Powiązane leki
(opisy)

Corhydron (Hydrocortisonum)

Loram (Loratadinum)

Pollinex+Rye (Allergen extracts)

Emadine 0,05% (Emedastinum)

Nosaller

Staloral

Alomide (Lodoxamidum)

Claritine (Loratadinum)

Polcortolon (Triamcinolonum)

Xolair (Omalizumab)

Tagi

skora bialkowo dziecko mascic hydrokortyzon alergen dyskusyjny alergia skazac dawac

Fora dyskusyjne

zobacz skaza bialkowa a azs u dzieci (3)

zobacz Sucha skóra 2m dziecka (17)

zobacz skaza białkowa (1)

zobacz Plamki na brzuszku niemowlaka (2)

zobacz Swędzące krosty (2)

zobacz Skaza białkowa? (0)

zobacz moj maly ma skaze bialkowa (4)

zobacz Łojotokowe zapalenie skóry a skaza białkowa (0)

zobacz skaza bialkowa a witaminki (1)

zobacz atopowe zapalenie skóry czy skaza białkowa (33)

zobacz Skaza Białkowa (1)

zobacz Czy t ojest skaza białkowa? (4)

zobacz Skaza białkowa? (0)

zobacz wysypka po witaminach? (0)

zobacz Czy to SKAZA BIAŁKOWA? (2)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » skaza bialkowa

skaza bialkowa

Rozwarzewscy, 17-11-1999, 20:06

Co to jest skaza bialkowa, czym sie objawia? Czy ktos moze wie, jak sie nazywa po angielsku? Lekarz powiedzial mi, ze moje dziecko to ma, ale wiecej nic sie juz nie dowiedzialam. Jak mam w zwiazku z tym postepowac? Bede wdzieczna za pomoc, Monika

Re: skaza bialkowa | , 17-11-1999, 21:18

On Wed, 17 Nov 1999 18:06:30 GMT, "Rozwarzewscy" wrote and nobody noticed it except me:

Co to jest skaza bialkowa, czym sie objawia? Czy ktos moze wie, jak sie nazywa po angielsku? Lekarz powiedzial mi, ze moje dziecko to ma, ale wiecej nic sie juz nie dowiedzialam. Jak mam w zwiazku z tym postepowac? Bede wdzieczna za pomoc, Monika

Diathesis prawdopodob. proteinous lub albuminous.

O ile pamietam glownie zmiany skorne, moga byc typu wysypki, pokrzywki, plus biegunka. Czesto po mleku krowim.

Marcin Kubicki

P.S. Do Basi: tym razem napisalem powaznie.

-------------------------------------- Po BHP-owej pascie krótkie zapacie Po autowidolu nie marzne w polu Po benzynie migrena jedynie A najlepiej w palnik daje rozpuszczalnik

Re: skaza bialkowa | Lech, 18-11-1999, 19:34

Przez skaze bialkowa rozumie sie jeden z rodzajow atopowego zapalenia skory: dermetis atopia (o ile dobrze pamietam lacinska nazwe). Objawia sie na skorze zaczerwienieniem, swedzeniem, wypryskiem, pekaniem skory, wyciekami" limfatycznymi oraz czesto (ale chyba niekoniecznie) powiekszeniem wezlow chlonnych. Skaza bialkowa przechodzi po pewnym czasie (wieku ok 4-6 lat) - jak mowia - w inny rodzaj uczulenia. Znawcy temat twierdza ze uczulenia nie mozna sie pozbyc, tylko co najwyzej zamienic w inny rodzaj. Cos w tym jest: mialem w dziecinstwie taka skaze - takze na niektore owoce (np. skaza truskawkowa - bardzo czesta), potem meczyl mnie kurz i siersc, a teraz znow dreczy mnie juz z 12 lat skaza (mam 32 lata). Innych uczulen w zasadzie nie mam. Powiedzenie skaza bialkowa" to czesto pewien skrot myslowy, wiec jesli powiedzial ci to lekarz bez wykonania szczegolowych badan na wykrycie alergenu - pamietaj ze moze to nie byc wcale uczulenie na mleko, jaja itp. Moze uczulasz dziecko dajac mu owoce cytrusowe, banany, moze truskawki, moze dajesz mu warzywa z dzialki, ktora ktos bez miary podlewa nawozami, moze jecie zbyt pikantne rzeczy. Przyczyn moze byc mnostwo - nie wylaczajac np. chleba. Odstaw cytrusy (takze sok np. pomaranczowy), banany, pieprz, ogranicz jaja i uwazaj na chemikalia (czy dobrze pluczesz pranie?). Pamietaj ze skazie sprzyja stres - czasem moze byc glowna przyczyna skazy (dokladnie widze to po sobie), brak wypoczynku itp. Wzmaga objawy takze wilgoc - lagodzi (na ogol - bo czasem powoduje uczulenie) slonce. Miejsca zmienione chorobowo nie powinny sie stykac z takimi tkaninami jak. np. jeans i innymi nieprzepuszczajacymi powietrza (uwaga - pielucha).

