Powiązane leki
(opisy)

Medazepam (Medazepamum)

Rudotel (Medazepamum)

Sedam (Bromazepamum)

Happy Tonic

Sirdalud (Tizanidinum)

Deprestonic

Dobranoc Plus

Homeogene 46

Lioresal (Baclofenum)

NeoPersen

Tagi

osteofity rehabilitacja cwiczenie fizykoterapia napiac dobrac fizjoterapia wiara fizjoterapeuta jola

Fora dyskusyjne

zobacz kregoslup (1)

zobacz Mam skrzywienie kręgosłupa (3)

zobacz niedowład połowiczny (2)

zobacz Spina bifida s1- Rozczep kręgosłupa (13)

zobacz Torbiel pokrwotoczna mięśnia dwugłowego (3)

zobacz Osteofity (1)

zobacz Kiedy warto iść do fizjoterapeuty (0)

zobacz Ból stawu łokciowego (0)

zobacz przeraźliwy ból w gornej części kręgosłupa (3)

zobacz Zachyłek nadrzepkowy (12)

zobacz podwichnięcie ścięgna bicepsa (12)

zobacz Cwiczenia palca po zlamaniu (1)

zobacz bóle odcinka szyjnego kręgosłupa (0)

zobacz Dyskopatia piersiowa i szyjna (1)

zobacz Zerwane ścięgno Achillesa (9)

osteofity

m., 13-02-2009, 22:52

co zrobic, gdy calkiem mloda osoba ma juz osteofity na 1 odcinku kregoslupa? jak rozumiem, jest to nieodwracalne. ale niestety bolesne. jedyne, co usmierza bol, to fizykoterapia - ultradzwieki, laser itd, a dostac sie na to na nfz graniczy z cudem. sa jakies inne metody, profilaktyka, zeby nie bolalo?

Re: osteofity | Marek Bieniek, 13-02-2009, 23:21

On Fri, 13 Feb 2009 20:52:47 +0100, m. wrote:

co zrobic, gdy calkiem mloda osoba ma juz osteofity na 1 odcinku kregoslupa? jak rozumiem, jest to nieodwracalne. ale niestety bolesne. jedyne, co usmierza bol, to fizykoterapia - ultradzwieki, laser itd, a dostac sie na to na nfz graniczy z cudem. sa jakies inne metody, profilaktyka, zeby nie bolalo?
Poza rehabilitacją i fizjoterapią - samodzielne ćwiczenia, najlepiej po konsultacji co do rodzaju i intensywności z zaufanym rehabilitantem.

Niestety nie bardzo da się cokolwiek więcej (chyba, że ktoś wierzy w dietę optymalną czy inne takie).

m.
Marek Bieniek (mbieniek na epic kropa pl) Na newsach jestem prywatnie i wyrażam tu swoje prywatne opinie.

Re: osteofity | m., 14-02-2009, 00:04

Użytkownik "Marek Bieniek" napisał w wiadomości news:1c2q6qh3zlnlj$.dlg [at] always.coca.cola...
Poza rehabilitacją i fizjoterapią - samodzielne ćwiczenia, najlepiej po konsultacji co do rodzaju i intensywności z zaufanym rehabilitantem.
czyli np. plywanie tez mogloby pomoc tj nie dopuszczac do bolu? a czym jest powodowany ten bol, skoro osteofity sa caly czas, a boli nie zawsze? napiecie miesniowe powoduje, ze miesnie zahaczaja o tej wypustki na kosci?

Re: osteofity | Mermaind, 14-02-2009, 00:18

Lekarzem nie jestem, mam tylko kontakt (od strony pacjenta) z rehabilitacją.

1. Na jakiej podstawie postawiono diagnozę? Osteofity są widoczne w badaniu obrazowym, ale bez właściwego badania czynnościowego nie można być w 100% pewnym przyczyn bólu. A od tego zależy, czy coś da się zrobić.

2. Spróbować poszukać dobrego fizjoterapeuty, po studiach, dokształcającego się, umiejącego pracować metodami terapii manualnej (jest tego trochę odmian) i/lub za pomocą specjalnych ćwiczeń (np. osteopata). Niestety, znaleźć kogoś takiego na NFZ jest dużo trudniejsze niż zdobycie skierowania na fizykoterapię, o ile nie jest niemożliwe... :(

Zapewne w ramach fizjoterapii i rehabilitacji :) . Ćwiczenia pozwolą też na utrzymanie prawidłowych nawyków. Fizykoterapia ma zapewne za zadanie tylko uśmierzanie już istniejącego bólu. Zresztą przyznaję się - jeśli w grę nie wchodzą jakieś świeże urazy, to ja za bardzo nie wierzę w fizykoterapię (nie licząc jej działania przeciwbólowego, być może też przeciwzapalnego).

