Powiązane leki
(opisy)

Orgametril (Lynestrenolum)

Marvelon (Desogestrelum, Ethinylestradiolum)

Rigevidon (Ethinylestradiolum, Levonorgestrelum)

Escapelle (Levonorgestrelum)

Partobulin-Inject (Immunoglobulinum humanum anti-D)

Postinor-Duo (Levonorgestrelum)

Ellaone (Ulipristali acetas)

Provera (Medroxyprogesteronum)

Primolut Nor (Norethisteroni acetas)

R-28

Tagi

kobieta porod owulacja zaplodnic plod cykl ostatni ciaza miesiaczek podawac

Fora dyskusyjne

zobacz Ustawienie dziecka (3)

zobacz ciąża a mieciączka (2)

zobacz dwa terminy porodu z różnicą miesiąca (7)

zobacz usg dopochwowe (13)

zobacz Czy mogłam zajść w ciążę? (12)

zobacz ciąza - termin zapłodnienia-różnice wg usg (10)

zobacz MIESIACZKA A CIAZA (1)

zobacz możliwość zapłodnienia (3)

zobacz ciąza (5)

zobacz kobieta pijana d... sprzedana (28)

zobacz czy moje dziecko jest zbyt duze? (5)

zobacz Czy to już ciąża? (5)

zobacz który to miesiąc?! (3)

zobacz kiedy dni płodne? (9)

zobacz jak to mozliwe, że zaszłam w ciążę? (8)

Informator Medyczny » Grupa dyskusyjna » Jak liczy sie tygodnie ciazy?

Jak liczy sie tygodnie ciazy?

Krzysiek, 08-08-2000, 13:43

Od daty kiedy wystapila owulacja, czy od daty spodziewanej ostatniej miesiaczki Lekarz kazal zonie przyjsc na badanie po skonczonym 4 tygodniu -chce chyba min. obejrzec czy ciaza jest prawidlowo zagniezdzona (zona miala wczesniej robiona laparoskopie i udrazniane jajowody), a w ksiazkach jest liczone raz tak, raz tak. USG jest z sonda dopochwowa. Liczylismy od owulacji, ale teraz mamy watpliwosci, czy to nie za wczesnie. Z gory dziekuje, pozdrawiam

Krzysiek

SV: Jak liczy sie tygodnie ciazy? | Magdalena Busk, 08-08-2000, 14:00

Krzysiek skrev i diskussionsgruppsmeddelandet:398fd16f$1 [at] news.vogel.pl...
Od daty kiedy wystapila owulacja, czy od daty spodziewanej ostatniej miesiaczki Lekarz kazal zonie przyjsc na badanie po skonczonym 4 tygodniu -chce
chyba
min. obejrzec czy ciaza jest prawidlowo zagniezdzona (zona miala
wczesniej
robiona laparoskopie i udrazniane jajowody), a w ksiazkach jest
liczone raz
tak, raz tak. USG jest z sonda dopochwowa. Liczylismy od owulacji, ale teraz mamy watpliwosci, czy to nie za
wczesnie.
Z gory dziekuje, pozdrawiam

liczy sie od OM od zaplodnienia rzadko, a to mozna ustalkic za pomoca USG..

/mb

Odp: Jak liczy sie tygodnie ciazy? | limba, 09-08-2000, 12:01

Tygodnie ciąży liczy sie od pierwszego dnia ostatniej miesiaczki, to wprawdzie dziwne, że pierwszy dzień ostaniej miesiączki jest jednocześnie pierwszym dniem ciąży, ale tak podaje się w wiekszości fachowej literatury, tak obliczała ciążę również moja lekarka, Pozdrawiam Aneta

Użytkownik Krzysiek w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:398fd16f$1 [at] news.vogel.pl...
Od daty kiedy wystapila owulacja, czy od daty spodziewanej ostatniej miesiaczki Lekarz kazal zonie przyjsc na badanie po skonczonym 4 tygodniu -chce chyba min. obejrzec czy ciaza jest prawidlowo zagniezdzona (zona miala wczesniej robiona laparoskopie i udrazniane jajowody), a w ksiazkach jest liczone
raz
tak, raz tak. USG jest z sonda dopochwowa. Liczylismy od owulacji, ale teraz mamy watpliwosci, czy to nie za
wczesnie.
Z gory dziekuje, pozdrawiam

Krzysiek

-- Przyznajemy się do niskich cen - rubikon.pl

Re: Jak liczy sie tygodnie ciazy? | Maja Krężel, 09-08-2000, 12:37

Krzysiek napisał

Od daty kiedy wystapila owulacja, czy od daty spodziewanej ostatniej miesiaczki
Nie od spodziewanej, ale od tej, co była! Lekarze zawsze liczą od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Dlatego w dniu owulacji i tym samym zapłodnienia Twoja żona była już dwa tygodnie w ciąży, choć tak naprawdę dopiero zaszła :~) Jednak taki sposób liczenia jest wygodniejszy, bo trudno jest lekarzowi umiejscowić w czasie moment zapłodnienia.

