Tagi

ssak dentysta stomatologiczny amalgamat koferdam usuwac plomba rtec wypelnic zachod

Fora dyskusyjne

zobacz wstawienie zęba (3)

zobacz RTG zębów i próchnica w KAŻDYM leczonym zębie (10)

zobacz Wypełnienie stomatologiczne a alergia (1)

zobacz Metaliczny posmak w ustach. (1)

zobacz spojówki a leczenie stomatologiczne (3)

zobacz powierzchnia styczna zębów (8)

zobacz bolący ząb (2)

zobacz Ból zębów naciskowy - jaka przyczyna? (0)

zobacz mocny promieniujący ból, który ząb go powoduje? (4)

zobacz Plomby (5)

zobacz duży ubytek "5"-wiele razy wypadła plomba[foto] (2)

zobacz plomba w każdym trzonowym i nie tylko (4)

zobacz plomby amalgamatowe (6)

zobacz Omdlenia (1)

zobacz biała plomba na nfz (2)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Wypełnienia stomatologiczne (plomby) ?

Wypełnienia stomatologiczne (plomby) ?

ZASK, 16-08-2008, 17:41

Jakie wypełnienia stomatologiczne (plomby) obecnie się stosuje (w Polsce) ? Które są bezpieczne, a które nie (toksyzacja, alergie) ? Z jakich materiałów się je wykonuje ? ( Interesowałby mnie też przybliżony koszt plomb dentystycznych )

Dziękuje!

Z

Re: Wypełnienia stomatologiczne (plomby) | LM, 16-08-2008, 21:13

ZASK pisze 16-08-2008 15:41:
Jakie wypełnienia stomatologiczne (plomby) obecnie się stosuje (w Polsce) ?
Amalgamaty, kompozyty (chemo- i światłoutwardzalne), glasjonomery (inaczej szkłojonomery) zwykłe i modyfikowane żywicą, kompomery. Kiedyś jeszcze stosowano cementy krzemowe, ale nie mam pojęcia czy są jeszcze w handlu.

Które są bezpieczne, a które nie (toksyzacja, alergie) ?
Wszystkie są bezpieczne, jeżeli są prawidłowo stosowane - inaczej nie byłyby dopuszczone do stosowania. U niektórych pacjentów mogą występować alergie na składniki kompozytów.

Z jakich materiałów się je wykonuje ?
Poszukaj sobie w guglu, typy podałem.

( Interesowałby mnie też przybliżony koszt plomb dentystycznych )
To już zależy od gabinetu.

Nieustannie pozdrawiam Leszek Maszczyk leszek.maszczyk (at) gmail com

Re: Wypełnienia stomatologiczne (plomby) ? | ZASK, 16-08-2008, 21:28

"LM" wrote in message news:48A70ABC.5090600 [at] lesheck.pl...
ZASK pisze 16-08-2008 15:41:

Amalgamaty, kompozyty (chemo- i światłoutwardzalne), glasjonomery (inaczej szkłojonomery) zwykłe i modyfikowane żywicą, kompomery. Kiedyś jeszcze stosowano cementy krzemowe, ale nie mam pojęcia czy są jeszcze w handlu.

Amalgamat jeszcze się stosuje ?? Ponoć są bardzo szkodliwe (nie dla wszystkich, ale dla wielu osób są nietolerowane).

Z

Re: Wypełnienia stomatologiczne (plomby) | LM, 16-08-2008, 21:53

ZASK pisze 16-08-2008 19:28:

Amalgamat jeszcze się stosuje ?? Ponoć są bardzo szkodliwe (nie dla wszystkich, ale dla wielu osób są nietolerowane).
Amalgamaty się nadal stosuje, szkodliwe nie są, a nietolerowane są chyba głównie ze względów estetycznych (ew. w przypadku obecności w ustach innego metalu w jakimś uzupełnieniu protetycznym mogą powodować powstawania prądów galwanicznych. Ale znam to tylko ze słyszenia, żaden pacjent się na to nie skarżył).

