Powiązane leki
(opisy)

Fluarix (Vaccinum influenze ex virorum fragmentis praeparatum)

Gotu Kola Ginko

Tagi

kluc skladka koszt skierowac zaplacic ciszewski rodzinne placic zbierac profilaktyczny

Fora dyskusyjne

plamienie międzymiesiączkowe (23)

badania w czasie ciąży (4)

Dlaczego lekarze marnotrawią nasze składki? (1)

Zmiana ustawy o wydawaniu zaświadczeń ? (0)

tomografia komputerowa jaki koszt? (1)

Bezdech senny. (5)

Odszkodowanie (1)

Pomozcie (0)

Punktowy, kłujący ból w piersi (3)

Ważne pytanie (2)

Cytologia śluzówki nosa - 2 pytania odnośnie tego badania (0)

Pozostala czerwona krosta po kleszczu (3)

pieniadze za wizyte domowa (4)

skierowanie (0)

Czy to może być nadczynność tarczycy? (23)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Badania profilaktyczne

Badania profilaktyczne

anonim, 15-01-2010, 12:37

Mam 26 lat i ostatnio jakiekolwiek badania miałem robione chyba z kilkanaście lat temu. W tamtym roku jak byłem u lekarza rodzinnego już nie pamiętam z jakiego powodu, spytałem się czy mógłbym zrobić jakieś badania okresowe. Odpowiedział mi, że tak cennik wszystkich badań jest w recepcji. Hmmm.. trochę się zdziwiłem. Czy jako osobie ubezpieczonej, pracującej, która miesięcznie płaci na świadczenia chorobowe kilka stów należą się jakieś badania okresowe?

Krzysiek

Re: Badania profilaktyczne | Joanna Czaplińska, 16-01-2010, 11:15

Użytkownik anonim napisał:

Czy jako osobie ubezpieczonej, pracującej, która miesięcznie płaci na świadczenia chorobowe kilka stów należą się jakieś badania okresowe?
Skoro pracujesz na etacie, na badania okresowe powinien skierować pracodawca i on pokrywa koszty tych badań, dla różnych grup zawodowych są różnie profilowane, zazwyczaj pod kątem potencjalnych chorób zawodowych. To nie ma wiele wspólnego z "ogólnym przeglądem", więcej się dowiesz prosząc rodzinnego o kierowanie na RTG płuc, morfologię itp. - pod byle pretekstem.

Joanna

Re: Badania profilaktyczne | Eneuel Leszek Ciszewski, 16-01-2010, 15:03

"anonim" hipghh$v0m$3 [at] news.onet.pl

Czy jako osobie ubezpieczonej, pracującej, która miesięcznie płaci na świadczenia chorobowe kilka stów należą się jakieś badania okresowe?
IMO należą, ale nie częściej niż raz w tygodniu. :)

.`'.-. ._. .-. .'O`-' ., ; o.' eneuel [at] [at] gmail.com '.O_' `-:`-'.'. '`.'`.' ~'~'~'~'~'~'~'~'~ o.`., o':/.d`|'.;. p ;'. . ;,,. ; . ,.. ; ;. . .;|/....

Re: Badania profilaktyczne | Krzysiek, 16-01-2010, 16:47

Joanna Czaplińska pisze:

Skoro pracujesz na etacie, na badania okresowe powinien skierować pracodawca i on pokrywa koszty tych badań, dla różnych grup zawodowych są różnie profilowane, zazwyczaj pod kątem potencjalnych chorób zawodowych. To nie ma wiele wspólnego z "ogólnym przeglądem", więcej się dowiesz prosząc rodzinnego o kierowanie na RTG płuc, morfologię itp. - pod byle pretekstem.

kiedyś prosiłem, to usłyszałem, że w recepcji jest cennik. Jak będę chciał to zapłacę i sobie zrobię, ale przerażenie mnie bierze jak dostaje miesięczny wyciąg z wypłaty ile kasy płacę na służbę zdrowia...