Lekarz kazal zonie przyjsc na badanie po skonczonym 4 tygodniu -chce chyba min. obejrzec czy ciaza jest prawidlowo zagniezdzona (zona miala wczesniej robiona laparoskopie i udrazniane jajowody), a w ksiazkach jest liczone raz tak, raz tak. USG jest z sonda dopochwowa.
Zagnieżdżenie następuje około tygodnia po zapłodnieniu, więc w 3. tygodniu ciąży. Wydaje mi się, że lekarzowi chodziło o to, by przyjść w 5. tygodniu od ostatniej miesiączki (czyli po ukończonym 4.), bo wtedy USG dopochwowe daje już miarodajne wyniki.

Liczylismy od owulacji, ale teraz mamy watpliwosci, czy to nie za wczesnie.
Raczej za późno. Wy liczyliście 4 tyg. od owulacji - a to już 6-tygodniowa ciąża. Ale nie martw się, tylko idźcie po prostu do lekarza i tyle. To, że to 6. tydzień nie ma żadnego znaczenia, a będzie za to jeszcze lepiej widać dzieciątko :~) Aha, jeszcze coś , może się przyda - ciąża liczona od ostatniej miesiączki trwa teoretycznie 40 tygodni, czyli 10 miesięcy księżycowych. Termin porodu oblicza się tak - do dnia ostatniej miesiączki dodaje sie 7 dni i potem odejmuje 3 miesiące. Np. miesiączka był 15 czerwca, więc poród przypada na 8 marca, oczywiście następnego roku ;~)

-- Pozdrawiam Maja

Re: Jak liczy sie tygodnie ciazy? | Krzysiek, 09-08-2000, 15:13

Ale nie martw się, tylko idźcie po prostu do lekarza i tyle. To, że to 6. tydzień nie ma żadnego znaczenia, a będzie za to jeszcze lepiej widać
dzieciątko
:~)
Dziekuje, bylismy wczoraj-wszystko jest na swoim miejscu, nastepna wizyta za 4 tygodnie od wczoraj.

Pozdrawiam Krzysiek

Re: Jak liczy sie tygodnie ciazy? | Waldemar Thiel, 09-08-2000, 15:24

"Maja Krężel" wrote in message news:Gvak5.7915$FO3.196379 [at] news.tpnet.pl... | Termin porodu oblicza | się tak - do dnia ostatniej miesiączki dodaje sie 7 dni i potem odejmuje 3 | miesiące. Np. miesiączka był 15 czerwca, więc poród przypada na 8 marca, | oczywiście następnego roku ;~)

Dodaje sie te 7 dni czy odejmuje ? Bo mi sie matematyka nie zgadza.

Waldek

Re: Jak liczy sie tygodnie ciazy? | Maja Krężel, 10-08-2000, 08:05

Waldemar Thiel napisał

"Maja Krężel" napisała
| Termin porodu oblicza | się tak - do dnia ostatniej miesiączki dodaje sie 7 dni i potem odejmuje 3 | miesiące. Np. miesiączka był 15 czerwca, więc poród przypada na 8 marca, | oczywiście następnego roku ;~)
Dodaje sie te 7 dni czy odejmuje ? Bo mi sie matematyka nie zgadza.
Sorki, oczywiście się dodaje (7 dni, a 3 miesiące odejmuje), więc poród przypada na 22 marca. Coś mi się pokićkało :~)

-- Pozdrawiam Maja

Re: Jak liczy sie tygodnie ciazy? | Grzegorz Redlarski, 15-08-2000, 02:01

Jeszcze tylko małe uściślenie...

Wed, 09 Aug 2000 10:37:26 GMT Maja Krężel napisala:

Zagnieżdżenie następuje około tygodnia po zapłodnieniu, więc w 3. tygodniu ciąży.
I dopiero w tym momencie rozpoczyna się faktycznie _ciąża_ czyli stan organizmu _kobiety_ wywołany rozwiającym się w niej zarodkiem, który kończy wówczas pierwszy tydzien swojego życia.