Re: Wypełnienia stomatologiczne (plomby) ? | ZASK, 16-08-2008, 22:34

Amalgamaty się nadal stosuje, szkodliwe nie są, a nietolerowane są chyba głównie ze względów estetycznych (ew. w przypadku obecności w ustach innego metalu w jakimś uzupełnieniu protetycznym mogą powodować powstawania prądów galwanicznych. Ale znam to tylko ze słyszenia, żaden pacjent się na to nie skarżył).

W Rosji w latach 80-tych było kilka milionów przypadków chorób mentalnych (od depresji po schizofrenię) spowodowanych toksynami i jakimiś innymi świństwami które się wydzielały z metalowych plomb (własnie chyba - na 99% - z amalgamatu). To były tanie, juz nie stosowane plomby dentystyczne. Rosjanie temu zaprzeczyli oczwyiście, ale to taki kraj, ze jak wybuchnie elektrownia atomowa to cicho sza i spychacz zakopujemy wszystko, hehe.

Jest kilka prac uczonych (m.in. Dr. Philip Hodes, Dr. Hal Huggins - "The New York Times" 27-April-1993, i wielu innych), w których stwierdzono, że niektóre plomby zębów są toksyczne i nie sa tolerowane przez niektórych ludzi (w mózgu zaczynają się dziać dziwne rzeczy - nie u wszystkich !). W wyniku tej toksyzacji (nie jestem lekarzem, nie wiem czy to właściwe słowo), pacjenci chorowali na depresję, ADHD, Alzheimera, Schizofrenię i inne choroby psychiczne. Jest na ten temat sporo prac, można ściągnąc z netu.

ZASK

Re: Wypełnienia stomatologiczne (plomby) | LM, 17-08-2008, 23:03

biggero pisze 17-08-2008 00:58:

Na zachodzie (w USA) stosuje się takie metody: - cofferdam (osłona zasłaniająca wszystkie zęby oprócz tego jednego borowanego) - ssak wysysający opary rtęci (do śliny jest inny)
No nie, naprawdę na Zachodzie i w USA się to stosuje? Panie, a krowy od tego mleka nie przestają dawać??? BTW, po polsku pisze się po prostu koferdam, ssak to ssak, a do śliny jest ślinociąg (albo ten sam ssak, tyle, że z inną końcówką).

- powietrze dostarczane do nosa pacjenta za pomocą szczelnej maski i rurki z dworu
I jak to niby ma go zabezpieczyć przed owymi strasznymi parami rtęci w jamie ustnej?

szkodliwe i bardzo szkodzą na MOJE zdrowie. No i poza tym, chyba żadne badanie szkodliwości nie bierze pod uwagę usuwania i borowania amalgamatów.
Hmm, a zastanów się, kto jest bardziej narażony - pacjent, któremu usuwa się maksymalnie kilka takich wypełnień czy może jednak dentysta, usuwający dziesiątki starych amalgamatów? Jakby było to takie szkodliwe, nie uważasz, że owi paskudni dentyści sami zrezygnowaliby z amalgamatów? Nie chce mi się szukać danych, ale ze studiów pamiętam, że ilość rtęci mogąca się wydostać z amalgamatu jest mało znacząca w porównaniu z tym, co możemy spożyć w pokarmie.

Ps. Używam ssaka przy usuwaniu amalgamatów, czasem też koferdamu. Pacjenci żyją i ja też :)

Re: Wypełnienia stomatologiczne (plomby) ? | Stokrotka, 18-08-2008, 00:00

Bardzo jesteś zarozumiały, ja go rozumiem, a dentysta ma zwykle maseczkę.

(tekst w nowej ortografi: ó->u , ch->h ,rz->ż lub sz, -ii-> -i) Ortografia to NAWYK, często nielogiczny, ktury ludzie ociężali umysłowo nażucają bezmyślnie następnym pokoleniom. reforma.ortografi.w.interia.pl

Re: Wypełnienia stomatologiczne (plomby) ? | ZASK, 18-08-2008, 01:18

Hmm, a zastanów się, kto jest bardziej narażony - pacjent, któremu usuwa się maksymalnie kilka takich wypełnień czy może jednak dentysta, usuwający dziesiątki starych amalgamatów? Jakby było to takie szkodliwe, nie uważasz, że owi paskudni dentyści sami zrezygnowaliby z amalgamatów? Nie chce mi się szukać danych, ale ze studiów pamiętam, że ilość rtęci mogąca się wydostać z amalgamatu jest mało znacząca w porównaniu z tym, co możemy spożyć w pokarmie.
Dentysta ma maskę i trzyma się możliwie z dala ;) A amalgamat siedzi w jamie ustnej, mimo wszystko pacjent jest najbardziej narażony, a nie stomatolog.