Krzysiek

Re: Badania profilaktyczne | Eneuel Leszek Ciszewski, 16-01-2010, 17:34

"Krzysiek" hisg0s$kf$1 [at] news.onet.pl

kiedyś prosiłem, to usłyszałem, że w recepcji jest cennik. Jak będę chciał to zapłacę i sobie zrobię, ale przerażenie mnie bierze jak dostaje miesięczny wyciąg z wypłaty ile kasy płacę na służbę zdrowia...
W recepcji? :) Nic dziwnego -- trzeba iść do lekarza, nie do hotelu. ;)

Wiesz... To taka mentalność -- brać, zbierać, obiecywać... Ale w zamian -- nie dawać niczego lub dawać pod przymusem. Taka jest Polska i tacy są Polacy. :) Niestety, ale z taką prawdą trzeba się oswoić -- lekarze są mądrzejszymi ludźmi od przeciętnych Polaków, ale nie na wszystko w lecznictwie mają wpływ. :) Mnie lekarze nie odmawiają ani skierowań na badania laboratoryjne, ani na zabiegi rehabilitacyjne, ani na inne zabiegi, testy, badania itd...

Nawet sami przypominają mi o tym, że za takie czynności już zapłaciłem w ZUSach, w składkach itd... Jeden z lekarzy nawet zauważył, że za parking pod szpitalem czy przychodnią też nie powinien płacić. :) Jakby nie było -- jedziemy z lekarzami na tym samym wózku. :)

Na Twoim miejscu bym nieśmiało ;) zapytał lekarza o to, czy jego zdaniem nie powinien dać Ci skierowania na takie badanie, za które już zapłaciłeś składkami. :) Mnie lekarze dają nie tylko takie skierowania, ale nawet jeden lekarz potrafi ,,przepisać'' skierowanie innego lekarza, tak abym nie płacił za badania, gdy skierowanie dane mi przez tego innego lekarza mogłoby nie być honorowane z przyczyn administracyjnych, lecz byłoby wskazane z przyczyn medycznych.

Co więcej -- nigdy rygorystycznie nie przestrzegano stempli w wiadomej książeczce. Co najwyżej informowano mnie o tym, że jeśli nie podam na czas :) jakiegoś numerka, zostanę obciążony kosztami czy to leczenia, czy to badania. :) Niektórzy lekarze mówią mi wprost, że nie mogą odmówić udzielenia pomocy komuś, kto nie wykaże się płaceniem składek i dodają, że kontrolowanie płacenia nie należy do nich. :)

-=-

Ale Polska to kraj dziwny -- dziki. Płacimy za coś, czasami z obowiązku (jak ZUS czy podatki) ale gdy chcemy wyegzekwować należne nam świadczenia, biorca składek (ubezpieczyciel czy administrator, czy inny zbieracz składek lub jego urzędnik) potrafi nam po chamsku odpowiedzieć, że nie powinniśmy żebrać. :) Można śmiało powiedzieć, że im głupszy taki zbieracz, tym większym jest chamem. :) Niestety takie chamy zawsze/zwykle znajdą obrońców -- zwykle właśnie wśród tych, którzy się boją ,,zadzierania'' z ,,władzą'', częstokroć wśród tych, którzy nie płacą i żyją cudzym kosztem. :)

Problem bierze swój początek w wychowaniu. :)

IMO policja i służba zdrowia pod tym względem jest w porządku. Przynajmniej tak jest u mnie. :) Może mam farta. Ogólnie jednak wszelki komunizm (wspólne płacenie na coś) jest problemogenne -- jedni płacą i dostają w zamian to, za co płacą; inni nie płacą i dostają za darmo to, za co płacą inni; a są i tacy, którzy płacą, lecz nie dostają i są uciszani przez chamów...

Problem bierze swój początek w wychowaniu. :) (jak już napisałem wyżej) Chcesz czy nie chcesz -- wychowanie to sprawa duszpasterzy. To oni tak uczą, że ten, kto zbiera (a oni zbierają właśnie) jest panem tego, kto płaci i pracuje. :) Mądrzy ludzie mają świadomość tego, że zbierając składki, stają się swego rodzaju dłużnikami płacących, ale w Polsce nie zawsze zbierają mądrzy. :)

.`'.-. ._. .-. .'O`-' ., ; o.' eneuel [at] [at] gmail.com '.O_' `-:`-'.'. '`.'`.' ~'~'~'~'~'~'~'~'~ o.`., o':/.d`|'.;. p ;'. . ;,,. ; . ,.. ; ;. . .;|/....

Re: Badania profilaktyczne | Eneuel Leszek Ciszewski, 16-01-2010, 17:45

"Eneuel Leszek Ciszewski" his9u2$4ab$2 [at] inews.gazeta.pl

IMO należą, ale nie częściej niż raz w tygodniu. :)
Dodam jeszcze, że profilaktyka jest zwykle tańsza od leczenia. :) IMO bez powodu nie należy przeprowadzać podstawowych badań krwi czy moczu częściej niż dwa razy w roku. Zwykle ludzie taki badania robią wtedy, gdy na profilaktykę jest późno, czyli wtedy, gdy trzeba płacić znacznie więcej za leczenie. Kto płaci za głupotę odmawiania kierowania na badanie kontrolne? Tak zwane społeczeństwo.