Coś nam Ci lekarze nieźle nagmatwali z tym liczeniem. Ciekawie wyjdą te obliczenia w przypadku poczęcia bez poprzedzającej miesiączki - po urodzeniu poprzedniego dziecka. Albo w przypadku kobiet mających bardzo długie cykle :-)) No i jak tu mieć zaufanie do medycyny? ;-)

gr

SV: Jak liczy sie tygodnie ciazy? | Magdalena Busk, 16-08-2000, 02:58

Coś nam Ci lekarze nieźle nagmatwali z tym liczeniem.
Alez dlaczego? Jest to logiczne. Czy sadzisz, ze jest mozliwe ustalenie z wywiadu daty zaplodnienia / zagniezdzenia ?

Ciekawie wyjdą te obliczenia w przypadku poczęcia bez poprzedzającej miesiączki - po urodzeniu poprzedniego dziecka. Albo w przypadku kobiet mających bardzo długie cykle :-))
Dlatego data porodu na podst. OM nie jest miarodajna! W Szwecji, wg OM liczy sie tylko do pierwszego USG! Po tym, data wg OM nie jest brana pod uwage. W Polsce, o ile pamietam podaje sie 2 daty (wg OM i USG).

No i jak tu mieć zaufanie do medycyny? ;-)
Oj, Grzegorzu, chyba trollujesz ?

pozdrawiam, mb

Re: Jak liczy sie tygodnie ciazy? | Maja Krężel, 16-08-2000, 10:39

Magdalena Busk napisała

Dlatego data porodu na podst. OM nie jest miarodajna! W Szwecji, wg OM liczy sie tylko do pierwszego USG! Po tym, data wg OM nie jest brana pod uwage. W Polsce, o ile pamietam podaje sie 2 daty (wg OM i USG).
W zasadzie tak, ale o ile kobieta ma regularne cykle, to raczej tylko termin OM jest ważny. Bo z USG to różne cuda potem wychodzą. Mnie termin z OM wyszedł na 1. lutego, a teraz z miesiąca na miesiąc przesuwa się do tyłu (ostatnio był już na 24 stycznia). Może moja dzidzia chce załapać się na 1. stycznia i być pierwszą urodzoną w _naprawdę_ nowym tysiącleciu ;~)

I jeszcze coś. Nie wiem, jak jest w Szwecji, ale w Polsce jeszcze nie spotkałam się z obliczaniem przez lekarza daty ciąży od momentu jajeczkowania, a przecież wiele kobiet doskonale zdaje sobie sprawę, kiedy to było (np. gdy stosują NPR). Ta data jest według mnie najbardziej wiarygodna, ale lekarze ją ignorują. Ciekawe dlaczego? -- Pozdrawiam Maja

Odp: Jak liczy sie tygodnie ciazy? | WALDIM, 16-08-2000, 17:59

Użytkownik Maja Krężel w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:hrsm5.23055$FO3.563449 [at] news.tpnet.pl...
Magdalena Busk napisała

liczy
uwage. W
W zasadzie tak, ale o ile kobieta ma regularne cykle, to raczej tylko
termin OM
jest ważny. Bo z USG to różne cuda potem wychodzą. Mnie termin z OM
wyszedł na
1. lutego, a teraz z miesiąca na miesiąc przesuwa się do tyłu (ostatnio
był już
na 24 stycznia). Może moja dzidzia chce załapać się na 1. stycznia i być pierwszą urodzoną w _naprawdę_ nowym tysiącleciu ;~)

I jeszcze coś. Nie wiem, jak jest w Szwecji, ale w Polsce jeszcze nie
spotkałam
się z obliczaniem przez lekarza daty ciąży od momentu jajeczkowania, a
przecież
wiele kobiet doskonale zdaje sobie sprawę, kiedy to było (np. gdy stosują
NPR).
Ta data jest według mnie najbardziej wiarygodna, ale lekarze ją ignorują. Ciekawe dlaczego?