Zresztą usuwanie to jedna sprawa, a noszenie takiej plomby w zębach przez lata to druga sprawa. Taka plomba jak każda inna powoli się ściera, może minimalnie, ale zawsze. Noszenie takiego swiństwa 'w głowie' nie jest napewno dobre.

Z

Re: Wypełnienia stomatologiczne (plomby) ? | Iwon(K)a, 18-08-2008, 18:24

biggero napisał(a):

Mo=BFemy do tego wszystkiego podej=B6=E6 w jeszcze inny spos=F3b. Ja
p=B3ac=
=EA denty=B6cie za us=B3ug=EA i =BFycz=EA sobie, =BFeby amalgamaty zosta=B3y
us=
uni=EAte w taki spos=F3b, kt=F3ry gwarantuje maksymalne bezpiecze=F1stwo, nawet
je=B6l=
i problem jest ca=B3kowicie wyimaginowany. W ko=F1cu moje pieni=B1dze i moje zdrowie i chyba mam prawo robi=E6, co chc=EA, a nie by=E6 przekonywanym przez "paskudnych" dentyst=F3w o s=B3uszno=B6ci stosowania amalgamat=F3w.

nie do konca. Lekarz odpowiada za swoje decyzje w sprawie leczenia, i tez musi brac udzial w decyzji jaki proceder zrobi czy tez nie. Ty ewnetualnie mozesz zmienic lekarza jesli jego plan leczenia, czy podejscie do Twojego zdrowia Tobie nieodpowiadaja. Inaczej przy takim zalozeniu "moje zdrowie, moje pieniadze" musialby sie leczyc sam, albo zupelnie zwolnic lekarza z odpowiedzialnosci co do Twojego zdrowia.

i.

Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -> www.gazeta.pl/usenet/

Re: Wypełnienia stomatologiczne (plomby) ? | Stokrotka, 18-08-2008, 22:22

... Jakby było to takie szkodliwe, nie uważasz, że owi paskudni dentyści sami zrezygnowaliby z amalgamatów?
Rentgen jest szkodliwy, ale medycy do tąd nie zrezygnowali z tej formy diagnozy. Tak więc argument nie jest na miejscu.

(tekst w nowej ortografi: ó->u , ch->h ,rz->ż lub sz, -ii-> -i) Ortografia to NAWYK, często nielogiczny, ktury ludzie ociężali umysłowo nażucają bezmyślnie następnym pokoleniom. reforma.ortografi.w.interia.pl

Re: Wypełnienia stomatologiczne (plomby) ? | , 19-08-2008, 04:23

biggero napisał(a):

Nie zrozumieli=B6my si=EA. To by by=B3a prawda, gdybym ja chcia=B3 wykona= =E6 co=B6 mog=B1cego zaszkodzi=E6 mojemu zdrowiu. Wtedy lekarz mia=B3by w pe=B3ni uzasadnione prawo, aby mnie powstrzyma=E6 i nie mia=B3bym do niego =BFadnych pretensji.

nie. Ty mnie nie rozumiesz. Jesli dentysta uwaza, ze w Twoim przypadku lepszy bedzie amalgamat, a Ty go nie chcesz to lekarz dentsyta nie musi Ci zakladac co Ty sobie zyczysz. Jesli lakarz nie odpowiada Ci, lub wykonuje dana czynnosc, w sposob Tobie nieodpowiadajacy zmieniasz lekarza.

