Powiązane leki
(opisy)

Engerix B (Vaccinum hepatitidis B)

Partobulin-Inject (Immunoglobulinum humanum anti-D)

Bio-Kwas Foliowy

Folik (Acidum folicum)

Gamma Anty D (Immunoglobulinum humanum anty RhD)

Staloral

Zenapax (Daclizumabum)

Intraglobin F (Immunoglobulinum humanum normale ad usum intravenosum)

Subcuvia (Immunoglobulinum humanum)

Kwas foliowy

Tagi

ciaza matka wytwarzac antygen konflikt dziecko przeciwko grupa plod przeciwcialo

Fora dyskusyjne

zobacz Grupa krwi (39)

zobacz KONFLIKT SEROLOGICZNY-neutropenia (1)

zobacz noworodki a produkcja anty-Rh (2)

zobacz konflikt serologiczny,2poronienia i szansa na zdrową ciążę (0)

zobacz ciąża konflikt serologiczny (1)

zobacz Grupy krwi (2)

zobacz konflikt grupy krwi - ojcostwo. (3)

zobacz Konflikt grup głównych - pytanie (0)

zobacz palenie w ciąży (12)

zobacz konflikt serologiczny? (1)

zobacz Bardzo proszę o ocenę ryzyka konfliktu serologicznego WYNIKI (3)

zobacz płeć dziecka (3)

zobacz konflikt serologiczny (3)

zobacz skutki buntowania dziecka przeciwko matce (10)

zobacz Problem z grupą krwi (9)

Czynnik Rh

bazyli, 06-04-2000, 13:15

Ja mam takie malutkie pytanko. Czy rodzice mający oboje krew grupy A Rh (+) mogą mieć dziecko z grupą krwi A Rh minus?? I w nawiązaniu: jak to jest z tym czynnikiem Rh, które z małżonków "musi" mieć jaki czynnik by nie było konfliktu? Mąż minus, żona plus? Z góry dziękuje ze odpowiedzi.

Bazyli

Re: Czynnik Rh | Michal Milewski, 06-04-2000, 14:36

bazyli wrote:

Ja mam takie malutkie pytanko. Czy rodzice mający oboje krew grupy A Rh (+) mogą mieć dziecko z grupą krwi A Rh minus??
Moga. Teoretycznie w tym przypadku mozliwe sa u dziecka kombinacje A Rh(+), A Rh(-), 0 Rh(+), i 0 Rh(-).

Michal

Re: Czynnik Rh | , 06-04-2000, 19:21

On Thu, 06 Apr 2000 11:15:17 GMT, "bazyli" wrote and nobody noticed it except me:

Ja mam takie malutkie pytanko. Czy rodzice mający oboje krew grupy A Rh (+) mogą mieć dziecko z grupą krwi A Rh minus??
Tak. Gdy rodzice s heterozygotami 1/4 dzieci moze miec grupe Rh-.

Marcin Kubicki ------------------------------------------- Na zielonej trawce Pasły się pratchawce Jeden mówi do drugiego Podaj cewkę Malpigiego Boris Vian

Re: Czynnik Rh | mae, 07-04-2000, 23:59

A co z konfliktem grup głównych np. 0 i A? Chyba jest coś takiego? Mae

Re: Czynnik Rh | Michal Milewski, 08-04-2000, 14:35

mae wrote:

A co z konfliktem grup głównych np. 0 i A? Chyba jest coś takiego? Mae
Z tego co wiem, to konflikt taki nie grozi w przypadku ciazy (porodu). Problem pojawia sie dopiero w przypadku transfuzji lub przeszczepu.