Samochód musisz badać co jakiś czas, ale człowieka nie musisz? ;)

Od czasu do czasu za społeczne pieniądze uświadamia się społeczeństwo o przysługujących mu prawach. Ponoć nie ma takiego zabiegu czy badania, które jest wskazane medycznie i możliwe do przeprowadzenia w Polsce, za które NFZ nie musi zapłacić. W praktyce prawo jest dziurawe -- choćby plomby z amalgamatu i dentyści, którzy w Polsce są prywatni od zarania dziejów PRL... :)

Re: Badania profilaktyczne | Krzysiek, 16-01-2010, 20:56

Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

W recepcji? :) Nic dziwnego trzeba iść do lekarza, nie do hotelu. ;)

ahh.. z rozmachu błędnie napisałem. W rejestracji oczywiście...

Krzysiek

Re: Badania profilaktyczne | Krzysiek, 16-01-2010, 20:58

Dodam jeszcze, że profilaktyka jest zwykle tańsza od leczenia. :) IMO bez powodu nie należy przeprowadzać podstawowych badań krwi czy moczu częściej niż dwa razy w roku. Zwykle ludzie taki badania robią wtedy, gdy na profilaktykę jest późno, czyli wtedy, gdy trzeba płacić znacznie więcej za leczenie. Kto płaci za głupotę odmawiania kierowania na badanie kontrolne? Tak zwane społeczeństwo.
ja ostatnio miałem robione kilkanaście lat temu! Teraz sie zacząłem nad tym zastanawiam, że to jakiś horror jest :)

Krzysiek

Re: Badania profilaktyczne | Eneuel Leszek Ciszewski, 16-01-2010, 21:31

"Krzysiek" hisukk$88j$1 [at] news.onet.pl

ahh.. z rozmachu błędnie napisałem. W rejestracji oczywiście...
Jak jesteś wyrozumiały dla siebie, tak samo bądź i dla swego lekarza -- przebacz mu to, że zamiast Cię uściskać z radości, wysłał Cię do rejestracji. ;) Daj mu jeszcze jedną szansę, zanim sobie pójdziesz do innego lekarza rodzinnego. :)

Re: Badania profilaktyczne | Krzysiek, 16-01-2010, 21:55

Jak jesteś wyrozumiały dla siebie, tak samo bądź i dla swego lekarza przebacz mu to, że zamiast Cię uściskać z radości, wysłał Cię do rejestracji. ;) Daj mu jeszcze jedną szansę, zanim sobie pójdziesz do innego lekarza rodzinnego. :)
zmieniłem miejsce zamieszkanie, więc tamten lekarz już mnie nie zobaczy :)

Krzysiek

Re: Badania profilaktyczne | Eneuel Leszek Ciszewski, 16-01-2010, 22:01

"Krzysiek" hisuno$88j$2 [at] news.onet.pl

ja ostatnio miałem robione kilkanaście lat temu! Teraz sie zacząłem nad tym zastanawiam, że to jakiś horror jest :)
Gdybym ja poszedł do lekarza i powiedział mu o tym, że to jakiś horror -- usłyszałbym, że łapanki robione są delikatnie. :)

Gdy u poprzednika musiałem dopominać się skierowania na RTG złamanego palca (miałem tych RTG w ciągu kilku miesięcy kilka) dłużej niż jedną minutę, po prostu zmieniłem lekarza. :) To akurat RTG miało być zrobione na cudroentgenie w celu przemyślenia ,,ewentualności operacyjnej''. :) Nawet jakiś czas wisiało w necie. :) Mogę postawić raz jeszcze w celach poznawczych. ;)

Gdy ortopedę poprosiłem o skierowanie na USG palca po zerwaniu ścięgna, ten mi na to odpowiedział:

-- Nie jest potrzebne USG, ale jeśli ma panu poprawić samopoczucie, to proszę. Prywatnie to sporo kosztuje -- na skierowanie będzie taniej.

I wypisał. Niestety -- pacjent z zerwanym ścięgnem nie jest tak operatywny jak zdrowy człowiek i w efekcie za badanie zapłaciłem. IMO lekarz robiący mi USG wziął pieniądze do kieszeni, bo nie mogłem od niego wyegzekwować rachunku. Co więcej -- nawet nie mogłem wziąć zdjęć w formie elektronicznej, a na papierze były tak wydrukowane, że nie było nic widać...