Ale ja tutaj wymagam dodatkowych zabezpiecze=F1, wi=EAkszych ni=BF te nakazane przez rutyn=EA lekarsk=B1 w tym przypadku. Ja tutaj wykazuj=EA wi=EAksz=B1 odpowiedzialno=B6=E6 za moje zdrowie, ni=BF lekarze.

no i tu sie mylisz. Owszem bardziej lezy Ci na sercu wlasne zdrowie, ale lekarz jest wciaz odpowiedzialny za swoje decyzje do do Twojego zdrowia.

Tak wi=EAc nie widz=EA =BFadnych przeszk=F3= d, =BFeby usuwa=E6 amalgamat w bezpieczny spos=F3b lub nie zak=B3ada=E6 go jako nowa plomba.
usuwanie amalgamatu odbywa sie ze sprayem wodnym, i par to tam nie ma. Rtec jest zwiazana z metalami stopu, i te wielkosci jakie w ogole moga sie wydostac z tego stopu w postaci czytsej rteci sa zerowe, tym bardziej, ze woda jest naookolo.

Oczywi=B6cie, =BFe chc=EA wybra=E6 takiego dentyst=EA, kt=F3ry usunie to bezpiecznie. Problem w tym, =BFe =BFaden tego nie robi. Je=B6li dzwoni=EA z takim
pytani=
em do jakiego=B6 gabinetu, wsz=EAdzie jestem przekonywany, =BFe przesadzam. Takie uparte trwanie na swoim stanowisku jest dziwne i dla mnie niezrozumia=B3e. Jakich argument=F3w mo=BFna jeszcze u=BFy=E6, skoro przekonywanie, =BFe rt= =EA=E6 mo=BFe by=E6 szkodliwa, nie dzia=B3a?

bo przesadzasz, rteci samodzielnej w amalgamacie tam nie ma. to juz jest stop. Moze kiedys byla, bo mieszalo sie rtec z opilkami metali, ale obecenie skladniki sa tak miareczkowane, ze cala rtec jest zuzyta w stop.

Tylko w=B3a=B6nie takiego - za moje pieni=B1dze chc=EA mie=E6 usuwanie na
m=
=F3j spos=F3b.
powiem tak. Pracuje teraz na zachodzie. Jestem dentysta w USA, amalgamaty wciaz sie tu zaklada, usuwa sie jak kazde inne wypelnienie. Wiertlo, spray wodny, ssanie. Tyle. Nawet nie wymagane jest zalozenie koferdamu. Usuwanie wyzej opisane jest bezpieczne. ADA to zatwierdzilo, i wciaz promuje amalgamaty jako bezpieczne wypelnienia. Glownym przeciwskazaniem to estetyka, i ewentualna alergia na skladniki stopu. Tak jest na zachodzie.

Je=B6li bezpieczne usuwanie jest uwa=BFane przez dentyst=EA za jakie=B6 dziwactwo i ekstrawagancj=EA, to tylko ten argument mo=BFe zadzia=B3a=E6. A naj=B6mieszniejsze jest to, =BFe nie jest to ani nic skomplikowanego, ani niebezpiecznego, ani zupe=B3nie nowego, bo tak robi=B1 na Zachodzie od lat.

znaczy doklanie jak, bo moze cos przeoczylam??

U nas nic si=EA chyba nigdy nie zmieni, =BFadnego post=EApu. No ale to
tema=
t na zupe=B3nie inn=B1 dyskusj=EA.B.

chetnie podyskutuje, bo pracuje na zachodzie. Pisz jak jest podobno "na zachodzie" a ja Ci powiem jak to sie ma do prawdy. i.

Re: Wypełnienia stomatologiczne (plomby) | LM, 19-08-2008, 12:02

biggero pisze 18-08-2008 16:01:
Nie za bardzo rozumiem, o co tu miało chodzić. W każdym razie ja do pisowni nigdy się nie czepiam.
O to miało chodzić, że te cudowne wynalazki stosowane od lat na zachodzie również i w naszym zacofanym według Ciebie kraju są stosowane i to nie od wczoraj. Chcesz gabinetu ze ssakiem i koferdamem - wejdź sobie na stronę Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, przypuszczam, że wszystkie wymienione tam gabinetu mają to na wyposażeniu. I zapewne całkiem sporo z tych niewymienionych. A co do meritum pozostawiam dyskusję Iwonce.