Lekarz da ci zasypki (rozbic o kant tylka) i rozne masci. Najskuteczniejsza bedzie taka, ktora zawiera hydrokortyzon, czyli sztuczny hormon, dzialajacy przeciwalergicznie. Blyskawicznie pomoze Twojemu dziecku, ale leczy tylko objawy a nie przyczyne - czyli wszystko wroci do normy (chorobowej), jesli alergen bedzie obecny w organizmie. Nie mozesz tego stosowac dluzej niz kilka dni (ok. 7), bo organizm sie przyzwyczaja i trzeba ciagle wiekszej dawki. A to juz jest niebezpieczne - skora sie odbarwia, traci sprezystosc i staje sie jak pergamin. Ale nie pekaj - posmaruj, tylko z umiarem, bo hydrokortyzon utrzymuje sie w skorze ok 2 doby. Pamietaj tez ze sa bardzo rozne srodki - silne i mocne (duzo hormonu i malo). Smaruj najpierw najslabszym. Super jest masc Cutivate firmy Glaxo Wellcome - dziala tylko miejscowo - czyli kortyzon nie przechodzi do innych organow. Krem jest silniejszy. Cena ok 15 zl za mala tubke - tylko na recepte. A oprocz tego masc alantan plus - bardzo dobra, natluszczajaca oraz linomag - troche smierdzi, oraz masci robione na zamowienie i z przepisu lekarza - zawierajace srodek zakwaszajacy - kwas borny w malutkim stezeniu (popros o biala a nie zolta bo sie lepiej rozsmarowuje i wchlania i chlodzi ergo przynosi ulge). Cialo powinno byc stale nasmarowane (krem nivea itp. pogarsza - na ogol - sprawe). Na dlusza mete - jesli skaza sie utrzymuje - cala sztuka polega na zonglowaniu masciami - podleczyc hydrokortyzonem, smarowac innymi, a kiedy sie znow pogorszy powtorzyc operacje z hydrokortyzonem. Jak tak w kolko robie od lat (ostatni urlop w slonecznej Chorwacji tak mi pomogl, ze hydrokortyzonu nie stosowalem od lipca, ale cos ta paskudna jesien zaczyna dawac sie we znaki). To tyle, jakbyscie mieli problemy - dajcie znac. Ale nie martwcie sie zbytnio - wszyscy prawie to mieli. Moze zreszta jak posmarujecie hydrokortyzonem 3 razy to przejdzie na kika miesiecy - bo alergia byla zbiegiem okolicznosci. NP. mleko+zwierze, kurz+stres, czyli ze z jednym czynnikiem organizm by sobie poradzil, ale ich zbieg byl juz nie do pokonania. Lech

