Tagi

granica wybitny kuzyn skomplikowac przelomowy nauka latet odkrycie nauczyc wykonywac

Fora dyskusyjne

czeste narkozy w wieku niemowlecym (2)

Brainwave (3)

proszę o interpretację wyników (3)

Przeciazenia miesni, jaka jest granica? (1)

ogromny stolec i krew (10)

bóle głowy (1)

CHŁONIAK - czy znacie jakiegoś wybitnego onkologa ? (0)

Wzdęcia itp (0)

Cytologia GRUPA II (3)

STENOTROPHOMOMAS MALTOPHILIA (1)

Genetyka (12)

Czy nasze dzieci będą zdrowę? (2)

Żylaki - problem z zastawkami przyczyna? (4)

Silne bóle głowy, krew z nosa pod ciśnieniem, przekrwione ok (0)

Duze piersi i brodawki. (3)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Wybitni polscy lekarze?

Wybitni polscy lekarze?

Latet, 08-08-2008, 09:18

Witam,

Zastanawiam się, czy mamy w Polsce na tyle dobrych lekarzy (zwłaszcza naukowców), którymi moglibyśmy się pochwalić za granicą. Chodzi mi o naprawdę fachowców z wyższej półki. Znacie takich? Co wybitnego osiągnęli? Co sobą reprezentują? Do głowy przychodzi mi tylko prof. Skarżyński (ten od słuchu).

Jakieś inne propozycje? Pytanie nie jest ironicznie. Spróbujmy podejść do tego pozytywnie, bez zrzędzenia :-)

Dzięki,

latet

Re: Wybitni polscy lekarze? | biggero, 08-08-2008, 03:51

Problem jest w tym, że polskie badania określiłbym mianem "niezbyt użytecznych". No bo kogo obchodzi "częstość występowania danej choroby w populacji polskiej", a takie tematy prac doktorskich się widuje. Nie jest to jakaś przełomowa wiedza (chociaż nowa i już na pracę doktorską się kwalifikuje). Oczywiście to był przykład z głowy, chyba nawet nie za dobry, ale można zrozumieć, o co chodzi. Oczywiście ten doktorant nauczy się przy okazji jak walczyć z tą chorobą, jakie badania (często skomplikowane badania genetyczne) wykonywać, ale tego nauczyłby się też, jakby pojechał na praktykę za granicę. Znowuż cała rzesza naukowców testuje leki (wykonują próby kliniczne) na polskich pacjentach. Dużo tutaj nauki nie ma, tylko kasa z zagranicy, żeby przeżyć. Odebrać lek z zagranicy, podać pacjentom, poobserwować ich, porobić badania kontrolne, zaraportować wyniki. To nie nauka, tylko zdolności organizacyjne są tu ważne. Oczywiście takie prace, jak powyżej, wykonuje się także za granicą. Ale jest także wiele prac z rzeczywiście przełomowymi odkryciami. A u nas nic. I to nie jest tylko i wyłącznie sprawa pieniędzy, ale także podejścia (prościej i bezpieczniej robić proste prace, które wiadomo, że wyjdą, niż skomplikowane, które mogą nie wyjść i z których później trzeba będzie się tłumaczyć) i infrastruktury (w Polsce nie ma dostępnych środków i nie ma firm - o wszystko trzeba się samemu zatroszczyć, przez co zamiast uprawiać naukę, człowiek musi się zajmować papierkami i organizacją). A takim przełomowym polskim odkryciem, o którym słyszałem, jest selol, który pomaga zwalczać ludziom raka. Niestety, dość obiecujący specyfik nie może doczekać się sfinansowania badań klinicznych przez polski przemysł farmaceutyczny. Słyszałem o tym dość dawno, a może coś się zmieniło?

