Powiązane leki
(opisy)

Salumin Activ (Salviae folii extracum, Tanninum, Mentholum)

Sachol (Cholini salicylas, Cetalkonii chloridum)

Cuprenil (Penicillaminum)

Nozoil

Tonimer

Herbitussinek

Hypomer

Nasodrill

Nasogel

Tetrisal E

Tagi

dziaslo uczuc sluzow korona blona nikiel brzmiec metal wklad drozszy

Fora dyskusyjne

Katar minal, podrażnienie zostalo (0)

mosty raz jeszcze (1)

Problem ze skórą na rękach (4)

Alergia na metale kontra aparat na zęby (0)

implant (2)

metalowe wypełnienie protetyczne a rezonans (0)

korona na wkładzie metalowym. (1)

Rezonans magnetyczny (1)

Spiłowanie starych koron (1)

naprawa mostka (2)

Suchy kaszel po imprezie (6)

Błona śluzowa jamy ustnej (1)

Korona śmierdzi :( (2)

Korona pełnoceramiczna na martwym zębie (0)

złamanie zęba stałego (4)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Nikiel w protetyce

Nikiel w protetyce

Adam, 24-07-2009, 19:15

Niedawno miałem założony wkład koronowo-korzeniowy i koronę porcelanową na ząb przedtrzonowy. Dentysta powiedział, że najpewniej wytrzyma to ze 30 lat.

Dziś poczytałem w internecie, że pod koroną jest metal i najczęściej stosuję się nikiel, który powoduje z czasem, że dziąsło "ucieka" (w droższych koronach jest złoto, ale ja płaciłem 1000 zł za wkład i koronę, a te droższe to kosztują 2-3 razy więcej). Jak też wiadomo nikiel często uczula. Brzmi to dla mnie niezbyt optymistycznie - czy zatem jest sensowne, by za kilka lat wymienić tę koronę na lepszą (=bezpiecznijeszą)?

Czy to "obsuwanie się" dziąsła jest nieodwracalne? Jak szybko po włożeniu korony się zaczyna?

I czy nikiel może w jakiś sposób przenikać do organizmu?

Dzięki za odpowiedzi

Re: Nikiel w protetyce | Wojtek K., 25-07-2009, 19:11

Jak też wiadomo nikiel często uczula. Brzmi to
dla mnie niezbyt optymistycznie - czy zatem jest sensowne, by za kilka lat wymienić tę koronę na lepszą (=bezpiecznijeszą)?
Uczulenie na nikiel jest bardzo rzadko. Obecne stopy nie zawieraja niklu albo zawieraja je w ilosciach sladowych. Daj sobie spokoj i korzystaj z korony.

Czy to "obsuwanie się" dziąsła jest nieodwracalne? Jak szybko po włożeniu korony się zaczyna?
????? Jezeli korona jest wykonana prawidlowo dziasło nie zanika. Nalezy dbac o higiene, usuwac kamien nazebny i tyle.

I czy nikiel może w jakiś sposób przenikać do organizmu?

Tak naprawde w tego typu uzupełnieniu kontakt z błona sluzowa jest jedynie na niewielkiej ilosci obwodu korony i to nie zawsze. Uczulenia obserwujemy w protezach szkieletowych gdzie jest duza powierzchnia kontaktu błona sluzowa-metal.

Pozdrawiam. WK

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.