Re: Wypełnienia stomatologiczne (plomby) ? | Adr, 19-08-2008, 14:19

W Rosji w latach 80-tych było kilka milionów przypadków chorób mentalnych (od depresji po schizofrenię) spowodowanych toksynami i jakimiś innymi świństwami które się wydzielały z metalowych plomb (własnie chyba - na 99% - z amalgamatu). To były tanie, juz nie stosowane plomby dentystyczne. Rosjanie temu zaprzeczyli oczwyiście, ale to taki kraj, ze jak wybuchnie elektrownia atomowa to cicho sza i spychacz zakopujemy wszystko, hehe.
Ja też czytałem na ten temat. Są prace naukowe, gdzie wybitni lekarze dowiedli, że związki które wydostają się z plomb dentystycznych mają związek z chorobami psychicznymi pacjentów, którzy te plomby noszą od pewnego czasu. Jest to jednak sprawa organizmu (sprawa nietolerancji ? Allergi na pewne związki ?), napewno nie każdy zachoruje, ale tylko mały procent. Są ciekawe prace naukowe na ten temat.

Jest kilka prac uczonych (m.in. Dr. Philip Hodes, Dr. Hal Huggins - "The New York Times" 27-April-1993, i wielu innych), w których stwierdzono, że niektóre plomby zębów są toksyczne i nie sa tolerowane przez niektórych ludzi (w mózgu zaczynają się dziać dziwne rzeczy - nie u wszystkich !). W wyniku tej toksyzacji (nie jestem lekarzem, nie wiem czy to właściwe słowo), pacjenci chorowali na depresję, ADHD, Alzheimera, Schizofrenię i inne choroby psychiczne. Jest na ten temat sporo prac, można ściągnąc z netu.
Też o tym czytałem. Ale plomby to nie jedyny powód chorób psychicznych. Na choroby psychiczne wkład ma wiele czynników: żywność z dużą ilością chemii, toksyny, pleśnie, pasożyty i grzyby. Polecam lekturę www.drjanus.pl czy www.bioslone.pl (tam na forum bywają wątki na ten temat).......

Pzdr. Adrian

Re: Wypełnienia stomatologiczne (plomby) ? | Jan Bartnik, 20-08-2008, 01:04

Dnia Sun, 17 Aug 2008 23:18:54 +0200, ZASK napisał(a):

Dentysta ma maskę i trzyma się możliwie z dala ;) A amalgamat siedzi w jamie ustnej, mimo wszystko pacjent jest najbardziej narażony, a nie stomatolog.
Przy zakladaniu pacjent narazony jest na kontakt z amalgamatem (zerowa szkodliwosc, przy zalozeniu, ze stomatolog czegos nie spsul) a dentysta na kontakt z rtecia. Maska tu nic nie pomoze.

Zresztą usuwanie to jedna sprawa, a noszenie takiej plomby w zębach przez lata to druga sprawa. Taka plomba jak każda inna powoli się ściera, może minimalnie, ale zawsze. Noszenie takiego swiństwa 'w głowie' nie jest napewno dobre.
"Starych" i "zlych" amalgamatow pewnie tak. Tych "nowoczesnych" juz raczej nie - nie ma juz bezposredniej stycznosci amalgamatu z zebem, bo robi sie podklad.

Co do zdejmowania amalgamatu - rozniez obilo mi sie o uszy, ze ilosc rteci wchlonietej w czasie wymiany plomby i tak jest mniejsza niz przy spozywaniu "zwyklego" posilku. Jesli dobrze pamietam to bylo o tym na wikipedii w art. o wojnach amalgamatowych.

Pozdrawiam, Jasko Bartnik

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych

Duchowe systemy Jogi Duchowe systemy Jogi

Guide to Natural Healing Guide to Natural Healing

Chirurgia szczękowo-twarzowa Chirurgia szczękowo-twarzowa

Medycyna między wschodem a zachodem Medycyna między wschodem a zachodem