Pozdrawiam Jola

Re: osteofity | Marek Bieniek, 14-02-2009, 00:27

On Fri, 13 Feb 2009 22:18:31 +0100, Mermaind wrote:

Zapewne w ramach fizjoterapii i rehabilitacji :) .
:) Poniekąd.

Ćwiczenia pozwolą też na utrzymanie prawidłowych nawyków. Fizykoterapia ma zapewne za zadanie tylko uśmierzanie już istniejącego bólu. Zresztą przyznaję się - jeśli w grę nie wchodzą jakieś świeże urazy, to ja za bardzo nie wierzę w fizykoterapię (nie licząc jej działania przeciwbólowego, być może też przeciwzapalnego).
Znaczy jednak wierzysz :)

m.
Marek Bieniek (mbieniek na epic kropa pl) Na newsach jestem prywatnie i wyrażam tu swoje prywatne opinie.

Re: osteofity | Marek Bieniek, 14-02-2009, 00:27

On Fri, 13 Feb 2009 22:04:03 +0100, m. wrote:

czyli np. plywanie tez mogloby pomoc tj nie dopuszczac do bolu?
Być może.

a czym jest powodowany ten bol, skoro osteofity sa caly czas, a boli nie zawsze? napiecie miesniowe powoduje, ze miesnie zahaczaja o tej wypustki na kosci?
To dość trudne zagadnienie, ale w sumie jesteś blisko. Upraszczając - wzmożone napięcie mięśniowe powoduje ból, który nasila napięcie - takie błędne koło. Rehabilitacja i leki czasem pozwalają je przerwać.

m.

Re: osteofity | Mermaind, 14-02-2009, 19:04

Znaczy jednak wierzysz :)
W tym sęk, że nie bardzo wierzę w ich sens w wielu przypadkach skierowań wydawanych przez lek. spec. reh. - np. moja córa na skoliozę dostała 10x masaż wirowy całego ciała. Ja wiem, że może być jej przyjemnie ;), ale wolałabym więcej PNF-u. Albo kotś ma problemy z kręgosłupem i dostaje tylko fizykoterapię: kilka różnych zabiegów niekoniecznie dobranych do problemu. Choć tu może rozumiem: sprzęt obsłuży technik, a do czegoś sensowniejszego trzeba dobrze wykształconego (i pewnie opłacanego) personelu.

Pozdrawiam Jola

Re: osteofity | Marek Bieniek, 14-02-2009, 19:14

On Sat, 14 Feb 2009 17:04:22 +0100, Mermaind wrote:

W tym sęk, że nie bardzo wierzę w ich sens w wielu przypadkach skierowań wydawanych przez lek. spec. reh. - np. moja córa na skoliozę dostała 10x masaż wirowy całego ciała. Ja wiem, że może być jej przyjemnie ;), ale wolałabym więcej PNF-u. Albo kotś ma problemy z kręgosłupem i dostaje tylko fizykoterapię: kilka różnych zabiegów niekoniecznie dobranych do problemu. Choć tu może rozumiem: sprzęt obsłuży technik, a do czegoś sensowniejszego trzeba dobrze wykształconego (i pewnie opłacanego) personelu.
Ja nie pisałem o losowo dobranych zabiegach robionych na tzw "pałę".

Fizjoterapia ma sens, jeśli jest robiona z głową. A to nie jest łatwe, bo poza specjalistami rehabilitacji i fizjoterapeutami mało kto się na tym zna. Sam, mimo, że mam nieco obycia z rehabilitacją / fizjoterapią w neurologii, również wolę skonsultować się / pacjenta z dobrym fizjoterapeutą, niż rzeźbić.

m.

Re: osteofity | Mermaind, 14-02-2009, 22:19

Dnia 14-02-2009 o 17:14:18 Marek Bieniek napisał(a):

Sam, mimo, że mam nieco obycia z rehabilitacją / fizjoterapią w neurologii, również wolę skonsultować się / pacjenta z dobrym fizjoterapeutą, niż rzeźbić.
Szczere wyrazy szacunku dla Ciebie :)

W taką fizykoterapię też wierzę.

Pozdrawiam Jola

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli

Pokonaj stres w 10 minut Pokonaj stres w 10 minut

Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA

Reiki Reiki

Wady postawy ciała-diagnostyka i leczenie Wady postawy ciała-diagnostyka i leczenie