Re: Wybitni polscy lekarze? | Kaprisia, 08-08-2008, 12:21

Latet napisał(a):

Witam,

Zastanawiam się, czy mamy w Polsce na tyle dobrych lekarzy (zwłaszcza naukowców), którymi moglibyśmy się pochwalić za granicą. Chodzi mi o naprawdę fachowców z wyższej półki. Znacie takich? Co wybitnego osiągnęli? Co sobą reprezentują? Do głowy przychodzi mi tylko prof. Skarżyński (ten od słuchu).
Profesor Franciszek Kokot. Europejska sława w dziedzinie nefrologii. Kilka lat temu szukałam pomocy w Szwajcarii i Niemczech dla mojego kuzyna, u którego zdiagnozowano przewlekłą niewydolność nerek.

Kiedy jednak dowiedzieli się, że kuzyn jest u prof. Kokota, to reakcja była : "to my już niczego lepszego nie zrobimy, bo sami jesteśmy jego uczniami, kuzyn pani jest w najlepszych rękach".

Kaprisia

Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -> www.gazeta.pl/usenet/

Re: Wybitni polscy lekarze? | Latet, 08-08-2008, 13:25

Ale prosiłem bez marudzenia :-) czyli bez diagnoz dlaczego jest jak jest. Chodzi mi o nazwiska, no ktoś się musi jednak wyróżniać w tłumie i nie koniecznie osiągnięciami naukowymi, może po prostu solidnością, uczciwościa, fachowością, inicjatywą... no nie wiem... Skarżyński, Lub(o)iński (ze Szczecina), są takie rodzynki, tylko ciężko ich wyłowić...

Dzięki,

latet

Re: Wybitni polscy lekarze? | Andi, 08-08-2008, 13:52

Ale prosiłem bez marudzenia :-) czyli bez diagnoz dlaczego jest jak jest. Chodzi mi o nazwiska, no ktoś się musi jednak wyróżniać w tłumie i nie koniecznie osiągnięciami naukowymi, może po prostu solidnością, uczciwościa, fachowością, inicjatywą... no nie wiem... Skarżyński, Lub(o)iński (ze Szczecina), są takie rodzynki, tylko ciężko ich wyłowić...
To ja się dorzucę, może .... hmmm....

Zbigniew Religa (bez podtekstów politycznych ! - chodzi tylko o jego działalność medyczną) pl.wikipedia.org/...niew_Religa

Ariadna Gierek-Łapińska (pomimo jej niedawnej wpadki, wiele dobrego zrobiła w okulistyce) katowice.naszemia...708349.html

To tak ze śląska :)

Pozdrawiam, Andi

Re: Wybitni polscy lekarze? | Stokrotka, 09-08-2008, 22:42

...czy mamy w Polsce na tyle dobrych lekarzy (zwłaszcza naukowców), którymi moglibyśmy się ___pochwalić za granicą. ___
Po co ? Żeby kogoś udupić? Szukasz ofiar do niszczenia?

Nawet jak bym znała, nigdy bym tu nie wymieniła. Dla swojego dobra: od danego momentu nie mogła bym się już docisnąć do takiego medyka, i dla dobra pszyszłego pokolenia: by mu nikt takiego nie odebrał , a zniszczyć życie człowiekowi można wieloma sposobami.

Nie jestem medykiem. (tekst w nowej ortografii: ó->u , ach->h ,rz.->ż lub sz., -ii-> -i) Ortografia to NAWYK, często nielogiczny, ktury ludzie ociężali umysłowo nażucają bezmyślnie następnym pokoleniom. reforma.ortografi.w.interia.pl

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Psychologia. Podręcznik akademicki - tom 1 Psychologia. Podręcznik akademicki - tom 1

Dolegliwosci wątroby i dróg żółciowych Dolegliwosci wątroby i dróg żółciowych

Wykłady z fizjologii człowieka Wykłady z fizjologii człowieka

Zdrowie od kuchni Zdrowie od kuchni

Granice genetycznego ulepszania człowieka Granice genetycznego ulepszania człowieka