Powiązane leki
(opisy)

Nasodren

Sinuspax

Arktyczny korzeń

Kudzucaps

Złoty Korzeń Forte

Złoty Korzeń Psyche Comfort Sen

Aleric (Loratadinum)

Hylo-Lasop

Actifed (Triprolidini hydrochloridum, Pseudoephedrini hydrochloridum, Dextromethorphani hydrobromidum)

Actitrin (Triprolidini hydrochloridum, Pseudoephedrini hydrochloridum, Dextromethorphani hydobromidum)

Tagi

zabieg kichac korzenic siedziec kosc chirurg wyrwac wyrywac zatoka powiklac

Fora dyskusyjne

zobacz Wyrwanie nie całego zęba. (41)

zobacz Popsute korzenie- grożne? (2)

zobacz Dentysta czy chirurg? (2)

zobacz nie całkiem wyrwany ząb (2)

zobacz Torbiel-usunięcie 3 zębów? (5)

zobacz Chirurgiczne wyrywanie zęba (3)

zobacz co to jest zmiana okolowierzcholkowa? (6)

zobacz Chirurgiczne usunięcie ósemek (3)

zobacz POLIP W LEWEJ ZATOCE SZCZĘKOWEJ (3)

zobacz wyrywanie żęba (0)

zobacz ząb a zatoki (3)

zobacz Ekstrakcja bolącej ósemki (korzeni). (16)

zobacz guz płuc (1)

zobacz do lekarza ginekologa-dentysty (5)

zobacz niepokojący pieprzyk (3)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » powikłanie po wyrwaniu zęba a zatoki..

powikłanie po wyrwaniu zęba a zatoki..

maciek, 20-07-2009, 23:28

Witam. Moja żona dziś miała wyrywany ząb, bodajże 5. lub 6. (nie pamiętam czy górną czy dolną..) i coś się nie udało. Dentyskta powiedziała, że jej się otworzyła zatoka przynosowa i prawdopodobnie został jeszcze w środku nie "dorwany" korzeń.. Wyrwanie było trochę późno, bo prawie rok minął od wcześniejszego ułamania zęba, co wtedy też oglądał dentysta. Dentystka oczywiście postraszyła, że to będzie jeszcze więcej kosztować, że trzeba będzie przeczyścić zatoki - a to raczej jest bolesnym zabiegiem.. Więc moje pytanie brzmi. 1. Czy zdarzają się takie powikłania podczas wyrywania zębów? 2. Jak to dalej leczyć i sobie z tym radzić? Ja jestem człowiekiem unikającym dentostów ;) więc raczej mało się na tym znam.. 3. W końcu, czy lekarz wyrywający ząb, który zaliczył taką (może i nie ze swojej winy) wpadkę, ma prawo żądać zapłaty? Może dodam, że małżonka miała wcześniej problem z katarem, niby to był sienny, ale nic na testach alergicznych jej nie wyszło, więc podejrzewam, że jak już to mogło mieć też coś wspólnego z tym przypadkiem.

Re: powikłanie po wyrwaniu zęba a z | Anna Judycka Fajok, 21-07-2009, 17:24

maciek Witam.
Moja żona dziś miała wyrywany ząb, bodajże 5. lub 6. (nie pamiętam czy górną czy dolną..) i coś się nie udało. Dentyskta powiedziała, że jej się otworzyła zatoka przynosowa i prawdopodobnie został jeszcze w środku nie "dorwany" korzeń.. Wyrwanie było trochę późno, bo prawie rok minął od wcześniejszego ułamania zęba, co wtedy też oglądał dentysta. Dentystka oczywiście postraszyła, że to będzie jeszcze więcej kosztować, że trzeba będzie przeczyścić zatoki - a to raczej jest bolesnym zabiegiem.. Więc moje pytanie brzmi. 1. Czy zdarzają się takie powikłania podczas wyrywania zębów? 2. Jak to dalej leczyć i sobie z tym radzić? Ja jestem człowiekiem unikającym dentostów ;) więc raczej mało się na tym znam.. 3. W końcu, czy lekarz wyrywający ząb, który zaliczył taką (może i nie ze swojej winy) wpadkę, ma prawo żądać zapłaty? Może dodam, że małżonka miała wcześniej problem z katarem, niby to był sienny, ale nic na testach alergicznych jej nie wyszło, więc podejrzewam, że jak już to mogło mieć też coś wspólnego z tym przypadkiem.