Michal

Re: Czynnik Rh | mae, 08-04-2000, 23:14

A moze troche wiecej napiszesz? Mae

Re: Czynnik Rh | Michal Milewski, 09-04-2000, 02:48

Niestety, nie wiem na ten temat zbyt duzo. W przypadku ciazy bada sie jedynie grupe Rh u przyszlej matki. W przypadku braku czynnika Rh (czyli Rh minus) sprawdza sie grupe ojca, i jesli ma on czynnik Rh (Rh plus) sprawdza sie poziom prrzeciwcial we krwi matki. Jesli jest to pierwsza ciaza, to wynik zwykle jest negatywny, i w zdecydowanej wiekszosci przypadkow wszystko przebiega bez problemow. Chodzi o to, ze przeciwciala we krwi matki pojawiaja sie jedynie na skutek kontaktu jej krwi z krwia plodu, o ile oczywiscie plod jest Rh dodatni. Przeciwciala matki atakuja krwinki plodu i dochodzi do choroby hemolitycznej. Do kontaktu krwi matki z krwia plodu dochodzi jednak najczesciej dopiero podczas samego porodu. Nie ma to znaczenia dla urodzonego wlasnie dziecka, ale sprawia, ze matka "uczula" sie (wytwarza przeciwciala) przeciwko Rh, ktore moga byc niebezpieczne dla plodu (o ile bedzie Rh dodatni) podczas nastepnej ciazy. Zeby zapobiec wyrtwarzaniu przeciwcial u matki, wsztrzykuje jej sie po porodzie (a takze po aborcji lub poronieniu) przeciwciala (immunoglobuliny), co powoduje zniszczenie komorek dziecka, ktore byly obecne w krwi matki i mogly stymulowac wytwarzanie przeciwcial u matki. To postepowanie jest dosc skuteczne, tak ze w 98-99% przypadkow kobieta nie wytwarza preciwcial pomimo istnienia konfliktu Rh. Z kazda nastepna ciaza ryzyko wystapienia chorby hemolitycznej u dziecka wzrasta, ale i tak jest stosunkow niskie, jesli stosuje sie odpowiednie postepowanie.

Teraz troche o tym, co Cie chyba najbardziej inetrersuje, a wiec o konflikcie w przypadku grupy AB0. Istnieja bardzo rzadkie przypadki konfliktu, kiedy matka ma grupe 0, a plod ma grupe A lub B. Dlaczego te konflikty sa o wiele rzadsze niz w przypadku czynnika Rh, nie wiem. W przypadku transfuzji krwi sprawdza sie zarowno grupe AB0, jak i czynnik Rh, wynika wiec z tego, ze zarowno przeciwciala przeciwko antygenom A i B, jak i przeciwciala przeciwko czynnikowi Rh moga byc przyczyna reakcji hemolitycznej. Przychodza mi do glowy dwa mozliwe wytlumaczenia tej zagadki. 1) antygeny A i B nie powoduja tak szybkiego wytwarzania przeciwcial, jak czynnik Rh. 2) antygeny A i B sa wytwarzane w znacznie mniejszej ilosci u plodu, niz u doroslego czlowieka. Jak jest w rzeczywistosci, naprawde nie wiem. Inne sporadyczne przypadki konfliktu dotcza grup krwi Kella i Duffy'ego. Skoro jednak w praktyce bada sie kobiete ciezarna tylko pod wzgledem czynnika Rh, wszystkie te pozostale przypadki musza byc na tyle rzadkie, ze dodatkowe badania sa nieuzasadnione.

Pozdrawiam,

Michal

Re: Czynnik Rh | Michal Milewski, 09-04-2000, 03:11

mae wrote:

A moze troche wiecej napiszesz? Mae
Moze jeszcze powinienem dopisac, ze w przypadku grupy AB0 osoba z grupa krwi 0 nie posiada ani antygenu A ani B. Osoba z grupa krwi A posiada antygen A, ale nie B. Osoba z grupa B ma antygen B, a nie ma A. Osoba z grupa AB ma zarowno antygen A, jak i B. W przypadku transfuzji krwi, osoba z grupa krwi 0 jest uniwersalnym dawca, gdyz nie posiada antygenow A i B, ktore moglyby byc rozpoznane jako obce przez biorce. Natomiast osoby z grupa AB moga otrzymac krew zarowno od osob z grupa AB, jak i A, B oraz 0. Osoba z grupa A, rozpoznaje antygen B jako obcy, moze wiec otrzymac krew jedynie od osob z grupa 0 lub A. Podobnie dla osob z grupa B, antygen A jest antygenem obcym, wiec w ich przypadku dawca powinien miec grupe krwi 0 lub B.

Michal

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Odżywianie w ciąży Odżywianie w ciąży

Wszystko co powinnaś wiedzieć o ciąży Wszystko co powinnaś wiedzieć o ciąży

Dieta przyszłej matki. Poradnik dla kobiet w ciąży Dieta przyszłej matki. Poradnik dla kobiet w ciąży

Zdrowa ciąża Zdrowa ciąża

Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Dla kobiet w ciąży Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Dla kobiet w ciąży