Odp: skaza bialkowa | ELK, 19-11-1999, 13:16

Użytkownik Lech w wiadomooci do grup dyskusyjnych napisał:38342A99.D8DEDDC8 [at] use.pl...
posmarujecie hydrokortyzonem 3 razy to przejdzie na kika miesiecy - bo alergia byla zbiegiem okolicznosci. NP. mleko+zwierze, kurz+stres, czyli ze z jednym czynnikiem organizm by sobie poradzil, ale ich zbieg byl juz nie do pokonania. Lech
CIACH Zgadzam sie z przedmówca, ze nie nalezy panikowac, ale tez nie nalezy bagatelizowac sprawy. Nie jestem lekarzem, lecz matka dziecka u którego stwierdzono , gdy miala pare miesiecy - skaze bialkowa. W tej chwili córka ma 7 lat i wlasciwie niby jest wszystko w porzadku - chociaz - ale o to zapytam pózniej. Nie powstrzymam sie od nie przytoczenia slów lekarzy specjalistów -Dermatolog - Ach ci Pediatrzy wszedzie widza skaze bialkowa - i przepisal jakas masc sterydowa. Pediatra - Ach ci Dermatolodzy - najprosciej jest przepisac steryd ., niech sie Pani nie martwi córka z tego wyrosnie. Cóz córka rosla i co prawda zmiany skórne ustepowal y (tak jak przedmówca przestrzegam przed naduzywaniem masci sterydowych), ale zauwazylam ,ze coraz czesciej "lapie" zapalenia górnych dróg oddechowych,chorowala dwa razy z rzedu na zapalenia pluc (nie goraczkujac)-dostawala w kólko antybiotyki. Cos tu nie tak-pomyslalam i udalam sie do alergologa.On potwierdzil alergiczne zapalenie pluc. Dostala leki wziewne. Pomoglo. Do tej pory nie wiem na co jest uczulona. Sama nie spostrzegam zadnych zaleznosci. Testy skórne wykazaly tylko siersc kota z którym nie ma doczynienia. Badania z krwi - test Ala TOP byl pozytywny, ale nie wykazywal szczególowo co jest alergenem. Jak juz pisalam w chwili obecne jest niby OK, gdyby nie nózki, które sa przez caly rok szorstkie jak papier scierny ( wyjatkiem jest pobyt nad morzem) - nie wiem czy mam cos z tym dalej robic. Reasumujac - znam przypadki z otoczenia, ze faktycznie dziecko "wyroslo" ze skazy bialkowej, ale tez alergia pokarmowa moze przeksztalcic sie we wziewna. Mysle , iz jakby co dobrze jest znac dobrego alergologa. EWA

Odp: skaza bialkowa | Kinga Lorentowicz, 19-11-1999, 13:56

Użytkownik ELK w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:8138ds$6br$1 [at] okapi.ict.pwr.wroc.pl...

Reasumujac - znam przypadki z otoczenia, ze faktycznie dziecko "wyroslo"
ze
skazy bialkowej, ale tez alergia pokarmowa moze przeksztalcic sie we wziewna. Mysle , iz jakby co dobrze jest znac dobrego alergologa.
Wydaje mi się , że warto zrobić IgE. Sama w dzieciństwie miałam skazę białkową , potem złagodniała ale w okresie dojrzewania zaczęły się alergie. Niestety trapią mnie do dziś .Skaza niby minęła lecz nadal nadmiar białka kurzego wywołuje śliczną wysypkę. Chyba warto pociechę dokładnie przebadać pod kątem alergii i już teraz zaglądać do alergologa .