Pozdrawiam Maja
Witam... nie spotkalem sie u nas z podawaniem wieku ciazy w zaleznosci od wyniku badania USG... wiek ciazy podaje sie zawsze wg daty OM... ewentualnie w przypadku duzych rozbieznosci dodaje sie ze wg. USG jest inaczej... czemu tak jest ? no bo tak ktos to wymyslil i wszyscy sie stosuja... rownie dobrze mozna by liczyc od OM + 14 dni tak jak rok kalendarzowy tez liczy sie dziwnie... latwiej by bylo np. od najdluzszego albo najkrotszego dnia w roku...

-- pozdr00fka

Waldim

serwis antykoncepcyjny www.antykoncepcja.pl

Re: Jak liczy sie tygodnie ciazy? | Grzegorz Redlarski, 18-08-2000, 00:58

Wed, 16 Aug 2000 00:58:29 GMT "Magdalena Busk" napisala:

Alez dlaczego? Jest to logiczne. Czy sadzisz, ze jest mozliwe ustalenie z wywiadu daty zaplodnienia / zagniezdzenia ?
Bardzo często jest mozliwe dokladne ustalenie dnia owulacji, a w konsekwencji zaplodnienia i zagniezdzenia.Np. u calej mojej trojki :-) Nie chodzi mi jednak o "punkt orientacyjny" ale o to, ze aktualny sposob liczenia wskazuje na poczatek ciazy, gdy jej nie ma. Wprowadza to zbedne zamieszanie. Co powiesz np. na cos takiego: Maz 3 tygodnie po powrocie z rejsu dowiaduje sie, ze zona jest w 5. tygodniu ciazy? Kto ma jemu tlumaczyc, ze "to tylko tak sie liczy"? :-))

Oczywiscie jesli kobieta nie bedzie znala dnia owulacji mozna wnioskowac o wieku plodu na podstawie OM ale przeliczac to odpowiednio (uwzgledniajac dlugosc cykli jesli sa regularne). Aktualnie jednak jest tak (a moze jednak cos sie zmienilo?), ze lekarzy zwykle _nie_ _interesuje_ dzien owulacji. Slyszalem o przypadkach, gdy kobiety majace dlugie cykle podawaly wyliczony przez siebie dzien OM aby pasowal do dnia owulacji. Chodzilo m.in. o unikniecie w przyszlosci niepotrzebnego przyspieszania porodu. Jesli trafi sie lekarz, ktory bierze pod uwage date owulacji, to wowczas on wylicza i wpisuje _fikcyjna_ date OM. I jaki to ma sens?

Wydaje mi sie, ze kiedys medycyna przejdzie na "normalny" sposob liczenia, a nasze wnuki beda mowic o nas jak my teraz o upuszczaniu krwi w sredniowieczu: "nasze babki to jeszcze w XXI wieku (ktory juz za rogiem) liczyly ciaze od miesiaczki" ;-)

Moim zdaniem przejscie na sposob liczenia zgodny z logika mozna by przeprowadzic w ten sposob, ze zaczeto by mowic o wieku _plodu_ (zarodka) zamiast odnosic wszystko do matki (czyli mowic o ciazy). W ten sposob uniknieto by watpliwosci czy liczenie jest starym sposobem, czy nowym. Podawanie wieku plodu bylo by jednoznaczne, czego nie mozna niestety powiedziec o "wieku" ciazy, ktory liczony jest w sposob sprzeczny z jej definicja. A tak w ogole, to czy cos stoi na przeszkodzie aby w karcie ciazy umiescic rubryke "data owulacji" czy "data poczecia" (obok daty OM)?

Oj, Grzegorzu, chyba trollujesz ?
Oj, dodalem przeciez ";-)" :-) Ale tak na powaznie, to faktycznie uwazam, ze trzymanie sie tego iz ciaza jest 2 tygodnie "starsza" od plodu nienajlepiej swiadczy o medycynie i moze podwazac zaufanie do lekarzy ktorzy "wmawiaja" to rodzicom wbrew zdrowemu rozsadkowi :-(

pozdrawiam, mb
Pozdrawiam rowniez gr

Re: Jak liczy sie tygodnie ciazy? | Grzegorz Redlarski, 18-08-2000, 00:58

Wed, 16 Aug 2000 15:59:35 GMT "WALDIM" napisal:

Witam... nie spotkalem sie u nas z podawaniem wieku ciazy w zaleznosci od wyniku badania USG... wiek ciazy podaje sie zawsze wg daty OM... ewentualnie w przypadku duzych rozbieznosci dodaje sie ze wg. USG jest inaczej... czemu tak jest ? no bo tak ktos to wymyslil i wszyscy sie stosuja... rownie dobrze mozna by liczyc od OM + 14 dni tak jak rok kalendarzowy tez liczy sie dziwnie... latwiej by bylo np. od najdluzszego albo najkrotszego dnia w roku...
Rok jest cykliczny i dlatego ten przyklad jest chybiony. Moglby sluzyc ewentualnie do zilustrowania tego, ze okresowy cykl miesieczny liczy sie od miesiaczki, ktora w sensie logicznego ciagu zdarzen bardziej go konczy niz zaczyna. Ale tu faktycznie nie ma wiekszego znaczenia, ktory "punkt na okregu" przyjmiemy za poczatkowy.