Witaj, Miałam ten sam problem, ząb miał korzeń głęboko osadzony, po jego wyrwaniu powstała przetoka do zatoki (po zatkaniu nosa, mogłam oddychać tym otworem). Lekarz musi bardzo uważać by nie przepchnąć pozostałości korzenia do zatoki (podobno wtedy grozi operacja laryngologiczna). Moja lekarka upewniła się, że korzeń wyszedł cały, zaszyła dziurkę, przez okres kilku dni nie mogłam się śmiać, kasłać czy kichać. Trzeba bardzo dbać żeby skrzep pozostał na swoim miejscu. Brałam antybiotyki na wszelki wypadek. Zszywanie powinien wykonać dentysta chirurg, u mnie był to zwykły stomatolog ale obok stał chirurg. Nie można czekać z resztką korzenia w zębodole bo grozi to zapaleniem.

Także zapłaciłam bardzo dużo za to wyrwanie, wyrwanie z powikłaniami (istnienie połączenia do zatoki to nie wina lekarza).

pozdrawiam, Ania.

Re: powikłanie po wyrwaniu zęba a zatoki.. | Andi, 21-07-2009, 22:02

Także zapłaciłam bardzo dużo za to wyrwanie, wyrwanie z powikłaniami (istnienie połączenia do zatoki to nie wina lekarza).
Witam,

A czy takie połączenie da się przewidzieć wykonując uprzednio zdjęcie RTG ?

Z góry dzięki za informację, Pozdrawiam, Andi

Re: powikłanie po wyrwaniu zęba a zatoki.. | Wojtek K., 21-07-2009, 22:32

1. Czy zdarzają się takie powikłania podczas wyrywania zębów?
Zdarzają sie i to często. Dotycza gornych zz bocznych. Czasami widac na zdjeciu pantomograficznym ze korzeń sięga do zatoki, ale nie zawsze.

2. Jak to dalej leczyć i sobie z tym radzić? Ja jestem człowiekiem unikającym dentostów ;) więc raczej mało się na tym znam..
Skonsultowac się z chirurgiem stomatoogicznym lub szczękowo-twarzowym. W większości przypadkow gdy zatoka nie wykazuje stanu zapalnego nalezy zszyc rane i unikac przez pewien czas: dmuchania, kichania itp

3. W końcu, czy lekarz wyrywający ząb, który zaliczył taką (może i nie ze swojej winy) wpadkę, ma prawo żądać zapłaty?
To nie wpadka, ale powikłanie po zabiegu wynikające z budowy anatomicznej.

Może dodam, że małżonka miała wcześniej problem z katarem, niby to był sienny, ale nic na testach alergicznych jej nie wyszło, więc podejrzewam, że jak już to mogło mieć też coś wspólnego z tym przypadkiem.
Bardzo możliwe ze ząb przez sasiedztwo z zatoką szczekową dawał bezposrednio objawy zapalenia zatoki. W takim wypadku konieczna bedzie rewizja zatoki(zabieg Caldwell-Lucka) z oczyszczeniem zatoki i zamknieciem przetoki ustno-zatokowej.

Pozdrawiam. WK

Re: powikłanie po wyrwaniu zęba a zatoki.. | Papa Smerf, 23-07-2009, 00:01

Órzytkownik "Wojtek K." napisał:
Zdarzają sie i to często. Dotycza gornych zz bocznych. Czasami widac na zdjeciu pantomograficznym ze korzeń sięga do zatoki, ale nie zawsze.
jak to siegają do zatok? czy korzenie nie siedzą kości szczęki?

Re: powikłanie po wyrwaniu zęba a zatoki.. | regen, 28-07-2009, 20:11

Użytkownik "Papa Smerf" napisał w wiadomości news:h47rom$qht$1 [at] nemesis.news.neostrada.pl...
Órzytkownik "Wojtek K." napisał:

jak to siegają do zatok? czy korzenie nie siedzą kości szczęki?
Siedzą, siedzą. A korzenie często są dłuższe i wystają do zatoki.

Pozdrawiam- regen

Re: powikłanie po wyrwaniu zęba a zatoki.. | Papa Smerf, 28-07-2009, 23:25

Órzytkownik "regen" napisał:
Siedzą, siedzą. A korzenie często są dłuższe i wystają do zatoki.
jak to, korzenie przerastają kości szczęk na wylot? jakoś na dolnej szczęce nie wyczuwam żeby mi coś przerastało brodę, wiec jak to jest?:O)

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Tracheotomia Tracheotomia

Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego

Asysty przy chorobach i urazach Asysty przy chorobach i urazach

Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Alergie Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Alergie

Pytania do chirurga plastycznego Pytania do chirurga plastycznego