Re: skaza bialkowa | Lech, 20-11-1999, 03:31

Badac na pewno warto - to bezwarunkowo. Nie zachecalem do bagatelizowania. Moze po prostu tyle lat z tym zyje ze jakos- z trudem - sie przyzwyczailem. Zwracam uwage, ze alergie pokarmowe nie daja sie odczulac i tez wcale nie musza dawac wylacznie objawow na skorze - tak samo moga wywolywac np. dusznosci. Z drugiej strony wziewne alergeny - moga dawac wypryski. Jeszcze: pisalem ze wcale nie musi byc to uczulenie na bialko. Okreslenie skaza bialkowa" jest powszechnie uzywane w stosunku do alergii dajacych objawy na skorze - ale w rzeczywistosci moga ja powodowac cytrusy, banany, pomidory, przyprawy i wiele innych. Polecam cieple morza a kiedy go nie ma dodatkowe, wspomagajace srodki antyalergiczne. Rewelacyjny jest srodek CLARITINE w tabletkach lub syropie. Nie powoduje efektow ubocznych (jak np. clemastin czy diphergan), a pomaga zwalczyc swedzenie. A kiedy sie nie drapiesz, nie czochrasz po wrazliwych miejscach - to juz polowa sukcesu. Jeszcze: czeste mycie skraca zycie - to powiedzenie jest bardzo adekwatne przy skazie. Mycie to wysuszanie - a skora alergczna tego nie lubi. Trzeba pamietac o ciaglym smarowaniu dobrym balsamem (rewelacyjne sa kosmetyki na wodzie termalnej - ale kosztuja majatek). Myjcie sie tylko lagodnymi plynami ze srodkiem nawilzajacym nie zawierajacym mydla (1/4 sukcesu). Sa tez-w aptekach- specjalne srodki myjace z dodatkiem oleju arachidowego. Super utrzymuja skore - ale myja slabo i tak zatluszczaja wanne/prysznic, ze latwo sie w niej przewrocic i wybic zeby. I wtedy uwaga na chwle odwroci sie od skazy... Lech

Re: skaza bialkowa - testy | Rozwarzewscy, 20-11-1999, 09:49

Jak juz pisalam w chwili obecne jest niby OK, gdyby nie nózki, które sa przez caly rok szorstkie jak papier scierny ( wyjatkiem jest pobyt nad morzem) - nie wiem czy mam cos z tym dalej robic.

Moj syn ma dokladnie to samo - jedyny objaw to szorstka skora na nozkach. Pytalam o mozliwosc zrobienia testu i uslyszalam, ze jest jeszcze za maly - ma 3 miesiace. Ponoc sens robienia testow uczuleniowych zaczyna sie od dwoletnich dzieci. Czy to prawda? Monika

Odp: skaza bialkowa | Kinga Lorentowicz, 20-11-1999, 12:26

Użytkownik Lech w wiadomooci do grup dyskusyjnych napisał:3835EBC8.95B77521 [at] use.pl...
Badac na pewno warto - to bezwarunkowo. Nie zachecalem do bagatelizowania.
Bynajmniej nie podejrzewalam Cie o to :)

A co do pielegnacji skóry to przypomnialo mi sie , ze moja mama stosowala kapiele w wodzie z krochmalem - podobno mniej sie po tym drapalam i skóra byla mniej podrazniona.Podobnie dzialaja chyba platki owsiane dodane do kapieli. Pozdrawiam - Kinga

Odp: skaza bialkowa - testy | Kinga Lorentowicz, 20-11-1999, 12:35

Użytkownik Rozwarzewscy w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:josZ3.1708$Ew.38754 [at] news.tpnet.pl...

Pytalam o mozliwosc zrobienia testu i uslyszalam, ze jest jeszcze za
maly -
ma 3 miesiace. Ponoc sens robienia testow uczuleniowych zaczyna sie od dwoletnich dzieci. Czy to prawda? Monika
Niestety nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie - nie jestem lekarzem ale :może warto zasięgnąć porady alergologa. Wydaje mi sie , że IgE można chyba zrobić . Jest to badanie robione z krwi. Pozdrawiam Kinga

Re: skaza bialkowa - testy | Bazyl, 20-11-1999, 14:04

Rozwarzewscy napisał(a) w wiadomości: ...

Moj syn ma dokladnie to samo - jedyny objaw to szorstka skora na nozkach. Pytalam o mozliwosc zrobienia testu i uslyszalam, ze jest jeszcze za maly - ma 3 miesiace. Ponoc sens robienia testow uczuleniowych zaczyna sie od dwoletnich dzieci. Czy to prawda? Monika
Testy alergiczne dają wiarygodne wyniki u dzieci powyżej 3 roku życia dopiero. Wcześniej może wyjść np. alergia na orzechy włoskie, a na mleko nie, przy dziecku z ewidentną skazą białkową. Pozdrawiam Tatiana