Proponuje mowic (np. kobiecie przychodzacej na badanie) o wieku plodu (zarodka), zamiast o ciazy. Tu nie ma niejasnosci.

A co do roku, to faktycznie na poczatku liczono mniej wiecej tak jak piszesz, tj. od wyraznego zdarzenia astronomicznego, konkretnie od zrownania dnia z noca (np. grudzien byl dopiero 10. [DECember]) :-)

gr

Re: Jak liczy sie tygodnie ciazy? | Maja Krężel, 18-08-2000, 18:08

Grzegorz Redlarski napisał

Oczywiscie jesli kobieta nie bedzie znala dnia owulacji mozna wnioskowac o wieku plodu na podstawie OM ale przeliczac to odpowiednio (uwzgledniajac dlugosc cykli jesli sa regularne). Aktualnie jednak jest tak (a moze jednak cos sie zmienilo?), ze lekarzy zwykle _nie_ _interesuje_ dzien owulacji.
Potwierdzam. NIE interesuje w żaden sposób. Aprzynajmniej tych mi znanych.

Slyszalem o przypadkach, gdy kobiety majace dlugie cykle podawaly wyliczony przez siebie dzien OM aby pasowal do dnia owulacji. Chodzilo m.in. o unikniecie w przyszlosci niepotrzebnego przyspieszania porodu. Jesli trafi sie lekarz, ktory bierze pod uwage date owulacji, to wowczas on wylicza i wpisuje _fikcyjna_ date OM. I jaki to ma sens?
Właśnie dokładnie to samo chciałabym wiedzieć. Za każdym razem, gdy byłam/jestem w ciąży (czyli 2 razy ;~) podawałam lekarzom datę owulacji, która wcale niekoniecznie była równa OM + 14 dni. Za każdym razem lekarz (inny) machał ręką "Tak, tak, ale to i tak mi nie jest do niczego potrzebne". (Ale mi jest!!) Mam szczęście, że moje cykle są w miarę regularne, ale koleżanka, która podała datę ostatniej miesiączki była trochę wystraszona, gdy się jej termin porodu "przesunął" do przodu o ponad miesiąc. Oczywiście "przesunął" fikcyjnie, bo licząc od owulacji był normalny, ale nikt nie chciał jej słuchać, kiedy ta owulacja była. A wcześniej jeszcze ją "straszono", że USG wskazuje, że płód jest za mały, a on był normalny, ale jego wiek liczono od daty OM wziętej z sufitu - no może nie z sufitu, ale nijak mającej się do daty zapłodnienia. Dobrze, że dziewczyna miała na tyle oleju w głowie, że sama sobie uświadomiła, gdzie tkwi błąd.

-- Pozdrawiam Maja

Treść jest archiwum grupy dyskusyjnej (usenet) pl.sci.medycyna. Aby odpowiedzieć na temat należy pisać bezpośrednio na grupę dyskusyjną.

Jeśli znajduje się tutaj Twój post, to znaczy sam go wysłałeś na jeden z serwerów Usenet. W celu usunięcia prosimy o kontakt. Nawet jeśli zostanie usunięty z naszej strony, nadal pozostanie na wielu serwerach Usenet oraz na innych stronach prowadząych podobne archiwum, na co nie mamy wpływu,

Zamieszczone tu informacje nie mogą być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem. Nie są one także w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

książki

Joga dla kobiet w ciąży Joga dla kobiet w ciąży

Odżywianie w ciąży Odżywianie w ciąży

Oczekiwanie. Wszystko co musisz wiedzieć o ciąży i porodzie Oczekiwanie. Wszystko co musisz wiedzieć o ciąży i porodzie

Ciąża i poród. Wielki praktyczny poradnik Ciąża i poród. Wielki praktyczny poradnik

Co jeść podczas ciąży? Co jeść podczas ciąży?