Powiązane leki
(opisy)

Quinax (Azapentaceni natrii polysulfonas)

Fotil (Pilocarpini hydrochloridum, Timololum)

Fotil Forte (Pilocarpini hydrochloridum, Timololum)

Nevanac (Nepafenac)

Difadol 0,1% (Diclofenacum natricum)

Nyolol (Timololi maleas)

Oftensin (Timololi maleas)

Betamann (Metipranololum)

Betoptic S (Betaksololum)

Carteol LP 2 % (Carteololi hydrochloridum)

Tagi

zacma cisnienie katarakta jaskra soczewka czytac galek oczny nowicki okulista

Fora dyskusyjne

zobacz Soczewki przy podwyższonym ciśnieniu. (5)

zobacz Zez pozorny? (3)

zobacz narosty na gałkach ocznych (0)

zobacz Ostry ból oka (0)

zobacz kapsulotomia?-po usunięciu zaćmy (1)

zobacz Ból prawej gałki ocznej? (1)

zobacz BADANIE CIŚNIENIA OCZNEGO U DZIECKA (1)

zobacz Badanie ciśnienia gałki ocznej... (2)

zobacz Zaćma (4)

zobacz Zmętnienie soczewki (7)

zobacz Blagam o pomoc (0)

zobacz duże pogorszenie wzroku po operacji zaćmy (0)

zobacz Jaskra (11)

zobacz Dziwne objawy - czy to jaskra? (5)

zobacz Nerwica czy Jaskra (5)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Cisnienie w galkach ocznych

Cisnienie w galkach ocznych

Tadeusz Bienkowski, 27-10-1997, 14:14

Czesc Bylem ostatnio u okulistki. Zajzala mi czule, doglebnie w oczy i zapytala czy cierpie na nadcisnienie. Odpowiedzialem, ze raczej nie. Rzadko sobie cisnienie mierze ale zawsze wychodzilo mi ok. 120/80. Jednak stwierdzila, ze cos jej sie nie podoba. Zapisala mi nowe okulary +3 do patrzenia na monitor i powiedziala, ze starcza na krotko. Troche sie martwie. O co tu chodzi. Jak przeciwdzialac zbyt duzemu cisnieniu w galkach. Mam 48 lat i od paru lat rzeczywiscie psuje mi sie wzrok +0.5 dioptrii na rok. Do czterdziestego roku zycia mialem wzrok sokoli. Gdzie styczna tej krzywej? Obecnie mam 1.5 do dali i 3.5 do czytania. Moze, gdyby nie cisnienie mialbym 0 do dali i 2 do czytania? Czy to tak dziala? Co robic aby cisnienie spadlo?. Dziekuje z gory za odpowiedz. Moze zainteresuje takze innych. Tadeusz Bienkowski.

Re: Cisnienie w galkach ocznych | , 27-10-1997, 19:16

On 27 Oct 1997 12:14:57 GMT, Tadeusz Bienkowski wrote:
Moze, gdyby nie cisnienie mialbym 0 do dali i 2 do czytania? Czy to tak dziala? Co robic aby cisnienie spadlo?.
Hm. Nie jestem lekarzem, ale afaik, ciśnienie gałek niszczy głównie tarcze na siatkówce. Nie wiem nic o wpływie na rogówkę/soczewkę :( Ciśnienie wewnątrzgałkowe można (a nawet należy) obniżać odpowiednimi kroplami.

Re: Cisnienie w galkach ocznych | Tomasz Nowicki, 28-10-1997, 13:17

Czesc! Odroznij cisnienie tetnicze krwi (o to cie pytala) od cisnienia w galkach ocznych (zwiazane z jaskra, czyli tzw. katarakta). W Twoim przypadku wyglada mi to na tzw. starczowzrocznosc (wybacz!), ktora wlasnie po czterdziestce sie zaczyna... Powoduje przyrost grubosci okularow wlasnie o ok. 0.5-1D co piec lat, czasami gorzej, zwlaszcza jak kto intelygent i lubi, nie wiedziec czemu, czytac co innego niz przeglad sportowy i nominaly. A w ogole, to powinenes sprawdzic - cukier w surowicy, cisnienie krwi (ale nie raz byle czym, tylko porzadnie pomonitorowac normalnym cisnieniomierzem, a nie elektronicznym cudactwem) i jesli sie niepokoisz, to cisnienie w galkach ocznych tonometrem u okulisty. O Jezu, alem gadula...

Tom, Tadeusz Bienkowski napisał(a) w artykule ...
Czesc Bylem ostatnio u okulistki. Zajzala mi czule, doglebnie w oczy i zapytala

Re: Cisnienie w galkach ocznych | , 28-10-1997, 18:25

Masz cholerna racja! Pop mi sie nieco ;-)...
Tom,

Re: Cisnienie w galkach ocznych | Piotr Kasztelowicz, 28-10-1997, 18:39

On 28 Oct 1997, Tomasz Nowicki wrote:

Czesc! Odroznij cisnienie tetnicze krwi (o to cie pytala) od cisnienia w galkach ocznych (zwiazane z jaskra, czyli tzw. katarakta). W Twoim
Jaskra OK! To jest ta choroba. Ale katarakta - czyli zacma to zupelnie co innego. Choroba, w ktorej nastepuje wzrost cisnienia srodgalkowego jest jaskra. Wymaga ona postawienia diagnozy przez okuliste na podstawie zmierzenia cisnienia srodgalkowego tonometrem i ewentulanego dalszego leczenia wg. zalecen okulisty.

Zacma (cataracta) polega na metnieniu soczewki i w ten sposob postepujacej slepocie. Leczenie polega na usunieciu operacyjnym zmetnialej soczewski i ewentualnie zastapienie jej sztuczna

P.K.

------------------------------------------------------------ Piotr Kasztelowicz pekasz [at] am.torun.pl Info about me---> www.mat.uni.torun.pl/~pekasz = Ja jestem, jestem miedzy innymi ... . (E.Stachura) = ------------------------------------------------------------

Re: Cisnienie w galkach ocznych | , 28-10-1997, 19:05

On 28 Oct 97 11:17:45 GMT, Tomasz Nowicki wrote:
Czesc! Odroznij cisnienie tetnicze krwi (o to cie pytala) od cisnienia w galkach ocznych (zwiazane z jaskra, czyli tzw. katarakta). W Twoim
ups ;) Katarakta = zaćma = zabielała soczewka, nadająca się do wymiany Jaskra = glaucomia = podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, uciskające na nerw wzrokowy, w jakiś sposób przy tym niszcząc ujścia tego nerwu z siatkówki (tarcze).

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Zdrowe oczy - pytania i odpowiedzi Zdrowe oczy - pytania i odpowiedzi

Dziesięć minut dla zdrowia twoich oczu Dziesięć minut dla zdrowia twoich oczu

Zapomnij o okularach. Naturalne metody poprawy widzenia Zapomnij o okularach. Naturalne metody poprawy widzenia

Stany nagłe w okulistyce Stany nagłe w okulistyce

Nadciśnienie tętnicze Nadciśnienie tętnicze