Re: skaza bialkowa | Bazyl, 20-11-1999, 14:06

A co do pielegnacji skóry to przypomnialo mi sie , ze moja mama stosowala kapiele w wodzie z krochmalem - podobno mniej sie po tym drapalam i skóra byla mniej podrazniona.Podobnie dzialaja chyba platki owsiane dodane do kapieli. Pozdrawiam - Kinga
Albo Balneum-Hermal dostepne w aptece bez recepty

Odp: skaza bialkowa | ELK, 20-11-1999, 14:10

Użytkownik Kinga Lorentowicz w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:sVaZ3.238$Uq.5570 [at] news.tpnet.pl...
Wydaje mi się , że warto zrobić IgE. Sama w dzieciństwie miałam skazę Chyba warto pociechę dokładnie przebadać pod kątem alergii i już teraz zaglądać do alergologa . CIACH
Zrobiłam córce, gdy miała cztery latka Total IgE - osiągnął poziom 195,5 IU/ml ( norma wyn. 0 do 101) oraz wspomniany Ala TOP , króry wyniósł 0,742 IU/ml ( wartość krytyczna =0,123). Z tych badań wynikało niwątpliwie , że córka jest alergikiem- lecz dalej nie wiadomo naprawdę co jest alergenem, bo Test Ala TOP to zestaw 12 alergenów wziewnych : kurz, roztocza, pyłki traw,pyłki drzew, pyłki krzewów, naskórek kota, naskórek psa oraz grzyby pleśniowe. Poinformowano mnie,że badania szczegółowe będą kosztowały mnie majątek . Skonsultowałam się z alergologiem - stwierdził, że nie ma na razie sensu - u takiego dziecka alergeny z czasem się zmieniają. I tak sytuacja wygląda do dziś . Nie wiem co o tym sądzić.

Pozdrawiam EWA PS. Mojemu dziecku pomagał przy kąpieli płyn Hermal Balneum. Pamiętam, że ściągałam go aż z Niemczech - teraz jest dostępny w aptekach.

Re: skaza bialkowa | Lech, 22-11-1999, 14:21

Kinga Lorentowicz wrote:

przypomnialo mi sie , ze moja mama stosowala kapiele w wodzie z krochmalem - podobno mniej sie po tym drapalam i skóra byla mniej podrazniona.Podobnie dzialaja chyba platki owsiane dodane do kapieli.

Masz slusznosc - tylko - pytanie - kto to zdzierzy na dluzsza mete. Tym nie mniej polecam jeszcze do picia: melise i pokrzywe. Jak ktos ma zdrowie zeby tak o siebie dbac i chodzic wokol wlasnego ogona (przez moment tak mialem) to na pewno mu te herbatki pomoga. Ogolnie zmniejszaja drazliwosc co ma wplyw na skore i zmniejszaja swedzenie.

Re: skaza bialkowa | Lech, 22-11-1999, 14:27

Powinnas byc spokojna. To najlepszy sposob na zdrowie. Czasami alergenami sa takie rzeczy ktorych nie wyeliminujesz. Probuj, odstawiaj pewne partie pozywienia, stosuj higiene o ktorej pisano wyzej. I pamietaj o nerwach. Jak ich nie ma to - wierz mi - prawie wszystko jest w porzasiu.

Ps. Spotkac lekarza, ktory zna sie na rzeczy to jak wygrac w totka.Ja za kazdym razem chodze do innego (chyba z 50 juz odwiedzilem), Kazdy gada co innego - albo w kolko te same dyrdymalki z ksiazki. Ale zawsze jest szansa ze niechcacy podsunie jakas ciekawa mysl.

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Zrozumieć alergie Zrozumieć alergie

Delikatny masaż dziecka Delikatny masaż dziecka

Podstawy fizjoterapii część 3 Wybrane metody fizjoterapii Podstawy fizjoterapii część 3 Wybrane metody fizjoterapii

Wszystko o ziołach Wszystko o ziołach

Astma. Przyczyny, objawy, leczenie, tryb życia Astma. Przyczyny, objawy, leczenie, tryb życia