-=-

IMO badania laboratoryjne krwi samoregulują się. Przynajmniej u prawdziwych mężczyzn!! Ja akurat nie należę do prawdziwych -- mnie można kłuć i kłuć... :) Ja się tego nie boję. :) I w tyłek mnie kłuto, gdy byłem dzieckiem, i z ręki pobierano krew... W 28 dni -- 15 razy... :) Byłem wówczas w szpitalu. Pobieranie krwi było dla mnie dobrym pretekstem do zmieniania piżamy -- wystarczyło zalać piżamę krwią przy pobieraniu, aby osiągnąć swój cel... Polacy to brudasy!!! :)

W tyłek mnie kłuto straszliwie często -- dawano mi penicylinę z debecyliną (miałem reumatyzm -- chyba dlatego) oraz czasami delbetę. :) To strasznie bolało trochę. Do penicyliny i debecyliny przyzwyczaiłem się bez trudu. Kłuto mnie także witaminą B (chyba jej nazwa pochodzi od słowa 'boli') autoszczepionkami (zabójcze efekty!!) moją krwią (autohemoterapia -- bez efektu, choć w wyniku pomyłki dano mi za dużo) i diabli wiedzą czym jeszcze...

-=-

Horror to mało powiedziane!! Sprzęt kosztuje majątek. Jeśli ktoś uważa, że powinien stać bezczynnie to chyba jest głupi w stopniu trudnym do zrozumienia. Praca laboranta do drobnostka w zestawieniu z kosztami samego sprzętu, gdy pomyślimy o tym, że laborant i tak musi tam być... :)

-=-

Zauważ jednak, że partia PiS dążyła do rezygnacji ze służby zdrowia w ogóle. A czyniła to pod szczytnym sztandarem walki z korupcją. :)

-- Lepper nie wziął łapówki, ale jest łapówkarzem.

Tak orzekł minister sprawiedliwości PiS. :) (ZZiobro) Nie powiedział:

-- Lepper wziął łapówkę, mamy na to dowód, ale pozyskaliśmy ten dowód z naruszeniem prawa i nie możemy tego dowodu użyć w sądzie.

Powiedział wyraźnie 'Lepper nie wziął łapówki'. Wg PiS nie ten jest łapówkarzem, kto wziął łapówkę, ale ten, kogo wskaże partia. :)

-=-

Zmiana lekarza rodzinnego to tak zwana chwila -- z tego, co pamiętam. :) IMO możesz rozejrzeć się po okolicy (ja teraz mam lekarza rodzinnego w odległości rzutu kamienia od mieszkania, w którym mieszkam) i przenieść się w przytulniejsze miejsce. :)

Re: Badania profilaktyczne | Eneuel Leszek Ciszewski, 16-01-2010, 22:04

"Krzysiek" hit22t$hbm$1 [at] news.onet.pl

zmieniłem miejsce zamieszkanie, więc tamten lekarz już mnie nie zobaczy :)
No widzisz. :) On po prostu pomógł Ci w podjęciu słusznej decyzji. :)

Re: Badania profilaktyczne | Eneuel Leszek Ciszewski, 16-01-2010, 22:09

"Eneuel Leszek Ciszewski" hit2f2$6ph$1 [at] inews.gazeta.pl

W tyłek mnie kłuto straszliwie często dawano mi penicylinę z debecyliną (miałem reumatyzm chyba dlatego) oraz czasami delbetę. :) To strasznie bolało
+ (miałem reumatyzm -- chyba dlatego) oraz czasami delbetę. :) To ostatnie bolało

trochę. Do penicyliny i debecyliny przyzwyczaiłem się bez trudu. Kłuto mnie także witaminą B (chyba jej nazwa pochodzi od słowa 'boli') autoszczepionkami (zabójcze efekty!!) moją krwią (autohemoterapia bez efektu, choć w wyniku pomyłki dano mi za dużo) i diabli wiedzą czym jeszcze...

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Modlitwa to dobre lekarstwo Modlitwa to dobre lekarstwo

Przewodnik psychofarmakoterapii. Działania niepożądane i powikłania Przewodnik psychofarmakoterapii. Działania niepożądane i powikłania

Zrozumieć osteporozę Zrozumieć osteporozę

Badania cytogenetyczne w praktyce klinicznej Badania cytogenetyczne w praktyce klinicznej

Zaburzenia lękowe Zaburzenia lękowe