Dermatolog, pytany o dodatkowe badania, stwierdził, że nie ma sensu robić dodatkowych badań, bo dla niego punktowe oparzenie może u dziecka wywołać takie objawy.
Jak dla mnie co najmniej dziwne. Rodzice twierdzą, że dziecko się nie oparzyło (bo przecież byście wiedzieli - to zazwyczaj słychać) a dermatolog mówi, że właśnie tak i nie chce zlecić badań? Ja bym sie uparła - jesli nie chciałby dać skierowania poszłabym prywatnie.

LL

Re: Wylew osocza jak po oparzeniu ale podobno ugryzienie owada - 4 lata dziewczynka | Harun al Rashid, 10-10-2007, 01:49

Użytkownik "Lolalny Lemur" ...
Leszek pisze:

Jak dla mnie co najmniej dziwne. Rodzice twierdzą, że dziecko się nie oparzyło (bo przecież byście wiedzieli - to zazwyczaj słychać) a dermatolog mówi, że właśnie tak i nie chce zlecić badań? Ja bym sie uparła - jesli nie chciałby dać skierowania poszłabym prywatnie.

Się nie będę za bardzo upierać, ale ze szkolenia pp majaczy mi się określanie mianem oparzenia także te zmiany skóry, które wystąpiły po kontakcie z substancją drażniącą - chemiczną, roślinną. One dają właśnie taki rozpełzający się pęcherz. Bakterie faktycznie odpadają przy antybiotykach. Pozostaje nadkażenie wirusem i zmiany alergiczne. I co, będziesz lecieć po przeciwciałach w ciemno? To można do końca świata wykluczać i nie dojść winowajcy. Pozostaje leczenie objawowe.

EwaSzy

Re: Wylew osocza jak po oparzeniu ale podobno ugryzienie owada - 4 lata dziewczynka | Leszek, 10-10-2007, 10:16

Harun al Rashid wrote:

Się nie będę za bardzo upierać, ale ze szkolenia pp majaczy mi się określanie mianem oparzenia także te zmiany skóry, które wystąpiły po kontakcie z substancją drażniącą - chemiczną, roślinną. One dają właśnie taki rozpełzający się pęcherz. Bakterie faktycznie odpadają przy antybiotykach. Pozostaje nadkażenie wirusem i zmiany alergiczne. I co, będziesz lecieć po przeciwciałach w ciemno? To można do końca świata wykluczać i nie dojść winowajcy. Pozostaje leczenie objawowe. EwaSzy
Jest stosowane objawowe leczenie - codziennie oparzenie smarowane jest maścią Dermazin i osłaniane nową gazą, zawijane, żeby nie dopuścić do zainfekowania. Poprawia się. Leszek

Re: Wylew osocza jak po oparzeniu ale podobno ugryzienie owada - 4 lata dziewczynka | Harun al Rashid, 10-10-2007, 14:29

Użytkownik "Leszek"
Poprawia się.

I to najważniejsza i najlepsza wiadomość. :)

EwaSzy

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Wczesne leczenie oparzeń Wczesne leczenie oparzeń

Zielska, zioła i ziółka Zielska, zioła i ziółka

Rośliny lecznicze Rośliny lecznicze

Guide to Natural Healing Guide to Natural Healing

Wiosenna apteka Pana Boga Wiosenna apteka Pana Boga